Remont Zespołu Sierocińca w etapach
Prace remontowo - adaptacyjne podzielono na kilka etapów. W pierwszym zaplanowano wzmocnienie konstrukcji i posadowienia budynku głównego oraz budynku bocznego. Wykonane zostaną m.in. dodatkowe ściany usztywniające konstrukcje, a także niezbędne przyłącza instalacji podziemnych. Prowadzone są też prace archeologiczne i konserwatorskie. Roboty powinny zakończyć się w lipcu br. Ich koszt wyniesie blisko 12 mln złotych.
W drugim etapie prac przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie na wszystkich cennych historycznie elementach budynków oraz wykonana zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Pozostałe zaplanowane działania, takie jak m.in. wzmocnienie stropów i więźby dachowej, wykonanie elewacji czy zagospodarowanie terenu, realizowane będą w kolejnych etapach inwestycji.
Rewitalizacja Dolnego Miasta. Jakie inwestycje proponują mieszkańcy?
Koszt prac w drugim etapie wyniesie ponad 5,5 mln zł. Te zakończą się w grudniu 2023 r.
Co obecnie dzieje się w budynkach dawnego Sierocińca?
Jak informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, zakończono już niezbędne prace rozbiórkowe, zdemontowano zabytkowe elementy klatek schodowych i zakończono wykonanie tzw. konstrukcji wsporczej.
- Na ukończeniu są roboty związane z mikropalowaniem. Wykonano też wzmocnienia budynków w około 70 proc. Rozpoczęto jednocześnie prace związane z renowacją zabytkowych klatek schodowych. Trwają także roboty nad odtworzeniem ścian i konserwacją zabytkowych elementów w części obiektów - wylicza Aneta Niezgoda.
Śródmieście. Intensywne prace w Zespole Sierocińca
Oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej
Historyczne wnętrza dawnego Zespołu Sierocińca zostaną zaadaptowane na funkcje kulturalne i turystyczne. Znajdzie się tu oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym prowadzone będą m.in. działania przybliżające twórczość wywodzących się z Gdańska artystów. Planowana jest również działalność edukacyjna. W budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne na wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną. W tym budynku wstępnie zaprojektowano także kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym. Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy będzie mogła natomiast funkcjonować jako sala wykładowa lub sceniczna.
Ponad 300-letni świadek historii
Budynek Główny, przy ul. Sierocej 6, wybudowany został w latach 1698 - 99. Działał w nim wówczas Dom Dobroczynności zarządzany przez rajców miejskich ze Starego i Głównego Miasta, w którym miejsce mogli znaleźć żebracy oraz osierocone i ubogie dzieci. Funkcję opiekuńczą pełnił ten obiekt aż do roku 1906.
Rewitalizacja Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Co proponują mieszkańcy?
Do dzisiaj w zabytkowych budynkach przy ul. Sierocej zachowały się dawne elementy wystroju, takie jak: pamiątkowe tablice kamienne, barokowe schody drewniane, autentyczne okna, sztukaterie sufitu dawnego „pokoju pastora”, malowania drewnianych belek sufitowych, ciekawe rozwiązania konstrukcyjne więźby dachowej i mury pamiętające rzemieślników murarskich z XVII w. Przetrwała także wewnętrzna amfiladowa struktura budynków, z drewnianymi barokowymi klatkami schodowymi oraz licznymi zachowanymi belkami stropowymi.