• Start
  • Wiadomości
  • Westerplatte. Ważny list środowiska polskich muzealników do wicepremiera Piotra Glińskiego

Sprawa Westerplatte. Ważny list środowiska polskich muzealników do wicepremiera Piotra Glińskiego

Komitet Narodowy ICOM POLSKA Międzynarodowej Rady Muzeów skupia wybitnych krajowych specjalistów od muzealnictwa. Władze tej organizacji wysłały do wicepremiera Piotra Glińskiego list, w którym apelują o poprzedzenie decyzji w sprawie Westerplatte wcześniejszą analizą merytoryczną z udziałem “wszystkich zainteresowanych stron i ekspertów”.
13.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Co dalej ze sprawą Westerplatte? Teren jednej z najsłynniejszych bitew Września zostanie odebrany Gdańskowi przez polityków PiS, czy stanie się tematem ogólnonarodowej debaty, z udziałem najwybitniejszych fachowców?
Co dalej ze sprawą Westerplatte? Teren jednej z najsłynniejszych bitew Września zostanie odebrany Gdańskowi przez partię aktualnie rządzącą państwem, czy stanie się tematem ogólnonarodowej debaty, z udziałem najwybitniejszych fachowców?
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Międzynarodowa Rada Muzeów, do której należy Komitet Narodowy ICOM POLSKA, ma zasięg światowy i skupia około 26 tysięcy członków w 151 krajach.

Adresat, prof. Piotr Gliński, jest wicepremierem w rządzie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, a jednocześnie ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. List wysłany przez ICOM POLSKA do wicepremiera Glińskiego datowany jest na 8 czerwca br., podano go także do wiadomości prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.

Komitet Narodowy ICOM POLSKA Międzynarodowej Rady Muzeów podkreśla, że w przypadku Westerplatte “chodzi o miejsce o szczególnej symbolice oraz wielkiej ważności dla kształtowania pamięci o wybuchu II wojny światowej”. Wbrew wersji lansownej w ostatnich miesiącach przez rządowe i prorządowe media, ICOM POLSKA pozytywnie ocenia działania Muzeum Gdańska, które “od wielu lat zarządza najważniejszymi obiektami na tym terenie oraz wypracowuje plany jego re-aranżacji z zachowaniem autentyzmu miejsca i doświadczeń nowoczesnego muzealnictwa”. Chodzi bowiem o “zachowanie in situ bez przestrzennych ingerencji reliktów polskiego poświęcenia i zarazem świadków męczeństwa polskich żołnierzy w wojnie obronnej 1939 r. i początków najokrutniejszej z wojen na polskiej ziemi”.

Muzealnicy podkreślają też, że: “Nie może być dobrego rozwiązania tego problemu bez współpracy z władzami samorządowymi Gdańska i zharmonizowania planu wybudowania inwestycji muzealnej z projektami rozwojowymi miasta i portu”.

Jednocześnie ICOM POLSKA krytycznie ocenia plany odbudowy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w dawnym kształcie. Muzealnicy stwierdzają w liście: “Nie jest żadnym rozwiązaniem tego problemu zamiar Muzeum II Wojny Światowej dokonania rekonstrukcji kilku nieistniejących, niewielkich budynków sprzed 1939 r., z których żaden nie miał istotnego znaczenia dla przebiegu wydarzeń we wrześniu 1939 r., ani nie był cenny pod względem architektonicznym”.

ICOM POLSKA deklaruje gotowość do zorganizowania wielostronnej i całościowej dyskusji fachowców, która umożliwiłaby wybór najlepszych rozwiązań dla Westerplatte.

We wtorek, 11 czerwca, sprawa Westerplatte była jednym z tematów spotkania prezydent Aleksandry Dulkiewicz z premierem Mateuszem Morawieckim. Odbyło się ono w stolicy, na zaproszenie szefa rządu. Obie strony podkreślały dobrą atmosferę rozmowy.

