• Start
  • Wiadomości
  • Śródmieście. Remont gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 niemal zakończony

Śródmieście. Remont gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 niemal zakończony

Zespół Szkół Ogólnokształcących przy ul. Głębokiej od czasów wojny straszył zdewastowanym tynkiem, ale teraz zmienia się to na dobre. Dobiegają końca prace związane przede wszystkim z termomodernizacją szkolnego gmachu. W ramach inwestycji odnowiono elewację budynku, przywracając mu tym samym dawny blask. Ze względu na trwające ustalenia z konserwatorem zabytków niewykluczone jest, że cała inwestycja zakończy się wiosną 2023 r.
13.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu zabytkowy budynek szkoły, wyremontowany, widać jego jasną piaskową elewację, zdjęcie wykonano dronem
Budynek ZSO nr 6 przy ul. Głębokiej odzyskuje blask
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Nowa elewacja i prace wykończeniowe wewnątrz budynku

Jak informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, trwają ostatnie prace związane z wykonywaniem nowej elewacji i tzw. opaski wokół budynku. Zakończono natomiast prace wykończeniowe wewnątrz obiektu.

- Do wykonania pozostały elementy związane m.in. z zegarem (który zamontowany zostanie na jednej z zewnętrznych ścian budynku - dop. red.). Obecnie prowadzimy rozmowy z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w celu uzyskania decyzji konserwatorskiej odnośnie kilku elementów, w tym wspomnianego zegara. Z uwagi na trwające uzgodnienia, koniec robót może przesunąć się do wiosny przyszłego roku - zaznacza Aneta Niezgoda.

Czytaj także: To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia

Jakie prace wykonano w ramach inwestycji?

W budynku przy ul. Głębokiej zakończono, poza dociepleniem ścian i dachu, także remont kominów, wymianę części okien zewnętrznych na okna drewniane z nawiewnikami, a także wymianę niektórych drzwi zewnętrznych. Pozostałe oczyszczono i pomalowano. Prace objęły również remont zabytkowych grzejników i wymianę schodów w jednym z pomieszczeń szkolnych. Odtworzono schody granitowe zewnętrzne i pochylnię dla osób niepełnosprawnych. Poza tym wymieniono instalacje: elektryczną, wodociągową i c.o.

na zdjęciu duży, zabytkowy budynek szkolny, widocznie zniszczony, odpadający tynk, widać duże połacie odsłoniętej cegły, budynek jest też wyraźnie brudny, bardzo ciemny
Tak wyglądał gmach ZSO nr 6 jeszcze w kwietniu 2021 r. Zakres przeprowadzonych prac był bardzo duży
fot. Paweł Marcinko / KFP

To nie wszystko. Uzupełniono ubytki w murowanych ścianach ceglanych, a także uzupełniono i ujednolicono tynki. W ramach projektu zdecydowano także o odtworzeniu napisu z pierwotną nazwą szkoły. Projekt inwestycyjny zakładał też uzupełnienie, odtworzenie i konserwację elementów ozdobnych i detali architektonicznych na budynku wykonanych w tynku, oraz konserwację elementów kamiennych i tych wykonanych ze sztucznego kamienia.

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD - Przemysłówka Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie 5,9 mln złotych.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu pn. „G1- Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska - w latach 2017-2020”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

na zdjęciu zabytkowy budynek szkoły, wyremontowany, widać jego jasną piaskową elewację, zdjęcie wykonano dronem
W związku z trwającymi konsultacjami z konserwatorem zabytków, niewykluczone , że cała inwestycja zakończy się ostatecznie wiosną 2023 r.
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Zegar... z pszczołą

Tarcza zegarowa, którą widać na jednej ze ścian budynku, została zniszczona w czasie wojny pociskami w jej dolnej części. Nie ma wskazówek. Zachowały się natomiast prawie wszystkie cyfry, zdobienia trójwymiarowe tarczy oraz ślady zdobień w rogach wykonanych w technice malarskiej. Na podstawie przekazów ustnych ustalono, że wskazówka była jedna, z motywem pszczoły - symbolizującej pracowitość i gorliwość uczniów szkoły. Z obu stron zegara znajdowały się dekoracje sztukatorskie.

