O śmierci gdańskiego architekta poinformował na FB dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
Smutna wiadomość z samego rana, zmarł Stanisław Michel, architekt jakże zasłużony dla Gdańska, który stworzył projekty budowy i odbudowy ponad stu kamienic, w tym około 90 w obrębie gdańskiego Głównego Miasta, a także koncepcję odbudowy i dostosowania do celów muzealnych Domu Uphagena.
Stanisław Michel urodził się w 1927 roku. Do Gdańska, w którym spędził całe dalsze życie, przybył z Lublina w czerwcu 1945 roku. Tu rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, między innymi pod przewodnictwem prof. Jana Kilarskiego, który prowadził zajęcia z wyglądu dawnego Gdańska, po wojnie znajdującego się w stanie ruiny; prof. Jana Borowskiego oraz prof. Władysława Lama. Z uczelnią związany był także jako pedagog - w latach 1953-1958 wykładał w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Politechniki Gdańskiej.
Ale jeszcze wcześniej - tuż po ukończeniu studiów w 1952 roku, Stanisław Michel włączył się w ruch odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych. Jego wspomnień z tamtego okresu można odsłuchać w ramach projektu Muzeum Gdańska: Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej, którego celem jest zarejestrowanie, zachowanie i upowszechnianie wspomnień świadków odbudowy miasta. Gdański architekt opowiada tu dwie historie - „Udaje mi się wskrzesić jedyne przedproże gotyckie w Gdańsku” i „Kadłubowski projektuje LOT”.
Wkrótce po dołączeniu do ruchu odbudowy miasta Michel, został jednym z naczelnych projektantów w biurze Państwowego Przedsiębiorstwa Projektowania Budownictwa Miejskiego „Miastoprojekt Gdańsk”, z którym działał przez wiele lat (późniejsze nazwy: „Gdańskie Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego”, Biuro Projektowo-Badawcze Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt - Gdańsk”, Biuro Projektowo-Usługowe „Miastoprojekt” w Gdańsku). Specjalizował się w renowacji budynków historycznych. Jego prace wpisywały się w nurt „rekonstrukcji kreatywnej” - nie odtwarzały kamienic w ich przedwojennej formie, a w wersji zidealizowanej.
W ciągu swojej kariery zawodowej Stanisław Michel stworzył w sumie projekty budowy i odbudowy 104 gdańskich kamienic, w tym około 90. w obrębie gdańskiego Głównego Miasta. To jemu zawdzięczamy między innymi koncepcję odbudowy i dostosowania do celów muzealnych Domu Uphagena, projekty trzech kamienic przy ulicy Mariackiej, a także projekty między innymi hali targowej przy Targu Siennym, gospody pod Wielkim Młynem i Domu Młynarza. Odpowiedzialny był także za Plan Szczegółowy Zagospodarowania Śródmieścia Gdańska, który obowiązywał przez kilkadziesiąt lat. Przez pewien czas pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Ładu Przestrzennego przy Radzie Dzielnicy Śródmieście.
Początkowo Stanisław Michel uczestniczył w wyburzaniu pozostałości architektury XIX-wiecznej jako reliktów pruskiego panowania nad Gdańskiem. W latach 80. i 90. powrócił w swoich projektach do form historyzujących, a powojenne wyburzenia zachowanych budynków ze względu na ich konotacje nazwał największym błędem w dziejach sztuki. Do jego projektów historycyzujących należy między innymi 12 kamienic w kompleksie „Stągiewna” na Wyspie Spichrzów (otrzymał za ten projekt medal 1000-lecia Gdańska w 1999 roku, oraz I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie „Piękne Miejsca” w 2000 roku) czy siedziba gdańskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przy Podwalu Staromiejskim.
Stworzył także wiele projektów modernistycznych, m.in. budynek Domu Rzemiosła, siedziby Rolniczej Kasy Ubezpieczeniowej, pawilon handlowy przy Kartuskiej, słynny wieżowiec Olimp - powszechnie znany jako Dolarowiec, dom kultury na Oruni, czy kompleks biurowy Artus Park. Zaprojektował 12-budynkowe osiedle punktowców w Gdańsku-Oruni i dziesięć budynków mieszkalnych na Osiedlu Społecznym w Gdańsku.
Stanisław Michel był ponadto jednym z założycieli istniejącego od 1957 roku Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W 2012 roku w mieszczącej się przy ulicy Chlebnickiej galerii GTPS „Punkt” odbyła się wystawa jego prac architektonicznych i malarskich - malarstwo było jego pasją. W 2017 roku dzieła jego autorstwa zawisły w galerii obok dzieł córki, Magdaleny Michel.
Od 1982 roku był członkiem zespołu architektów Zapa-Architekci (Zespół Autorskich Pracowni Architektonicznych Spółdzielnia Pracy Twórczej w Gdańsku), zrzeszającym znanych architektów z imponującym doświadczeniem zawodowym.
W 2017 roku został uhonorowany tytułem „Zasłużony w Historii Miasta Gdańska”, Uroczystość odbyła się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska.
Zmarł 30 czerwca 2020 roku w Gdańsku. Miał 93 lata.
W dniu 6 czerwca tego roku Stanisława Michela odwiedziła prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Poniżej zdjęcia z tej wizyty.