• Start
  • Wiadomości
  • Śródmieście. Mały Błędnik jak nowy. Efekty renowacji zabytkowego mostku

Śródmieście. Mały Błędnik jak nowy. Zobacz efekty renowacji zabytkowego mostku

Zniknął robotniczy namiot ochronny, nie ma już specjalistycznego sprzętu i pracowników. Jest za to elegancka odświeżona kładka, którą można przejść w kierunku biblioteki lub centrum handlowo-usługowego. Ponad 100-letnia “staruszka” wygląda jak nowa.
25.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kładka drewniana z metalową bogato zdobioną balustradą
Mały Błędnik już odświeżony i naprawiony
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Renowacja zabytku trwała 5 miesięcy

Konstrukcja stalowa Małego Błędnika została naprawiona, oczyszczona, pomalowana na nowy kolor i pokryta powłoką antykorozyjną. Wymieniono też, i zabezpieczono przed wilgocią, dotychczasowe deski pomostu. Zabiegi renowacyjne wykonano także na ozdobnych elementach kładki. Dawną świetność odzyskała również balustrada wraz z dekoracyjnym portalem zwieńczonym herbem Gdańska, która na czas prac została zdemontowana i odesłana do specjalistycznej pracowni.

Plan prac zakładał renowację także ceglanych przyczółków mostku, które oczyszczono i wzmocniono. Pokryto je warstwą hydrofobową, zabezpieczając tym samym przed przenikaniem do ich wnętrza wody z kanału Raduni.

Na przedwojenny gmach VI LO wrócił wyjątkowy zegar

na zdjęciu metalowa kładka, w tle drzewa i fragment budynku o jasnej elewacji
Kładka znajduje się na terenie skweru otoczonego ulicami: Targ Rakowy, Hucisko i Wały Jagiellońskie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Metoda prac jak sprzed 100 lat

Prace naprawcze Małego Błędnika wykonano, coraz rzadziej obecnie stosowaną, metodą niterską. Poszczególne części łączono ze sobą za pomocą nitów - tak, jak robiono to oryginalnie w 1900 roku, kiedy kładka została wybudowana według projektu niemieckiego inżyniera, związanego z Gdańskiem, Johanna Wilhelma Schwedlera. 

Kładka została skonstruowana w formie nitowanych, kratownicowych łuków o rozpiętości 11,2 m i rozstawie 3 m w rzadko spotykanym układzie pomostu z „jazdą po środku”. Jej największym walorem jest rama portalowa zwieńczona kutą i polichromowaną tarczą herbową podtrzymywaną przez lwy. 

Mały Błędnik uniknął poważniejszych zniszczeń, jakie dotknęły większość gdańskich mostów, w czasie II wojny światowej.

Rewitalizacja Biskupiej Górki: ta dzielnica już pięknieje. Zobacz!

widok na kładkę z metalowymi zdobionymi balustradami, w tle drzewa, za nimi budynki
Jednym z charakterystycznych elementów kładki jest rama portalowa zwieńczona kutą i polichromowaną tarczą herbową podtrzymywaną przez lwy
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Remont po ponad 30 latach

Generalny remont Małego Błędnika po raz ostatni wykonano w latach 90. XX wieku. Po przeprowadzonych wówczas pracach obiekt ten był ogólnie w dobrym stanie technicznym, jednak trzy dekady regularnej eksploatacji oraz nieustanne oddziaływanie zmiennej pogody sprawiły, że zdecydowano o wykonaniu prac restauratorskich.

Mały Błędnik został wybudowany w 1900 r. na skwerze wytyczonym przez ulice: Targ Rakowy, Hucisko i Wały Jagiellońskie. Skwer wielokrotnie zmieniał nazwę, obecnie poświęcony jest pamięci Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, natomiast kładka zachowała swoje pierwotne miano czyli „Mały Błędnik” (niem. Kleine Irrgartenbrücke).

na zdjęciu mostek z metalowymi dekoracyjnymi balustradami w kolorze rdzawo - czerwonym, w tle drzewa
Tak wyglądał Mały Błędnik jeszcze w połowie 2023 roku, przed rozpoczęciem prac renowacyjnych
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

TV

Każdy może pomóc