Czytaj także: Gdańskie Lekcje Obywatelskie. "Trzeba być świadomymi obywatelami, którzy władzę punktują"

na zdjęciu duży, zabytkowy budynek szkolny, widocznie zniszczony, odpadający tynk, widać duże połacie odsłoniętej cegły, budynek jest też wyraźnie brudny, bardzo ciemny
Termomodernizacja budynku przy ul. Głębokiej 11 rozpoczęła się w sierpniu 2021 r.
fot. Paweł Marcinko / KFP

Ponad 100-letni budynek przy ul. Głębokiej

Pochodzi on z początku XX w. Na podstawie podobieństwa formy architektonicznej przypuszcza się, że został wzniesiony w czasie zbliżonym do budynku Dyrekcji Kolei, który znajduje się przy ul. Dyrekcyjnej 2-4, a więc około 1914 roku. Obiekt przy ulicy Głębokiej miał pełnić, z założenia, funkcje oświatowe. Przedwojenna nazwa szkoły brzmiała: "Niederstadt Mittelschule" - nad południowym wejściem na elewacji, od strony ul. Głębokiej, zachował się fragment napisu z oryginalną nazwą. W czasie wojny obiekt został przejęty przez wojsko, zorganizowano w nim m.in. niemiecki szpital wojskowy. Działania wojenne nie spowodowały w nim większych zniszczeń. Jednak po przejęciu obiektu przez wojska rosyjskie w 1945 r., nastąpiła degradacja obiektu. W 1947 r. Kuratorium Oświaty zdecydowało o ponownym utworzeniu w tym budynku szkoły. Większy remont w obiekcie zorganizowano w 1954 r.

Czytaj także: Nagrody za innowacyjność w nauczaniu dla placówek z Gdańska

Powierzchnia budynku przy ul. Głębokiej to ponad 755 m kw.

Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących mieści się przy ul. Głębokiej 11, w dzielnicy Śródmieście. Przy obiekcie mieści się parking dla użytkowników szkoły, dwa boiska sportowe z parterowym budynkiem zaplecza, a także asfaltowy plac apelowy oraz parterowy budynek tzw. ognisk wychowawczych.

Kubatura tego obiektu to 38 350 m szesc., powierzchnia - 755,36 m kw., a wysokość - 30,6 m.

na zdjęciu z bliska widoczna jedna ze ścian budynku szkolnego z dużą ilością okien, elewacja jest w kolorze piaskowym
Elewacja ponad 100-letniego gmachu przy ul. Głębokiej zyskała przyjemny dla oka piaskowy kolor
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Natomiast w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu ul. Głębokiej widnieje zapis, iż budynek ZSO nr 6 to obiekt o wartościach kulturowych (ochronie na podstawie MPZP podlega charakter budynku, detal architektoniczny oraz historyczne elementy wystroju wnętrz).

Czytaj także: Ujeścisko-Łostowice/Jasień. Budowa Nowej Warszawskiej zakończona w terminie. Czas na odbiory

Budynek szkoły został zbudowany na planie litery „U”. Składa się z trzech skrzydeł - każde o czterech kondygnacjach naziemnych, z poddaszem użytkowym i strychem nieużytkowym. Centralna część budynku jest zaakcentowana podniesionym dachem, zwieńczonym tzw. wieżyczką alarmową. Obiekt jest zdobiony tynkiem fakturowym, w stylu rustykalnym. Detale architektoniczne znajdujące się na elewacji wykonano częściowo z piaskowca i zaprawy imitującej kamień, a częściowo w tynku i zaprawie sztukatorskiej.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zamiatarki ruszyły w miasto