Fragmenty kamienicy na placu budowy
Jak informuje Ewa Parafjanowicz - Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację przebudowy ul. Ogarnej, wykopane znalezisko to fragmenty kamieniarskie w większości pochodzące z dawnego budynku, który stał przy ul. Ogarnej 55/56. Został on zbudowany pod koniec XIX w. i posiadał bogato zdobioną, neorenesansową elewację. Zachowane fragmenty mają głównie kolor piaskowy.
- W latach 1922-1934 mieścił się w nim bank. Po 1945 roku nie został odbudowany. W tym miejscu znajduje się obecnie Pałac Młodzieży - przypomina Ewa Parafjanowicz-Potuczko. - Archeolog z ramienia wykonawcy jest w stałym kontakcie ze służbami konserwatorskimi. Wszystkie odkryte elementy zostaną przekazane do składnicy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W przyszłości mogą posłużyć do rekonstrukcji wyglądu dawnej zabudowy, jednak decyzja o tym będzie leżała w gestii PWKZ - zaznacza.
Póki co, elementy gzymsów i pięknych zdobień zauważyć można jeszcze na placu budowy, tuż za ogrodzeniem. Niewykluczone, że odkopane zostaną kolejne fragmenty dawnych gdańskich kamienic.
Historia Gdańska. Jak w banku...
Przebudowa ul. Ogarnej
Prace na tej ulicy Głównego Miasta rozpoczęły się w sierpniu 2022 r. Przebudowę ul. Ogarnej zaplanowano na odcinku od Krowiej Bramy do ul. Garbary. Po zakończeniu prac jej układ będzie nawiązywał do historycznego przebiegu. Na tej ulicy pojawi się stylizowane oświetlenie i ławki.
- Obecnie na odcinku od ul. Mieszczańskiej do ul. Słodowników trwają roboty sieciowe: przebudowa sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej, oraz bieżące prace archeologiczne. Od strony Krowiej Bramy odtwarzana jest już nawierzchnia jezdni z kostki zgodnie z zaleceniami Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, oraz nawierzchnie chodników - informuje Ewa Parafjanowicz - Potuczko.
W ramach inwestycji jezdnia zostanie pokryta starobrukiem, natomiast chodniki płytką betonową. Zbudowane zostanie odwodnienie drogi, a sieci podziemne, w tym sieć wodociągowa i kanalizacja deszczowa, zostaną przebudowane. Dlatego realizacja tych robót jest koordynowana przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Przebudowa ul. Ogarnej jest realizowana w ramach programu „Rewaloryzacja ulic Głównego Miasta”. Program ten objął w ubiegłym roku ul. Pańską i ul. Węglarską.
Umowę na realizację zadania podpisano z firmą Budowlano-Drogową. „PRASBET. Koszt prac to blisko 15,5 mln złotych.