• Start
  • Wiadomości
  • Spotkanie opłatkowe. Kombatanci: "Czujemy się w Gdańsku szanowani i hołubieni"  

Spotkanie opłatkowe. Kombatanci: "Czujemy się w Gdańsku szanowani i hołubieni"  

- Jesteście Państwo dla nas niezmiennym przykładem patriotyzmu - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego dla środowisk kombatanckich i osób represjonowanych na Pomorzu. Spotkania wigilijne w tym gronie, wspólne śpiewanie kolęd i wspomnienia to wieloletnia gdańska tradycja.
13.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kombat_umg-021_798x533

Spotkanie opłatkowe Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego odbyło się w piątek, 13 grudnia w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Tradycyjnie zapraszani są na nie przedstawiciel wszystkich działających na Pomorzu i w Gdańsku organizacji kombatanckich i przedstawiciele służb mundurowych.

Dominik Paszliński /gdansk.pl

 

- Wspólna Wigilia z władzami Gdańska to dla środowisk kombatanckich bardzo ważne spotkanie - powiedziała Hanna Śliwa-Wielesiuk, prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Gdańsku, członek Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego. - Czujemy opiekę Miasta, to że nasze sprawy są ważne, że to Miasto organizuje i zaprasza nas na spotkania. My ze swej strony zawsze chętnie angażujemy się we wszystkie wydarzenia w Gdańsku i na Pomorzu, często jeździmy do szkół i opowiadamy historie swoich dziadków, rodziców, żeby pamięć została w następnych pokoleniach.  

Prezydent Dulkiewicz podziękowała służbom mundurowym i środowiskom kombatanckim za szczególną aktywność i wsparcie udzielone w mijającym roku podczas wielu wydarzeń, szczególnie po stracie prezydenta Pawła Adamowicza. 

- Cieszę się, że mamy sztafetę pokoleń, że od naszych zasłużonych bohaterów pałeczkę przejmują młodsze pokolenia - mówiła podczas Wigilii prezydent Dulkiewicz. - Dzięki obecności kombatantów myśl historyczna i patriotyzm, dla którego ryzykowaliście Państwo życie, trwa w nas dalej. Życzę nam, żeby nasz patriotyzm w XXI wieku był takim, który nie musi ponosić ofiary krwi czy zdrowia, ale żeby był naszą codzienną praca. Jesteście dla nas przykładem i naszą dumą.

Spotkanie opłatkowe Prezydent Miasta Gdańska z przedstawicielami Związków i Stowarzyszeń Kombatanckich oraz służb mundurowych odbyło się w piątek, 13 grudnia w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Tradycyjnie zapraszani są na nie przedstawiciele wszystkich działających na Pomorzu i w Gdańsku organizacji kombatanckich i przedstawiciele służb mundurowych.

- Dla kombatanta to ogromna satysfakcja, że może spotkać się w takim gronie - powiedział Roman Rakowski, kawaler orderu Virtuti Militari, prezes Związku Inwalidów Wojennych, komandor w stanie spoczynku. - Większość z nas jest już na ostatnim etapie swojego życia, a mamy za sobą wiele bardzo trudnych, dramatycznych przeżyć. Mówimy o nich, żeby nasza historia nie została zapomniana. Ja wojnę zaczynałem w Armii Krajowej w okręgu krakowskim, zakończyłem podczas operacji “Burza” we Lwowie. I cudem uszedłem z życiem na jej początku, uniknąłem aresztowania przez Gestapo, kiedy 3 maja 1940 roku szli po mnie, szczęśliwie tego dnia służyłem z księdzem do mszy na wsi, uciekliśmy do lasu, gdzie mogłem się ukryć. 

 

kombat_umg-015_798x533
Prezydent Dulkiewicz podziękowała służbom mundurowym i środowiskom kombatanckim za szczególną aktywność i wsparcie udzielone w mijającym roku podczas wielu wydarzeń, szczególnie po stracie prezydenta Pawła Adamowicza. Nz. przy mikrofonie Maciej Kukla, który w UMG na co dzień odpowiedzialny jest za kontakty ze środowiskami kombatanckimi
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Henryk Bajduszewski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku, przewodniczący Kolegium ds Dziedzictwa Kulturowo Historycznego powiedział, że kombatanci od lat czują się szanowani i hołubieni przez władze Gdańska.

 - Otaczają nas empatią i szacunkiem, bardzo odczuwaliśmy to za rządów prezydenta Pawła Adamowicza, prezydent Dulkiewicz także to kontynuuje - powiedział Henryk Bajduszewski. - Związek, którego jestem prezesem to dziś największa organizacja tego typu na Pomorzu, ale odczuwamy brak osób do pracy, stajemy się coraz bardziej bezradni finansowo i osobowo. A przekazujemy naszymi historiami najważniejszą prawdę - wojna to jest najstraszniejsza rzecz, jaką ludzkość wymyśliła, coś potwornego, to groza usankcjonowanego wzajemnego zabijania się.

Miasto Gdańsk przez cały rok wspiera środowiska kombatanckie w organizowaniu rocznicowych i patriotycznych uroczystości, jako ich organizator lub współorganizator. W ciągu roku jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu uroczystości, spotkań, koncertów: rocznica Powrotu Gdańska do Macierzy, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, rocznica zakończenia II wojny światowej, Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach, Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945, rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, rocznica ludobójstwa Polaków w ZSRR przez NKWD w latach 1937-1938, rocznica wybuchu II wojny światowej, Koncert z okazji Dnia Weterana, Obchody Dnia Sybiraka w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, 80. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego oraz Szarych Szeregów, rocznica rozstrzelania przez Niemców Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Czyn bojowy Polskich Sił Zbrojnych na froncie wschodnim podczas II wojny światowej, Dzień Wszystkich Świętych - Modlitwa międzywyznaniowa i Uroczystość w przeddzień Święta Niepodległości

 

 

 

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór