• Start
  • Wiadomości
  • Sportowe emocje na Jarmarku św. Dominika. Święto Siatkarskie, Baltic Sail Gdańsk, Bieg św. Dominika

Sportowe emocje na Jarmarku św. Dominika. Święto Siatkarskie, Baltic Sail Gdańsk, Bieg św. Dominika

761. Jarmark św. Dominika przyciąga nie tylko smakami, zapachami i produktami z całego świata. Wyróżnikiem tego wydarzenia jest bogaty program kulturalno-rozrywkowy, w którym nie może zabraknąć także imprez sportowych. W sobotę, 7 sierpnia, odbędzie się Bieg św. Dominika, na Ołowiance natomiast czekają nas trzy dni siatkarskich emocji. Całość zwieńczy żeglarskie święto: Baltic Sail Gdańsk.
02.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bieg św. Dominika odbędzie się już po raz 27. Trasa tradycyjnie poprowadzi najpiękniejszymi ulicami gdańskiego Starego Miasta
Bieg św. Dominika odbędzie się już po raz 27. Trasa tradycyjnie poprowadzi najpiękniejszymi ulicami gdańskiego Starego Miasta
fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

 

Międzynarodowy Bieg św. Dominika powraca po przerwie

Od 1994 roku nieodłączną częścią jarmarku jest Międzynarodowy Bieg św. Dominika, uznawany w swojej klasie za najbardziej atrakcyjną dla uczestników i partnerów imprezę biegowo-promocyjną w Polsce. Trasa tegorocznej, 27. edycji wydarzenia organizowanego przez Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk, tradycyjnie będzie wiodła ulicami Głównego Miasta - meta usytuowana będzie nieopodal Fontanny Neptuna na Długim Targu. Na tej ulicy i okolicznych, wytyczona zostanie pętla o długości 940 metrów.

Bieg odbywać się będzie w pięciu kategoriach, wśród których jest jak zawsze jest bezpłatny prolog dla całych rodzin - na 1200 metrów. Uczestnicy biegu na 5 km pobiegną na dłuższej rundzie następującymi ulicami: Długa, Długi Targ, Powroźnicza, Kotwiczników, Podwale Przedmiejskie, Słodowników, Ogarna, Zbytki, Bogusławskiego, Złota Brama oraz Długa. Odbędzie się także wyścig „Wózkarzy” KiM PFRON Cup na 4 km i budzący zawsze ogromne emocje Bieg Elity Mężczyzn - Lotos Cup - 12. PZLA Mistrzostwa Polski, na 10 km.

- Ze względu na obostrzenia pandemiczne, prolog ograniczyliśmy do 500 uczestników, a biegi kobiet i mężczyzn do 250 osób. Zrezygnowaliśmy też z biegu VIP-ów - mówi dyrektor klubu Stanisław Lange.

Uwaga, po raz pierwszy biuro zawodów znajdzie się w Forum Gdańsk (Targ Sienny 7) - na mostku na poziomie 0. Tu odbierzemy numery startowe i pakiety dla wszystkich biegów.

Harmonogram imprezy:

  • godz. 13:50 - Prolog „Goń św. Dominika” (1200 m)
  • godz. 14:30 - Wyścig „Wózkarzy” KiM PFRON Cup (4 km)
  • godz. 15:00 - Bieg Kobiet - Lotto Cup (5 km)
  • godz. 16:10 - Bieg Mężczyzn - Energa Cup (5 km)
  • godz. 17:30 - Bieg Elity Mężczyzn - Lotos Cup - 12. PZLA mistrzostwa Polski (10 km)

Wpisowe: 80 zł. Rejestracja: www.biegdominika.com.

 

Siatkarskie emocje na Ołowiance to nowość Jarmarku św. Dominika, która wprowadzi nas w nastrój kibicowania przed wrześniem 2021 roku. Nz. Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski i jeden z ambasadorów tegorocznych mistrzostw Europy
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Siatkarskie emocje na Przystanku Ołowianka

To absolutna nowość Jarmarku św. Dominika - podczas 761. edycji tego wielkiego święta handlu, kultury i rozrywki, Ołowianka przez kilka dni będzie miejscem Siatkarskiego Święta. Skąd taki pomysł? Gdańsk został gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021 - w Ergo Arenie, w dniach 11-14 września, rozegrane zostaną cztery spotkania 1/8 finału oraz dwa ćwierćfinały.

Sportowe atrakcje, do którego preludium stanowiły warsztaty siatkarskie z drużyną młodzików Trefl Gdańsk w poprzedni weekend, na dobre rozpoczną się w sobotę, 7 sierpnia, o godzinie 12:00 i potrwają do godziny 20:00. W programie wydarzenia znajdą się m.in. konkursy i zabawy. Podobnie będzie w niedzielę, 8 sierpnia.

Natomiast we wtorek, 10 sierpnia, o godzinie 18:30 na Ołowiance - przy napisie Gdańsk ponownie pojawią się zarówno młodzi zawodnicy Trefla, jak i czołowi siatkarze pierwszej drużyny. Nad brzegiem Motławy czekać będą mistrz świata z 2014 roku Mateusz Mika, wicemistrz Europy z 2017 roku i aktualny mistrz Polski Lukas Kampa, debiutujący w Gdańsku Patryk Łaba, a także dobrze znani trójmiejskiej publiczności Maciej Olenderek i Łukasz Kozub. Wraz z młodzikami oraz trenerem grup młodzieżowych Trefla - wicemistrzem świata z 2006 roku Wojciechem Grzybem - zaproszą do wspólnej gry i siatkarskich zabaw, a także z chęcią zapozują do zdjęć, czy odpowiedzą na siatkarskie pytania.

Podobnie jak na cały Jarmark św. Dominika - także i na te wydarzenia wstęp wolny.

 

Parada żaglowców na Motławie, najbardziej widowiskowa atrakcja Baltic Sail Gdańsk, odbędzie się także i w tym roku
Parada żaglowców na Motławie, najbardziej widowiskowa atrakcja Baltic Sail Gdańsk, odbędzie się także i w tym roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Baltic Sail Gdańsk - żeglarskie emocje na zakończenie jarmarku

W ostatni weekend Jarmarku odbędzie się w Gdańsku prawdziwe żeglarskie święto - Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail. Przez cztery dni, od piątku, 13 sierpnia, do poniedziałku, 16 sierpnia, trwać będzie niezwykłe wydarzenie, integrujące środowiska żeglarskie i propagujące marynistyczne dziedzictwo Gdańska. W programie m.in. pokaz tradycyjnych żaglowców, festiwal Szanty pod Żurawiem, zabawy w strefie edukacyjnej dla dzieci, Parada Żaglowców po wodach Motławy i scenki historyczne z udziałem gdańskich rekonstruktorów.

Impreza tradycyjnie będzie otwarta dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Jachty, przybywające na Zlot z całej Polski i Europy, zacumują w marinie, w samym centrum miasta, przy ulicy Szafarnia. Natomiast cumujące u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym żaglowce zostaną udostępnione każdemu, kto chciałby zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu.

Podczas Baltic Sail Gdańsk będzie też niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rejsach po Zatoce Gdańskiej na jednym z żaglowców biorących udział w zlocie. Na swoje pokłady zapraszają S/Y Bonawentura, Generał Zaruski, Bryza H, Antica czy Sailing ship Libava. Każdy rejs trwa około 3 godziny i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu - w trakcie pierwszej części rejsu obserwować można życie portowe, wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską.

Bilety i więcej informacji: balticsail.pl.

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów