• Start
  • Wiadomości
  • Sprawa Westerplatte. Prezydent Dulkiewicz do posła Smolińskiego: “Oferta Gdańska na stole, liczę na kompromis i współpracę”

Sprawa Westerplatte. Prezydent Dulkiewicz do posła Smolińskiego: “Oferta Gdańska na stole, liczę na kompromis i współpracę”

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz gościła w poniedziałek, 1 lipca, w biurze posła Kazimierza Smolińskiego (PiS). Tematem rozmowy były dalsze losy specustawy o Westerplatte. Prezydent Gdańska apeluje, by nowe muzeum budować na bazie konsensusu z udziałem nie tylko Rządu i Miasta, ale także środowisk kombatanckich, muzealnych i konserwatorskich. 
01.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i poseł Kazimierz Smoliński (PiS) podczas wspólnego briefingu prasowego przy Targu Drzewnym
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i poseł Kazimierz Smoliński (PiS) podczas wspólnego briefingu prasowego przy Targu Drzewnym
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Specustawa, jeśli zostanie uchwalona przez Sejm, de facto będzie oznaczała wywłaszczenie Miasta na rzecz Skarbu Państwa z terenów na Westerplatte. Byłby to pierwszy taki przypadek w ciągu 30 lat istnienia wolnej Polski po upadku PRL, że władze państwowe zabierają teren należący do samorządu. Dlatego Aleksandra Dulkiewicz wyszła z inicjatywą współpracy między Miastem a Rządem w działaniach na rzecz budowy nowoczesnego Muzeum Westerplatte. Prezydent Gdańska spotkała się już w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem. 


WIĘCEJ:

Sprawa Westerplatte. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła ministerstwu ofertę współpracy

Po spotkaniu prezydent Dulkiewicz z premierem Morawieckim: sprawa Westerplatte, port w Gdańsku i 21 samorządowych tez

Sprawa Westerplatte - PiS forsuje specustawę. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w Sejmie: “Jest mi przykro jako Polce i Pomorzance”

 

Teraz prezydent Dulkiewicz odwiedziła posła Kazimierza Smolińskiego, który na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury był posłem sprawozdawcą specustawy ws. Westerplatte.

Do spotkania doszło w biurze posła Smolińskiego, przy Targu Drzewnym w Gdańsku. Po rozmowie gospodarz wyszedł z prezydent Gdańska przed budynek, gdzie oboje wzięli udział we wspólnym briefingu prasowym.   

Aleksandra Dulkiewicz mówiła: - Bardzo dziękuję za możliwość spotkania i rozmowy o bardzo ważnej sprawie, jaką jest sprawa Westerplatte dla wszystkich Polek i Polaków, podkreślam - wszystkich - Polek i Polaków. Dzisiaj sytuacja jest taka, że rzeczywiście na stole leży oferta złożona przeze mnie w ubiegłym tygodniu podczas spotkania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, u pana ministra Sellina. Przypomnę: oferta mówiąca o tym, że Miasto Gdańsk jest gotowe wnieść grunty należące do Miasta Gdańska i współtworzyć, to znaczy wspólnie decydować o inwestycji. Współtworzyć i współprowadzić instytucję, która miałaby zająć się pamięcią Westerplatte. Czekam na odpowiedź, dlatego też poprosiłam - także za namową pana ministra Seliina - pana posła o spotkanie, jako przedstawiciela wnioskodawców tego projektu poselskiego specustawy, bo trudno rozmawiać o kompromisowej ofercie, wtedy, kiedy mamy w trakcie procedury legislacyjnej ustawę. Dziękuję za te propozycje, ja także dzisiaj wystosuję list do pana marszałka Kuchcińskiego, ale także do pana marszałka Terleckiego - jako szefa klubu posłów Prawa i Sprawiedliwości - i mam nadzieję, że chęć rozmowy, dialogu o tym, jak upamiętnić bohaterskich żołnierzy na Westerplatte zwycięży i cały czas taką nadzieję mam i będziemy mogli wspólnie - nie tylko z Ministerstwem i Miastem, bo to nie o to chodzi - ale wspólnie z kombatantami, ze środowiskami muzealnymi, konserwatorskimi, tymi, którzy troszczą się o pamięć, będziemy mogli wspólnie tę inwestycję przygotować, współprowadzić i szerzyć działalność edukacyjną.  

Prezydent Gdańska dodała też: - Ja tę rozmowę odbieram jako bardzo poważną rozmowę dwojga patriotów i mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia (...) Westerplatte to jest ważny element tożsamości dla Polek i Polaków, ale także dla gdańszczan. (...) Mam nadzieję, że z panem posłem spotkamy się będziemy i będziemy mogli poinformować o jak najlepszych rozwiązaniach dla Westerplatte. 

Poseł Kazimierz Smoliński zapewnił, że także ze strony PiS jest gotowość do współpracy, choć musi ona mieć określone ramy: - Pan minister zaprasza do współpracy, pan dyrektor także, ale nie bardzo sobie wyobrażam tworzenie instytucji, w której będzie dwóch wspówłaścicieli i każdy ma decydować. No, doświadczenia w tym zakresie są złe - zawsze musi być jeden lider, i tu uważam, że Państwo Polskie powinno być liderem który, zajmuje się zagospodarowaniem terenu półwyspu Westerplatte. Właśnie na tym to polegało, że kiedyś było to Państwo Polskie, które kupiło od niemieckich właścicieli ten teren i on powinien być w gestii Państwa Polskiego. Kwestia współpracy z Miastem, czy pozostajemy współwłaścicielami, to jest odrębna rzecz. Ale współdecydowanie, że każdy ma tyle samo głosów, to spowoduje że wszystko to zostanie zablokowane i nie wierzę, żeby tam cokolwiek się zmieniło. 

Poseł Smoliński zaznaczył jednak, że osobiście nie ma już wpływu na to, co dalej dzieje się ze specustawą: - Działamy w tej chwili pod dużą presją czasu: ustawa jest już w Sejmie, w najbliższą środę Konwent Seniorów zdecyduje w jakiej kolejności będą procedowane poszczególne ustawy w ciągu tego posiedzenia najbliższego i tutaj w tej chwili ja już nie jestem gospodarzem tej ustawy. Gospodarzem ustawy jest marszałek Sejmu. (...) Jestem otwarty na rozmowy, tu nawet rozmawiałem o możliwości spotkania z kombatantami - to jest możliwe. Poprosiłem przewodniczącego komisji o zwrócenie się do Rady Kombatantów o opinie co do tej ustawy. Jesteśmy otwarci na rozmowy, no ale myślę, że są dosyć trudne, dlatego że w tej chwili działa presja czasu. W najbliższych dniach musi zapaść decyzja, czy ustawa będzie procedowana, czy zostanie odsunięta o tydzień, dwa, żeby rozpatrzyć propozycje pani prezydent.

Zdaniem posła Kazimierza Smolińskiego mało prawdopodobne jest, by projekt specutawy został wycofany z Sejmu, bowiem “nie było jeszcze w historii takiej sytuacji, żeby jakiś projekt został wycofany. (...) Nie było takiego przypadku i tutaj też nie będzie takiej możliwości. rozmawiałem i tutaj też nie będzie takiej zgody”.

Przy okazji dziennikarze usłyszeli od posła PiS, że koncepcja zagospodarowania Westerplatte nie jest jeszcze gotowa. Wiadomo jednak, że największym zainteresowaniem w obozie rządzącym cieszy się koncepcja odtworzenia pola bitwy z dnia zakończenia walk, 7 września 1939 roku. 

- Chcemy, żeby ono taki wymiar miało, żeby ktoś kto tam przyjdzie zobaczył ten teren mniej więcej w takim wymiarze, jaki on był - stwierdził poseł Smoliński. - Że wiadomo gdzie był atak niemiecki, że on był z Mewiego Szańca, że była pierwsza linia obrony, potem była druga linia obrony, potem trzecia - tą trzecią już były koszary. No, tego tam się dzisiaj nie znajdzie. 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo