Spotkanie autorskie z Agnieszką Daukszą

W piątek, 17 stycznia, w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się spotkanie z finalistką Nagrody Nike Agnieszką Daukszą, wokół jej najnowszej książki „Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania”. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś. Wstęp wolny.
15.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest kobieta z ciemnymi włosami i delikatnym uśmiechem, ubrana w kolorową bluzkę w paski. Tło jest rozmyte i ciemne, co podkreśla subtelne oświetlenie twarzy i włosów
Agnieszka Dauksza to jedna z najważniejszych polskich autorek młodego pokolenia, nominowana m.in. do Nike. Urodziła się w 1988 roku w Gdańsku
fot. Jakub Włodek

Czytaj także: Ważne nazwiska i słynne powieści. Teatr Wybrzeże zaprasza na nowy sezon

„Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania” Agnieszki Daukszy, to książka o nowym spojrzeniu na słabość, porażkę i zwyczajność. Autorka w pasjonującym eseju analizuje strategie oporu, taktyki przetrwania i budowania wspólnoty, a przewodniczkami w jej poszukiwaniach są performerki, osoby publiczne, artystki, postacie literackie oraz... zwierzęta - ściślej meduzy. 

- Dokonuje się właśnie zasadnicza zmiana kulturowa. Dominujący przez dekady model sukcesu, produktywności i dążenia do celu ulega erozji, odsłaniając pokłady tego, co słabe, niedoskonałe, nieudane, zwyczajne. W sferze publicznej pojawia się przyzwolenie na okazywanie własnej niemocy i bezsilności. Porażka przestaje wzbudzać wstyd, coraz częściej bywa postrzegana jako jedno z najbardziej powszechnych i zarazem twórczych doświadczeń. Autorka stawia pytania o jego wymiary – jak przegrywać we własnym stylu, czerpać satysfakcję z porażki, ale i jak używać jej do forsowania zmiany społecznej. Zastanawia się nad wywrotowym potencjałem bezsilności, która czerpie siłę z intuicji i niepokoju. I pyta, co to znaczy być osobą nieznaczną, i pisze, dlaczego właśnie odczucie tego stanu może pomóc w przetrwaniu wielogatunkowej wspólnoty – opisują Wydawnictwo Karakter i słowo/obraz terytoria, wspólnym nakładem których ukazała się książka (premiera odbyła się 13 grudnia 2024 roku).

Czytaj także: Festiwale i wielkie wydarzenia 2025 nadchodzą. W tym Gdańskie Targi Książki

Finalistka Nike autorką z Gdańska

Agnieszka Dauksza mieszka w Krakowie i pracuje na tamtejszym Uniwersytecie Jagiellońskim, na Wydziale Polonistyki, ale pochodzi z Gdańska. Jest literaturoznawczynią i pisarką - cenioną autorką kilku ważnych pozycji książkowych: „Jaremianka. Biografia” (2019), „Afektywny modernizm” (2017), „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców” (2016, 2021), „Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku” (2013). Opublikowała także kilkadziesiąt artykułów, m.in. w „Tekstach Drugich”, „Didaskaliach”, „Pamiętniku Literackim”, miesięczniku „Znak” oraz „Wielogłosie”.

Za swoje literackie dokonania była wielokrotnie nagradzana. Jest finalistką Nagrody Nike, laureatką Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrody Fundacji Nauki Polskiej, Nagrody Naukowej „Polityki”, Nagrody im. Adama Włodka, Nagrody „Gryfia” oraz Nagrody „Juliusz”, Nagrody KMLU, a także stypendiów twórczych Miasta Krakowa i Miasta Gdańska, stypendiów MNiSW i MKiDN. Żartuje i jednocześnie otwarcie przyznaje, że na co dzień ponosi też wiele porażek.

Na spotkanie wstęp wolny

Na spotkanie autorskie z Agnieszką Daukszą wokół książki „Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania” zapraszają Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku – w którego przestrzeni, w siedzibie przy Targu Rakowym 11, w piątek, 17 stycznia, odbędzie się wydarzenie. Rozmowę, która rozpocznie się o godzinie 19:00, poprowadzi Michał Nogaś, znany m.in. słuchaczom Trójki – Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wstęp wolny.

Czytaj także: „Kamienica Schopenhauerów”. Nowa powieść od autorki bestsellerów

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Majówka z historią i naturą w Twierdzy Wisłoujście