Aleksandra Dulkiewicz powiedziała po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim: - Dziś na stole leży projekt specustawy mającej przekazać ten teren w ręce państwa polskiego. Apelowałam, żebyśmy usiedli i porozmawiali o tym, jak upamiętniamy miejsce tej historycznej bitwy, ale też elementu ważnego dla tożsamości gdańszczan. Premier zapowiedział rozmowę z ministrem Sellinem, który pilotuje projekt w Sejmie. Przekazałam też premierowi koncepcję, którą zamówiło Miasto, dotyczącą upamiętnienia pola bitwy, jakim jest Westerplatte. Odniosłam wrażenie, że był to dla niego materiał nowy.

Prezydent Dulkiewicz zaprosiła premiera Morawieckiego do wspólnej organizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

CZYTAJ TEŻ:

PiS chce przejąć teren Westerplatte pod budowę muzeum - w Sejmie jest już projekt specustawy

Sprawa Westerplatte na sesji Rady Miasta. Prezydent Dulkiewicz: "Nie pozwolę zredukować Gdańska do Neptuna i Żurawia"

 

LIST DO WICEPREMIERA PIOTRA GLIŃSKIEGO W PEŁNYM BRZMIENIU:

"Pan Profesor dr hab. Piotr Gliński Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowny Panie Premierze,

w związku ze skierowaniem do Sejmu projektu ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939", Komitet Narodowy ICOM POLSKA Międzynarodowej Rady Muzeów apeluje do Pana Ministra o poprzedzenie decyzji w tej sprawie merytoryczną analizą z udziałem wszystkich zainteresowanych stron i ekspertów.

W przypadku Westerplatte chodzi o miejsce o szczególnej symbolice oraz wielkiej ważności dla kształtowania pamięci o wybuchu II wojny światowej. Muzeum Gdańska od wielu lat zarządza najważniejszymi obiektami na tym terenie oraz wypracowuje plany jego re-aranżacji z zachowaniem autentyzmu miejsca i doświadczeń nowoczesnego muzealnictwa. Jest to bardzo trudnym wyzwaniem z uwagi na skalę zniszczeń wojennych i powojennych oraz otoczenie tego miejsca przez budownictwo portowe i przemysłowe (a także perspektywę budowy obok Portu Centralnego). Nie może być dobrego rozwiązania tego problemu bez współpracy z władzami samorządowymi Gdańska i zharmonizowania planu wybudowania inwestycji muzealnej z projektami rozwojowymi miasta i portu. Priorytetem powinno być zachowanie in situ bez przestrzennych ingerencji reliktów polskiego poświęcenia i zarazem świadków męczeństwa polskich żołnierzy w wojnie obronnej 1939 r. i początków najokrutniejszej z wojen na polskiej ziemi. Nie jest żadnym rozwiązaniem tego problemu zamiar Muzeum II Wojny światowej dokonania rekonstrukcji kilku nieistniejących, niewielkich budynków sprzed 1939 r., z których żaden nie miał istotnego znaczenia dla przebiegu wydarzeń we wrześniu 1939 r., ani nie był cenny pod względem architektonicznym. Nierozstrzygnięte są w tych planach losy najważniejszych obiektów, takich jak ruina koszar, czy Pomnik Obrońców Wybrzeża. Zamiary te nigdy nie były przedmiotem poważnej dyskusji ekspertów, która zawsze powinna poprzedzać zmiany właścicielskie i prawne.

Dlatego Komitet Narodowy ICOM POLSKA pragnie zaapelować o nieforsowanie żadnego cząstkowego rozwiązania. Aby dopracować się dobrych projektów, które sprostają wadze sprawy i międzynarodowym oczekiwaniom w tym zakresie, potrzebna jest całościowa i wielostronna dyskusja fachowców. Komitet Narodowy ICOM POLSKA wyraża gotowość zaangażowania się w takie działania.

Łącząc wyrazy szacunku, w imieniu Prezydium ICOM POLSKA

dr Piotr Rypson, prof. P-JATK Przewodniczący ICOM POLSKA"

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki