Stanisława Przybyszewska - artystka, feminista, idealistka. Przywracamy jej pamięć

Rozmowy, spacer i akcja czytelnicza - znalazły się w programie wydarzeń przypominających postać i twórczość żyjącej na początku XX wieku artystki. Inicjatorką działań zaplanowanych na jesień jest gdańska pisarka i poetka Barbara Piórkowska, wspiera ją Gdańsk Miasto Literatury. Pierwsza debata odbędzie się już 25 września, środa, o godz. 18, w siedzibie wydawnictwa Marpress na Targu Rybnym. Wstęp wolny.
22.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Okładka książki pt. "Przybyszewska / Pająkówna. Głuchy krzyk" jest zielona, w centralnym punkcie okładki różowy owal, a w nim portrety dwóch kobiet w strojach z początku XX wieku. Obok książki na stoliku leżą goździki
Spotkanie z Anną Kaszubą - Dębską, autorką biografii pt. "Przybyszewska / Pająkówna. Głuchy krzyk" (wyd. Marginesy) odbędzie się we wtorek, 22 października, o godz. 18.
fot. mat. BP

Nie żyje Józef Bachórz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, wykładowca, badacz literatury

- To postać na nasze skomplikowane czasy – jej bezkompromisowa postawa wobec świata jest dziś doskonałym materiałem do rozmowy o traumie, autyzmie, roli artystki, kompromisie między sztuką i ekonomią, feminizmie i granicach, które musimy stawiać, by dbać o swój prywatny dobrostan - tłumaczy pisarka Barbara Piórkowska.

Stanisława Przybyszewska w roli głównej

Stanisława Przybyszewska (1901-1935) była dramatopisarką i powieściopisarką. Nieślubną córką legendy Młodej Polski - pisarza Stanisława Przybyszewskiego i malarki Anieli Pająkówny. Kształciła się w paryskiej pensji dla panien i w krakowskim seminarium nauczycielskim. Podróżowała po Europie. Samodzielnie studiowała filozofię, ekonomię, socjologię i psychologię. Pracowała m.in. jako nauczycielka.

W 1920 roku zadebiutowała w roli dramatopisarki. 

Kiedy w 1923 wyszła za mąż za malarza Jana Panieńskiego, para przeprowadziła się do Gdańska, gdzie mąż otrzymał posadę nauczyciela rysunku w Gimnazjum Polskim. Zajęli skromny pokój w baraku na dziedzińcu szkoły (dziś przy ul. Augustyńskiego). Oboje aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym polskiego środowiska w Wolnym Mieście – Macierzy Szkolnej oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Po niespodziewanej śmierci męża (trzy lata po ślubie) Przybyszewska pozostała w Gdańsku.

Mimo starań, nie otrzymała etatu nauczycielskiego w Gimnazjum Polskim, pozwolono jej tylko pozostać w mieszkaniu. Utrzymywała się z korepetycji (uczyła języków obcych), wsparcia rodziny i państwowych stypendiów. Drukowała artykuły i fragmenty dramatów. Schorowana i uzależniona zmarła w nędzy. 

Przybyszewską pochowano na katolickim cmentarzu na Chełmie, ale jej grób nie przetrwał wojennej pożogi (1945).
Pozostawiła bogatą korespondencję m.in. z twórcami i intelektualistami, jak Leon Schiller i Antoni Słonimski, opowiadania, dramaty. Wiele z nich nieukończonych. Największą sławę zdobył jej dramat “Sprawa Dantona” (1929).

- Jako dziecko nieślubne, dość wcześnie osierocone przez matkę i właściwie opuszczone przez ojca, całe życie borykała się z niskim poczuciem własnej wartości, depresją i uzależnieniem od morfiny - dodaje Piórkowska. - Mimo tego tworzyła: napisała setki listów, kilka dramatów i próz, nierównych jakościowo, ale będących zapisem artystycznych wyzwań – jej dorobek tekstowy i malarski odkrywamy dziś z wielką fascynacją.

Portret młodej kobiety o dużych ciemnych oczach, z upiętymi do tyłu włosami, w sukni. Zdjęcie biało-czarne
Stanisława Przybyszewska (1901-1935)
mat. www.gdansk.pl/patroni/gdanskie-tramwaje/stanislawa-przybyszewska

Przybyszewska na nowo

Dziś w Gdańsku trudno odnaleźć ślady Przybyszewskiej, choć niepokorny duch pisarki inspirował kolejne pokolenia. Jak czytamy na stronie gdansk.pl/patroni: “Inscenizacja najsławniejszego jej dramatu „Sprawa Dantona” w listopadzie 1980 roku, przygotowana w Wielkim Młynie przez Teatr Wybrzeże, stała się okazją do manifestacji rewolucyjnych nastrojów po sierpniowym podpisaniu Porozumienia Gdańskiego.”

Przy ul. Augustyńskiego 1 znajduje się poświęcona jej tablica pamiątkowa, ale grobu artystka nie ma. Nie ma już też tramwaju z jej imieniem - pojazd się zepsuł.

Kolejny gdański tramwaj ma swoje imię. Podróżnym patronować będzie Andrzej Wajda

- Trzeba to w końcu zobaczyć: Stanisława Przybyszewska jest wielkim zasobem Gdańska - przekonuje Barbara Piórkowska w eseju na łamach Gdańsk Miasto Literatury. - Musi się doczekać multimedialnej, interaktywnej wystawy i nienudnego muzeum. Zadała nam te wszystkie pytania i zostawiła z nimi – jeśli nic nie zrobimy z tak wielkim potencjałem, to można nas, mieszkańców i mieszkanki, nazwać tak, jak to czyniła ta dzika artystka ze swojego ukrycia: prawdziwie ograniczonymi.

W Gdańsku rozpoczyna się cykl wydarzeń przypominających postać artystki. W październiku i listopadzie odbędą się spotkania i rozmowy o jej losach i twórczości, organizowany jest spacer jej śladami, a także wspólnie czytanie wybranych utworów (org. wraz z Gdańskim Klubem Książki) poczytać wybrane utwory. Inicjatorką wydarzeń wokół autorki „Thermidora” jest Barbara Piórkowska.

PROGRAM WYDARZEŃ

25 września, środa, godz. 18.00

  • Trauma niekochanej córki. Stanisława Przybyszewska - rozmowa o emocjach - profesora Ewa Graczyk, historyczka literatury i doktora Małgorzata Osowiecka-Szczygieł, psycholożka twórczości, prowadzenie Barbara Piórkowska

Wydawnictwo Marpress, Targ Rybny 10 B

1 października, wtorek, godz. 16.30

  • URODZINY STASI - spacer śladami Stanisławy Przybyszewskiej, prowadzenie: Anna Sadowska

Zbiórka przy ulicy Augustyńskiego 1 (dawne Gimnazjum Polskie, dziś Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku),

22 października, wtorek, godz. 18.00

  • Duchowe światy Stasi. Metafizyka baraku – rozmowa z Anną Kaszubą-Dębską, autorką biografii pisarki, prowadzenie Barbara Piórkowska oraz wernisaż prac Antoniny Lorek.

Gdańsk Miasto Literatury, ul. Długa 35

30 października, środa, godz. 18.00

  • Ekonomia twórczości Stanisławy Przybyszewskiej, rozmowa z Marcinem Czerwińskim, autorem książki „Uskok”, prowadzi Anna Sadowska

Gdańsk Miasto Literatury, ul. Długa 35

15 listopada, piątek, godz. 18.00

  • Akcja czytelnicza w pobliżu dawnego Gimnazjum Polskiego: czytanie przyniesionych tekstów Stanisławy Przybyszewskiej, prowadzenie: Natalia Soszyńska z Gdańskiego Klubu Książki dawne Gimnazjum Polskie, dziś Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, ul. Augustyńskiego 1

27 listopada, piątek, godz. 18.00

  • Stanisława Przybyszewska - ikona współczesnego Gdańska - finałowy panel i rozmowa o przyszłości tekstów autorki - Fabian Cieślik, Wydawnictwo Marpress, Dagmara Bińkowska, redaktorka serii prozy Stanisławy Przybyszewskiej w wydawnictwie Słowo/obraz Terytoria, Stanislaw Rosiek, Wydawnictwo Słowo/obraz Terytoria, prowadzenie Barbara Piórkowska

Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11

Projekt organizowany przez Fundację Terytoria Książki został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

TV

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej