Środa Popielcowa. Na pamiątkę postu Chrystusa na pustyni

Wierni Kościołów katolickiego i ewangelickiego w tym roku 10 lutego obchodzą Środę Popielcową, rozpoczynającą 40-dniowy okres postu przed świętami Wielkanocnymi. Tego dnia księża katoliccy podczas mszy św. sypią głowy wiernych popiołem na znak pokuty.
10.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu poprzedzającego święto Zmartwychwstania. Na zdjęciu scena z Misterium Męki Pańskiej, inscenizowanego w Gdańsku od kilku lat w Wielki Piątek.

Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, mimo to wieczorem w kościołach zazwyczaj pojawiają się tłumy wiernych. Duchowny posypuje ich głowy popiołem ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku, wypowiadając słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” oraz „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Obrzęd jest kultywowany od VIII wieku.

Tego dnia katolików obowiązuje post ścisły. Nie spożywają pokarmów mięsnych, mogą zjeść tylko trzy posiłki, w tym jeden do syta.

- Rozpoczynamy Wielki Post, 40-dniowe przygotowanie do świąt paschalnych - przypomina ks. Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. - W tym czasie duchowo - poprzez post, jałmużnę, wzmożoną modlitwę - przygotowujemy się na owocne przeżycie tych zbawczych wydarzeń, największych, najważniejszych, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Obecnie obchodzimy Rok Miłosierdzia. To mobilizuje do jeszcze głębszej refleksji nad bożym miłosierdziem, które uobecnia się w zbawieniu, ale także skłania nas w Wielki Post do czynów miłosierdzia, do tego, by naśladować Boga w Jego miłosierdziu.

Popielec obchodzą także ewangelicy.

- Tego dnia spotkamy się na nabożeństwach. To dla ewangelików dzień pokuty i modlitwy, ale nie wiąże się z żadnymi obrzędami, jakie mają miejsce w Kościele rzymskokatolickim - zaznacza ks. Marcin Rayss, wikariusz Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Sopocie. - W Środę Popielcową również rozpoczynamy okres postu, czyli czas pasyjny.

Środy Popielcowej nie obchodzi Kościół Prawosławny.

- W tym roku zaczynamy post od Niedzieli Przebaczenia w połowie marca, a to dlatego, że święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w kalendarzu juliańskim wypada dopiero 1 maja - tłumaczy ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Gdańsku. - W Niedzielę Przebaczenia Win kapłani wychodzą na środek świątyni i proszą o przebaczenie wiernych. Wierni przebaczają kapłanom i także sobie nawzajem.


TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie