Międzynarodowy Bieg św. Dominika powraca po przerwie
Od 1994 roku nieodłączną częścią jarmarku jest Międzynarodowy Bieg św. Dominika, uznawany w swojej klasie za najbardziej atrakcyjną dla uczestników i partnerów imprezę biegowo-promocyjną w Polsce. Trasa tegorocznej, 27. edycji wydarzenia organizowanego przez Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk, tradycyjnie będzie wiodła ulicami Głównego Miasta - meta usytuowana będzie nieopodal Fontanny Neptuna na Długim Targu. Na tej ulicy i okolicznych, wytyczona zostanie pętla o długości 940 metrów.
Bieg odbywać się będzie w pięciu kategoriach, wśród których jest jak zawsze jest bezpłatny prolog dla całych rodzin - na 1200 metrów. Uczestnicy biegu na 5 km pobiegną na dłuższej rundzie następującymi ulicami: Długa, Długi Targ, Powroźnicza, Kotwiczników, Podwale Przedmiejskie, Słodowników, Ogarna, Zbytki, Bogusławskiego, Złota Brama oraz Długa. Odbędzie się także wyścig „Wózkarzy” KiM PFRON Cup na 4 km i budzący zawsze ogromne emocje Bieg Elity Mężczyzn - Lotos Cup - 12. PZLA Mistrzostwa Polski, na 10 km.
- Ze względu na obostrzenia pandemiczne, prolog ograniczyliśmy do 500 uczestników, a biegi kobiet i mężczyzn do 250 osób. Zrezygnowaliśmy też z biegu VIP-ów - mówi dyrektor klubu Stanisław Lange.
Uwaga, po raz pierwszy biuro zawodów znajdzie się w Forum Gdańsk (Targ Sienny 7) - na mostku na poziomie 0. Tu odbierzemy numery startowe i pakiety dla wszystkich biegów.
Harmonogram imprezy:
- godz. 13:50 - Prolog „Goń św. Dominika” (1200 m)
- godz. 14:30 - Wyścig „Wózkarzy” KiM PFRON Cup (4 km)
- godz. 15:00 - Bieg Kobiet - Lotto Cup (5 km)
- godz. 16:10 - Bieg Mężczyzn - Energa Cup (5 km)
- godz. 17:30 - Bieg Elity Mężczyzn - Lotos Cup - 12. PZLA mistrzostwa Polski (10 km)
Wpisowe: 80 zł. Rejestracja: www.biegdominika.com.
Siatkarskie emocje na Przystanku Ołowianka
To absolutna nowość Jarmarku św. Dominika - podczas 761. edycji tego wielkiego święta handlu, kultury i rozrywki, Ołowianka przez kilka dni będzie miejscem Siatkarskiego Święta. Skąd taki pomysł? Gdańsk został gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021 - w Ergo Arenie, w dniach 11-14 września, rozegrane zostaną cztery spotkania 1/8 finału oraz dwa ćwierćfinały.
Sportowe atrakcje, do którego preludium stanowiły warsztaty siatkarskie z drużyną młodzików Trefl Gdańsk w poprzedni weekend, na dobre rozpoczną się w sobotę, 7 sierpnia, o godzinie 12:00 i potrwają do godziny 20:00. W programie wydarzenia znajdą się m.in. konkursy i zabawy. Podobnie będzie w niedzielę, 8 sierpnia.
Natomiast we wtorek, 10 sierpnia, o godzinie 18:30 na Ołowiance - przy napisie Gdańsk ponownie pojawią się zarówno młodzi zawodnicy Trefla, jak i czołowi siatkarze pierwszej drużyny. Nad brzegiem Motławy czekać będą mistrz świata z 2014 roku Mateusz Mika, wicemistrz Europy z 2017 roku i aktualny mistrz Polski Lukas Kampa, debiutujący w Gdańsku Patryk Łaba, a także dobrze znani trójmiejskiej publiczności Maciej Olenderek i Łukasz Kozub. Wraz z młodzikami oraz trenerem grup młodzieżowych Trefla - wicemistrzem świata z 2006 roku Wojciechem Grzybem - zaproszą do wspólnej gry i siatkarskich zabaw, a także z chęcią zapozują do zdjęć, czy odpowiedzą na siatkarskie pytania.
Podobnie jak na cały Jarmark św. Dominika - także i na te wydarzenia wstęp wolny.
Baltic Sail Gdańsk - żeglarskie emocje na zakończenie jarmarku
W ostatni weekend Jarmarku odbędzie się w Gdańsku prawdziwe żeglarskie święto - Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail. Przez cztery dni, od piątku, 13 sierpnia, do poniedziałku, 16 sierpnia, trwać będzie niezwykłe wydarzenie, integrujące środowiska żeglarskie i propagujące marynistyczne dziedzictwo Gdańska. W programie m.in. pokaz tradycyjnych żaglowców, festiwal Szanty pod Żurawiem, zabawy w strefie edukacyjnej dla dzieci, Parada Żaglowców po wodach Motławy i scenki historyczne z udziałem gdańskich rekonstruktorów.
Impreza tradycyjnie będzie otwarta dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Jachty, przybywające na Zlot z całej Polski i Europy, zacumują w marinie, w samym centrum miasta, przy ulicy Szafarnia. Natomiast cumujące u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym żaglowce zostaną udostępnione każdemu, kto chciałby zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu.
Podczas Baltic Sail Gdańsk będzie też niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rejsach po Zatoce Gdańskiej na jednym z żaglowców biorących udział w zlocie. Na swoje pokłady zapraszają S/Y Bonawentura, Generał Zaruski, Bryza H, Antica czy Sailing ship Libava. Każdy rejs trwa około 3 godziny i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu - w trakcie pierwszej części rejsu obserwować można życie portowe, wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską.
Bilety i więcej informacji: balticsail.pl.
- Kultura na Jarmarku św. Dominika. Koncerty w plenerze, kino z zapierającym dech widokiem, pokaz mody