• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Sprzątamy Bałtyk i plaże z Greenpeace. Przyłącz się!

Sprzątamy Bałtyk i gdańskie plaże z Greenpeace. Już jutro w Brzeźnie

Czy wiesz, że do mórz i oceanów w każdej minucie trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Greenpeace Polska organizuje 17 – 18 lipca, przy molo w Brzeźnie w Gdańsku, akcję #BezPlastiku, czyli sprzątania Bałtyku i plaż. Warto się przyłączyć.
16.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
17 i 18 lipca Greenpeace Polska organizuje na gdańskiej plaży wielkie sprzątanie. Warto dołączyć do akcji. W programie także strefa rodzinna z warsztatami
17 i 18 lipca Greenpeace Polska organizuje na gdańskiej plaży wielkie sprzątanie. Warto dołączyć do akcji. W programie także strefa rodzinna z warsztatami
Jerzy Pinkas/ www.gdansk.pl

 

Jeśli dysponujesz wolnym przedpołudniem poświęć je na dobry uczynek. Tego lata organizacja Greenpeace Polska w dniach 17 – 24 lipca w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu organizuje akcję sprzątania bałtyckich plaż i dna Bałtyku. W Gdańsku ta międzynarodowa organizacja zaprasza do aktywności w dniach 17 i 18 lipca w okolicach wejścia nr 52 na gdańskim Brzeźnie.

- Tylko 1 proc. śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5 proc. trafia na plaże i aż 94 proc. wszystkich śmieci spada na dno. Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców, turystów i nurków do udziału w akcji Bałtyk #BezPlastiku. Wspólnie posprzątajmy bałtyckie dno i sprawdźmy, jakie śmieci są głównym źródłem problemu – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greepeace Polska.

 

Plaże #BezPlastiku

Akcja będzie się odbywać w okolicy mola w Brzeźnie. Zaplanowane są różne działania: można wziąć udział w warsztatach, zbierać plastikowe śmieci na plaży, szukać nurdli (pastikowych drobinek) lub nurkować. Dwa razy dziennie, o godz. 10.30 i 16.30, organizatorzy zapraszają na wspólny spacer po plaży i jej okolicach.

- Podczas spacerów będziemy zbierać wszystkie śmieci, jakie znajdziemy po drodze, a następnie zrobimy audyt. Chcemy sprawdzić, jakie śmieci można najczęściej spotkać nad polskim wybrzeżem – wyjaśnia rzeczniczka Greenpeace.

Organizacja Greenpeace Polska przekonuje, że taka wiedza umożliwi domaganie się zmian systemowych, a przede wszystkim poszerzy wiedzę, czy należy wziąć pod uwagę dodatkowe produkty, inne niż uwzględnione w przepisach unijnych, tak aby plaże i inne miejsca w Polsce stały się wolne od plastiku.

Wspólnie posprzątajmy bałtyckie dno i sprawdźmy, jakie śmieci są głównym źródłem problemu
Wspólnie posprzątajmy bałtyckie dno i sprawdźmy, jakie śmieci są głównym źródłem problemu
Jerzy Pinkas/ www.gdansk.pl


Polowanie na nurdle…

Czyli na plastikowe drobinki. Rozsypują się podczas produkcji, transportu, czy przeładunku i trafiają do rzek, mórz, oceanów. Instytut Oceanografii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) prowadzi badania na temat występowania nurdli w ekosystemie Morza Bałtyckiego. Ten półprodukt do produkcji plastiku stanowi ogromne zagrożenie dla ryb i ptaków morskich, które często mylą je z pokarmem i zjadają.  

- W ramach tzw. nauki obywatelskiej, zachęcamy mieszkańców Gdańska i plażowiczów, żeby „zapolować” z nami na nurdle. Będziemy ich szukać, dokumentować i zbierać, a wszystkie informacje przekażemy naukowcom z IO PAN – wylicza elementy akcji Katarzyna Guzek.

Instrukcja zbierania nurdli znajduje się TUTAJ

 

Bałtyk #BezPlastiku – nurkujemy

W sprzątaniu fragmentów dna Bałtyku, tj. nurkowaniu i wyławianiu śmieci z dna Bałtyku może wziąć każdy, kto posiada certyfikat nurkowania. Akcja odbędzie się w czwartek, 18 lipca przy molo w Brzeźnie w godz. 10.00 - 16.00. Rejestracja odbywać się będzie na plaży tuż obok molo. Każdy uczestnik powinien okazać certyfikat oraz złożyć kilka podpisów pod oświadczeniem zdrowia i zasadami nurkowania.

Po rejestracji każdy otrzyma specjalny worek, który ze śmieciami trzeba zdać po nurkowaniu. W okolicy molo będą pływać pontony jako zabezpieczenie akcji. Greenpeace chce sprawdzić, co się kryje pod taflą wody Bałtyku. Będzie to część audytu śmieci, który ma na celu oszacowanie, jakich odpadów jest najwięcej w Bałtyku.

Nurdle z Bałtyku
Nurdle z Bałtyku
Greenpeace Polska

 

Dodatkowo organizatorzy przygotowali w dniach 17 i 18 lipca rodzinną strefę Greenpeace #BezPlastiku. Odbędą się tutaj m.in. ciekawe warsztaty ekologiczne. Na 17 lipca zaplanowano warsztat o alternatywach dla plastiku i szycia woreczków na zakupy. Zajęcia poprowadzi organizacja Mamy Wene. A w czwartek, 18 lipca warsztaty pt. Plastik – co warto wiedzieć o problemach i rozwiązaniach poprowadzi Ambasada Czystej Planety. Szczegóły o warsztatach znajdują się TUTAJ.

Dla każdego uczestnika i uczestniczki wydarzenia #BezPlastiku przewidziane są pamiątkowe upominki.

Akcja sprzątania bałtyckich plaż w Gdańsku organizowana jest przez Greenpeace Polska we współpracy z miasto Gdańsk i Gdańskim Ośrodkiem Sportu. Akcję oczyszczania dna Bałtyku przy molo Brzeźno wspiera Centrum Nurkowe Tryton.

 
 
#BezPlastiku
#BezPlastiku
 
 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna