Siła reportażu nie słabnie
Reportaż jako gatunek literacki liczy sobie już blisko dwa stulecia i w myśl dewizy: „najlepsze scenariusze pisze samo życie”, zadomowił się w sercach czytelników na dobre, choć przez wczesną krytykę zwany był „bękartem literatury pięknej i brukowej popołudniówki”. Dziś przeżywa renesans, do tego stopnia, że w 2015 roku literacką Nagrodę Nobla odebrała reportażystka Swietłana Aleksijewicz. Również w Polsce popularność reportażu nie słabnie, od kiedy w latach 90. XX wieku nasiliła się jego migracja z prasy do książek. Na półki non-fiction w księgarniach i bibliotekach sięgają kolejne pokolenia, a do grona uznanych od dekad autorów dobijają co i rusz nowe nazwiska. Trójkę reporterów młodego pokolenia będzie można spotkać w czerwcu w Bibliotece Oliwskiej.
- Czy są na sali fani reportażu? Jeśli tak, to mamy dla Was dobrą wiadomość! Już wkrótce w Bibliotece Oliwskiej odbędzie się cykl trzech spotkań autorskich ze znanymi i doświadczonymi reportażystami wokół książek, o których jest głośno – informuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.
Biblioteka Oliwska znów otwarta. Nie tylko książki, ale też kulturalne miejsce spotkań
Polskie drogi
Pierwsze ze spotkań odbędzie się we wtorek, 4 czerwca o godz. 18:00. Gościem biblioteki będzie urodzony w 1989 roku Bartosz Józefiak, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu, który w swym literackim dorobku ma dwie książki autorskie, jedną napisaną wspólnie z Wojciechem Góreckim i udział w jednym zbiorze reportaży.
- Przyjdźcie (lub przyjedźcie) na spotkanie z reportażystą Bartoszem Józefiakiem - autorem książek: „Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania", „Łódź. Miasto po przejściach" oraz „Wszyscy tak jeżdżą". Spotkanie zainicjowane przez Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego będzie dotyczyć tej ostatniej książki. Podejmiemy istotne społecznie tematy i liczymy na interesujące dyskusje – zaprasza biblioteka.
Józefiak na co dzień współpracuje z „Dużym Formatem” i programem „Uwaga!” TVN. Specjalizuje się w reportażach wcieleniowych. Nominowany m.in. do Nagrody Grand Press, Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, nagrody Festiwalu Wrażliwego, Vivelo Book Awards a także European Press Prize.
By napisać wydaną w 2023 roku książkę „Wszyscy tak jeżdżą”, autor wyruszył w drogę po polskich szosach. Na nich przygląda się wojnie kierowców z rowerzystami, nielegalnym wyścigom, jeździe na „podwójnym gazie”. Zagląda do kabin tirowców, kurierów i dostarczycieli jedzenia. Wnika w środowisko ubezpieczycieli, którzy żyją ze śmierci na drogach. I opisuje najgłośniejsze wypadki, po których służby miały ostatecznie rozprawić się z piratami drogowymi. Na ile się to udało, opowie w Oliwie.
O czym szepcze Bombaj
Kolejne oliwskie spotkanie z reportażem odbędzie się w piątek, 14 czerwca o godz. 18:00.
- Zapraszamy na spotkanie z Iwoną Szelezińską, autorką książki „Bombaj/Mumbaj", która nawiązuje do słynnej książki „Shantaram". Jeśli chcecie poznać indyjskie miasto pełne skrajności oraz dowiedzieć się, które miejsca i postaci znane z powieści Gregory'ego Davida Robertsa istnieją naprawdę, to koniecznie przyjdźcie na spotkanie! Rozmowę poprowadzi Iwona Demska – informuje WiMBP.
Sopociance Iwonie Szelezińskiej kultura Indii jest bliska, ukończyła bowiem filologię indyjską (i animację kultury) na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w trakcie studiów rok spędziła w New Delhi. Później odwiedzała Indie wielokrotnie, by m. in. pilotować wycieczki. Nie dziwi więc tematyka jej dwóch opublikowanych do tej pory książek reporterskich. W pierwszej: „Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu”, portretuje społeczeństwo himalajskiego kraju w czasie po tragicznym trzęsieniu ziemi w 2015 roku. Z kolei w wydanej w tym roku książce „Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta” porusza się na granicy faktu i fikcji po ulicach najludniejszej po Delhi indyjskiej metropolii – po dzielnicach bogaczy, slumsach, kolonialnych zaułkach. Wszędzie tam odkrywa ślady kultowej dla wielu książki „Shantaram".
Starzyński schodzi z pomnika
Na deser reporterskiego cyklu w Bibliotece Oliwskiej pojawi się autor z największym dorobkiem pośród trójki bohaterów spotkań. Grzegorz Piątek, rocznik 1980, napisał już 15 książek i o najnowszej - „Starzyński. Prezydent z pomnika" opowie w poniedziałek, 17 czerwca o godz. 18:00.
Bohater książki, prezydent Warszawy Stefan Starzyński jest jednak czytelnikom Piątka już znany. Wydana w tym roku książka jest bowiem nowym i na nowo napisanym wydaniem dzieła „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”, za którą pisarz otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także nominacje do Nagrody im. Jana Długosza oraz w konkursie Książka Historyczna Roku.
W książce Piątka bohaterski prezydent, wzór patriotyzmu, mąż stanu schodzi z piedestału by pokazać swoje wielowymiarowe oblicze.
Podczas oliwskiego spotkania będzie okazja poznać także wielowymiarowe oblicze Grzegorza Piątka. To bowiem nie tylko autor książek non-fiction, ale i architekt, krytyk i historyk architektury, kurator wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą.
Wszystkie spotkania autorskie są bezpłatne i nie wymagają zapisów.