• Start
  • Wiadomości
  • Śródmieście. Spacer po dzielnicy z udziałem prezydent Gdańska i radnych

Śródmieście. Spacer z udziałem prezydent Gdańska oraz radnych dzielnicowych i miejskich

O problemie braku bądź zbyt małych wiatach śmietnikowych, o nieatrakcyjnym wyglądzie Mostu Zielonego, planach wobec ulicy Spichrzowej i uciążliwych ćwiczeniach alarmów przeciwpożarowych w centrum handlowo-usługowym. O tym, i wielu innych kwestiach, rozmawiano podczas kolejnego spaceru dzielnicowego z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
27.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
We wtorek, 26 października, odbył się kolejny spacer gospodarski z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz
We wtorek, 26 października, odbył się kolejny spacer gospodarski z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W spacerze po Śródmieściu, który odbył się we wtorek 26 października, prezydent Gdańska towarzyszyli radni dzielnicy na czele z Maksymilianem Kieturakisem, przewodniczącym Zarządu Dzielnicy Śródmieście, radni miejscy: Kamila Błaszczyk i Przemysław Majewski, a także dyrektorzy wydziałów Urzędu Miejskiego, miejskich jednostek i spółek.

Spotkanie rozpoczęło się na Biskupiej Górce, na wysokości ul. Na Stoku 25. Jednym z poruszonych tu problemów była kwestia zbyt małych wiat śmietnikowych, które postawiono w ostatnich miesiącach.

Przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej wyjaśniali, że Miasto zaopatruje mieszkańców w pojemniki na odpady w zależności od złożonych przez właścicieli nieruchomości deklaracji. Na tej podstawie postawiono też wiaty o konkretnej kubaturze. Radni dzielnicy zwracali uwagę na to, że wiaty są za małe - nie mieszczą się w nich wszystkie odpady.

 

Estetyczna, ale... za mała. Wiaty śmietnikowe na Biskupiej Górce zostaną powiększone
Estetyczna, ale... za mała. Wiaty śmietnikowe na Biskupiej Górce zostaną powiększone
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zadeklarowano więc, że Miasto rozbuduje istniejące wiaty w ramach trwającej rewitalizacji - zarówno te, które stoją na ul. Na Stoku, jak i na innych ulicach Biskupiej Górki. W pierwszej połowie 2022 r. powinny ruszyć zaplanowane w ramach rewitalizacji w tej części miasta prace budowlane. W ich ramach pojawią się właśnie nowe wiaty - ich ostateczna wielkość i kształt mogą być jednak uzależnione od decyzji Pomorskiego Konserwatora Zabytków.

W tym miejscu dyskutowano też o zabezpieczaniu kamienic, z których wykwaterowano lokatorów, przeznaczonych do modernizacji w ramach wspomnianej rewitalizacji. Puste budynki są regularnie zabezpieczane przez pracowników Gdańskich Nieruchomości. Niestety, są też często plądrowane bądź zamieszkiwane m.in. przez osoby nieposiadające stałego zameldowania. W jednym z budynków, przed dwoma tygodniami wybuchł pożar. Mieszkańcy obawiają się, że do takich niebezpiecznych sytuacji może dochodzić częściej.

Zastanawiano się nad tym, jak skuteczniej zabezpieczyć te obiekty. Padł pomysł, by zatrudnić w takich miejscach stróży. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaproponowała z kolei, że wystąpi do komendanta policji o częstsze patrole policji w tej okolicy.

 

Nocne hałasy z centrum handlowo-usługowego

U zbiegu ulicy Biskupiej i al. Armii Krajowej znajduje się zielona skarpa, w sąsiedztwie której mieszczą się siedziby miejskich jednostek, m.in. Zarządu Transportu Miejskiego, a także aktywnych lokalnych stowarzyszeń. Obecnie nie prezentuje się ona zbyt atrakcyjnie, a w opinii dzielnicowych radnych powinna stanowić wizytówkę Gdańska przy tak ruchliwej ulicy, jaką jest al. Armii Krajowej. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni planuje w tym miejscu nasadzenia dekoracyjne, różnego typu roślin, ale już w przyszłym roku.

 

Skarpa przy al. Armii Krajowej zostanie w przyszłym roku obsadzona kwiatami
Skarpa przy al. Armii Krajowej zostanie w przyszłym roku obsadzona kwiatami
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Poruszono też kwestię częstych testów alarmów przeciwpożarowych prowadzonych na terenie Forum Gdańsk. Testy te prowadzone są, jak twierdzą mieszkańcy, średnio raz w miesiącu, w godzinach nocnych, niemal przez całą noc. Część osób nie może wówczas spokojnie spać. Ustalono, że Miasto wystosuje pismo w tej sprawie do zarządu centrum handlowego. Zaproponowano też zorganizowanie spotkania w tej sprawie, przy wsparciu Urzędu Miejskiego, z przedstawicielami Forum i mieszkańcami.

 

Brak punktów gromadzenia odpadów

Spory problemem całego Śródmieścia, w tym Głównego Miasta, jest brak zabudowanych, estetycznych punktów gromadzenia odpadów. Kubły i kontenery na śmieci na wielu ulicach stoją "luźno" - każdy może do nich w każdej chwili podrzucić odpady. Problem ten zamierzają rozwiązać Gdańskie Nieruchomości przy współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej. Jest pomysł, by kompleksowo zaprojektować i postawić wiaty w wyznaczonych lokalizacjach. Wstępnie wyznaczono siedem takich miejsc, z czego w pięciu z nich już w przyszłym roku pojawią się wiaty. Właśnie trwają procedury związane z tą kwestią. Miasto czeka m.in. na wytyczne od konserwatora zabytków.

 

Jest wstępna koncepcja na rozwiązanie problemu braku wiat śmietnikowych w centrum miasta
Jest wstępna koncepcja na rozwiązanie problemu braku wiat śmietnikowych w centrum miasta
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Nieporozumienie z Pałacem Młodzieży?

W trakcie spaceru zatrzymano się też na ul. Ogarnej, przy Pałacu Młodzieży. Zdaniem części radnych i mieszkańców, z roku na rok odbywa się w nim coraz mniej zajęć dla dzieci i młodzieży. Wpływać na to ma zmniejszająca się liczba mieszkańców Śródmieścia, a także, zdaniem niektórych, kiepski dojazd do Pałacu. Dyskutowano więc o możliwościach poprawy dojazdu do tego obiektu, w tym udostępnieniu parkingu znajdującego się w pobliżu tego budynku czy wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na części ul. Kotwiczników. Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego, podkreślał jednak, że nieprawdą jest, iż zmniejsza się liczba zajęć w Pałacu Młodzieży. Wręcz przeciwnie, jest ich coraz więcej. W ostatnich latach zdecydowanie też wzrosła liczba młodych uczestników zajęć. Zdaniem Miasta nie ma konieczności dodatkowego ułatwiania dojazdu samochodem dla rodziców dzieci niemal pod sam Pałac.

 

Plany wobec Zielonego Mostu i ul. Spichrzowej

Podczas wtorkowego spaceru rozmawiano także o wyglądzie Zielonego Mostu prowadzącego na Długi Targ, i dalej ul. Długą. Od strony Mostu Krowiego Most Zielony nie prezentuje się atrakcyjnie. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ma przeanalizować w najbliższych tygodniach, jakie prace można wykonać na tym obiekcie w najbliższych miesiącach, by poprawić jego estetykę. Wstępnie wykluczono ustawienie w tym miejscu donic z roślinami.

Do końca 2023 roku zmodernizowana zostanie nawierzchnia ulicy Spichrzowej, biegnącej równolegle do ul. Stągiewnej. Mieszkańcy chcieliby, by stała się ona przyjaznym deptakiem, tętniącym życiem tutejszych lokali gastronomicznych i usługowych, podobnym do wspomnianej ul. Stągiewnej. Takich planów jednak, póki co, nie ma. Remont nawierzchni wykona z kolei prywatny inwestor w ramach tzw. ustawy szesnastkowej, który realizuje obecnie inwestycję "niedrogową" w sąsiedztwie ul. Spichrzowej.

 

Mieszkańcy ul. Spichrzowej wnioskują o utworzenie deptaka na tej ulicy
Mieszkańcy ul. Spichrzowej wnioskują o utworzenie deptaka na tej ulicy
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Na ul. Długie Ogrody wskazano natomiast kilka suchych drzew, które należy zastąpić nowymi. Dopytywano też o plany wobec tej ulicy. Wstępna koncepcja zakłada utworzenie w tym miejscu bulwaru będącego przedłużeniem Drogi Królewskiej - przez środek ulicy przebiegałby pas zieleni, ale nie zabrakłoby też miejsc postojowych dla samochodów - w standardzie alejowym. Trudno jednak dziś określić, kiedy ten pomysł zostanie zrealizowany ze względu na wysokie koszty realizacji.

Pewnym jest natomiast, że już w przyszłym roku rozpocznie się remont ul. Łąkowej, na odcinku od ul. Długie Ogrody do ul. Podwale Przedmiejskie.

 

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo