
Czytaj także: Jest już drugi numer przewodnika kulturalnego „teraz!”. Obszerniejszy!
Pionierska publikacja o młodym tańcu w Polsce
„Słownik tańca współczesnego” jest pierwszą tak obszerną publikacją leksykograficzną opracowaną przez polskich badaczy. Obejmuje kompleksową wiedzę dotyczącą tańca od początku XX w. do chwili obecnej, a w wymiarze geograficznym koncentruje się na zjawiskach i twórcach polskich przedstawionych na tle dziejów tańca w szerokiej perspektywie międzynarodowej, co pozwoliło uchwycić z jednej strony powiązania, zależności i wpływy tańca światowego na rozwój sztuki tańca i baletu w Polsce, z drugiej zaś ukazać obecność i osiągnięcia polskich tancerzy i choreografów na scenach zagranicznych. Szczególną uwagę poświęcono przypadającym na minione dwie dekady najnowszym zjawiskom w polskim środowisku tanecznym, które dotychczas nie zostały zaprezentowane łącznie. Służy to także ukazaniu różnorodności i intensywności, z jaką rozwija się młody taniec w Polsce.
(Z wstępu do Słownika Małgorzaty Leyko).

Spotkanie wokół „Słownika tańca współczesnego”
Na spotkanie zaprasza Pracownia Badawcza Between.Pomiędzy (UG) pod kierunkiem prof. Tomasza Wiśniewskiego (Zakład Badań nad Sztukami Scenicznymi - Instytut Anglistyki i Amerykanistyki UG). Wydarzenie jest częścią Festiwalu Rozproszonego Between.Pomiędzy 2023.
Czytaj także: Dorota Kolak o moralności na scenie: “Na starość jednego się wstydzę - jak źle gram"
W spotkaniu wezmą udział redaktorki Słownika: prof. dr hab. Małgorzata Leyko (UŁ) i dr Joanna Szymajda (IS PAN), jak również, artyści i artystki reprezentujący gdańskie środowisko tańca. Spotkanie poprowadzi współautorka haseł Słownika - Katarzyna Pastuszak (UG).
Słowa w ruchu. Spotkanie wokół „Słownika tańca współczesnego” | 13 grudnia, godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11, wstęp wolny
Prof. dr hab. Małgorzata Leyko - zajmuje się badaniami w dziedzinie teatrologii, specjalizując się w dziejach teatru oraz historii europejskich doktryn i teorii teatralnych. Jej prace naukowe koncentrują się wokół takich zagadnień jak teatr niemieckojęzyczny w XIX i XX wieku, teatr żydowski w Polsce, polsko-niemieckie stosunki teatralne oraz rozwój teorii teatralnych od początku XIX wieku. Ważną część jej dorobku naukowego stanowią przekłady tekstów naukowych z języka niemieckiego. Była kierowniczką zespołowych grantów badawczych w ramach badań własnych UŁ oraz KBN (Teatr masowy – teatr dla mas). Jest członkinią Komitetu Nauk o Kulturze PAN oraz Komitetu Nauk o Sztuce PAN.

dr Joanna Szymajda - adiunkta w Instytucie Sztuki PAN, badaczka tańca, menadżerka kultury. Absolwentka studiów magisterskich z zakresu kulturoznawstwa i psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz z psychologii międzykulturowej i teatru na Université Lyon II. Pracę doktorską obroniła na Université Paris III Sorbonne Nouvelle i Uniwersytecie Łódzkim. W latach 2010-2017 wicedyrektorka (Narodowego) Instytutu Muzyki i Tańca, w latach 2018—2020 kierowniczka baletu Opery Wrocławskiej, w latach 2007–2010 i ponownie od 2021 koordynatorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie i z Uniwersytetem Łódzkim oraz jako dramaturżka przy spektaklach tańca. Przy Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN prowadzi międzyinstytucjonalną grupę badawczą ds. tańca. Celem tego nieformalnego zespołu osób związanych z różnymi ośrodkami w Polsce (m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański) jest wspólne prowadzenie badań nad tańcem, uzupełnienie braków w przekładach i opisach historii tańca w Polsce i na świecie, w metodologii badań, współorganizowanie konferencji, prowadzenie seminariów, nawiązywanie współpracy międzynarodowej i realizacja wspólnych projektów badawczych.
Czytaj także: Ponad 3 miliony zł w ramach 5 konkursów dla NGO na działania kulturalne w 2024 roku
dr Katarzyna Pastuszak - tancerka/performerka, choreografka i dyrektor artystyczna Amareya Theatre & Guests, adiunktka w Zakładzie Badań nad Sztukami Performatywnymi (IAiA - Uniwersytet Gdański), członkini Grupy Badawczej Between.Pomiędzy (UG) związana także z CEMiPoS (Sapporo, Japonia). Autorka i tłumaczka artykułów z zakresu tańca i teatru, redaktorka i tłumaczka. Laureatka licznych stypendiów artystycznych przyznawanych przez Miasto Gdańsk, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najważniejsze działania artystyczne z obszaru tańca zrealizowane w 2023 roku to projekt „Instabilités naturelles” (Naturalna niestabilność) realizowany we wrześniu 2023 w Polsce i we Francji we współpracy z artystkami Sonnets 3 Fois (Sarah Turquety, Coralie Neuville/FR) i Natalią Chylińską; autorski projekt badawczy „Ciała wspólne – choreograficzne spotkania z grzybami” realizowany w 2023 w Polsce i USA.
(opr. AK)