• Start
  • Wiadomości
  • Sprawa Westerplatte. Specustawa procedowana w Senacie, prezydent Dulkiewicz nadal apeluje do PiS o kompromis i współpracę

Sprawa Westerplatte. Specustawa procedowana w Senacie, prezydent Dulkiewicz nadal apeluje do PiS o kompromis i współpracę

Bez konsultacji społecznych, przy całkowitym ignorowaniu samorządu - tak senackie komisje pracowały we wtorek, 9 lipca, nad specustawą odbierającą Miastu Gdańsk tereny Westerplatte. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz pojechała do stolicy, by apelować do strony rządowej o kompromis i współpracę. Senat prawdopodobnie przegłosuje specustawę w środę, 10 lipca. 
09.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przed budynkami parlamentu przy Wiejskiej na Aleksandrę Dulkiewicz czekała niespodzianka - manifestacja Obywateli RP, którzy przygotowali transparent Westerplatte polskie, nie pisowskie. Prezydent Gdańska podeszła się przywitać
Przed budynkami parlamentu przy Wiejskiej na Aleksandrę Dulkiewicz czekała niespodzianka - manifestacja Obywateli RP, którzy przygotowali transparent 'Westerplatte polskie, nie pisowskie'. Prezydent Gdańska podeszła się przywitać
Biuro Prasowe UMG

 

We wtorek, 9 lipca, po południu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z współpracownikami uczestniczyła w pracach senackich komisji kultury i infrastruktury w sprawie specustawy, która odbiera Miastu historyczne tereny Westerplatte. 

- Będę namawiała każdego do tego, żeby podjąć rozmowę - mówiła prezydent Dulkiewicz. - Miasto Gdańsk jest przykładem tego, że w dialogu można wypracowywać różne rozwiązania. Będę także prosiła pana prezydenta Andrzeja Dudę, kiedy skończy się proces legislacyjny w parlamencie, żeby rozważył kwestię podpisania tej ustawy - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Miasto Gdańsk chce współpracować, tylko ta współpraca powinna się odbywać na partnerskich zasadach. Myślę, że dobrym gestem ze strony rządzących w Polsce byłoby wyciągnięcie ręki i rozmowa o upamiętnieniu. Jej częścią mogłoby być wycofanie się ze specustawy.

 

ZOBACZ ZAPIS WIDEO BRIEFINGU W SENACIE RP:

 

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Kultury, prezydent Dulkiewicz zaapelowała do polityków forsujących przepisy w specjalnym trybie o refleksję i dialog: - Usiądźmy do stołu, chodzi o narodową dyskusję, jest 80-ta rocznica przed nami, jako polscy patrioci powinniście wziąć udział w tej dyskusji. 

Po głosowaniach na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Dulkiewicz zapowiedziała dalszy udział w pracach parlamentu, a także zadeklarowała chęć spotkania z prezydentem RP: „Będę dalej przekonywała polityków i pana prezydenta do odrzucenia tego prawa i podjęcia rozmów o wspólnym upamiętnieniu bohaterskiej obrony Westerplatte”.

Wszystko wskazuje na to, że specustawa będzie przegłosowana przez Senat już w środę (posiedzenie Senatu zaplanowano na 10-12 lipca). W izbie wyższej polskiego parlamentu PiS posiada większość mandatów (63 spośród 100). Następnie Senatu skieruje specustawę do prezydenta RP, Andrzeja Dudy, który ją zapewne podpisze. 

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Infrastruktury wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreślał, że rządowi chodzi o stosowne do rangi miejsca uhonorowanie Westerplatte i na bazie tego budowanie wspólnoty. Zdaniem Sellina dialog jest możliwy nawet po wejściu specustawy w życie, bowiem przedstawiciel Miasta Gdańsk ma zaproszenie do komitetu honorowego, przez co samorząd może mieć wpływ na kształt wystawy plenerowej. 

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz krytycznie odniósł się do słów Jarosława Sellina: - Panie ministrze, rząd to tylko część obywateli. Pan powinien dbać, aby przy tego typu dyskusjach, które dotyczą najbardziej ważnych i symbolicznych miejsc dla naszej historii, aby ta wspólnota była wzmacniania, a nie rozbijana. Specustawa była przewidziana do szczególnie ważnych inwestycji gospodarczych. Z tej specustawy tworzy pan narzędzie do niszczenia tego, co zostało zbudowane.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE PREZYDENT ALEKSANDRY DULKIEWICZ:


Poważne zastrzeżenia do specustawy mieli także prawnicy, którzy opiniowali nowe prawo dla Senatu. „Nie został spełniony wymóg konsultacji społecznych, zgodnie z regulaminem prac” - można było usłyszeć podczas komisji. Drugie zastrzeżenie dotyczyło zasadności forsowania zmian w specjalnym trybie, t.j. przez specustawę, bowiem wystarczyłaby do tego zwykła ustawa, ale wówczas pojawiłby się wymóg konsultacji społecznych, których PiS najwyraźniej chce uniknąć.

 

ZOBACZ TEŻ:

Sprawa Westerplatte. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz rozmawia, oferuje, apeluje, koresponduje RAPORT

Sprawa Westerplatte - PiS forsuje specustawę. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w Sejmie: “Jest mi przykro jako Polce i Pomorzance”

Stało się. Sejm przegłosował ustawę, która odbiera Westerplatte Gdańskowi

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Święty Mikołaj przyjechał do Świbna