Sport i rekreacja w Gdańsku w 2023 roku. Więcej aktywności w dzielnicach

Organizacja aktywności sportowej dla gdańszczanek i gdańszczan w 2023 roku będzie dla Gdańskiego Ośrodka Sportu dużym wyzwaniem. Kalendarz imprez na najbliższe miesiące ulegnie zmianie: z terminarza - ze względów budżetowych - zniknie, przynajmniej w 2023 roku, Gdańsk Maraton. W porównaniu do ostatnich lat nie zabraknie jednak nowości, przede wszystkim dla biegaczy.
09.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biegacze na ścieżce w lesie
#RUNGDN Hevelianum będzie jednym ze sprawdzianów zajęć z Radosławem Dudyczem
fot. GOS

Gdańsk biega z Mistrzem

Pierwszą nowością będzie podział sezonu biegowego GOS na dwa semestry: wiosenny i jesienny. Kontynuując akademicką analogię, będziemy mieli tu zarówno ćwiczenia i wykłady – treningi biegowe z Radosławem Dudyczem, jak i egzaminy – imprezy biegowe, sprawdzające postępy biorących w zajęciach biegaczy. Cała inicjatywa będzie funkcjonować pod nazwą Gdańsk Biega z Mistrzem.

– Z pewnością ogromną gratką dla wszystkich biegaczy będą atesty PZLA dla istniejących już, popularnych ścieżek biegowych, chętnie wybieranych przez gdańszczan na treningi. Polski Związek Lekkiej Atletyki zmierzy dokładnie i postawi swój znak jakości trasom wokół zbiorników retencyjnych na Jasieniu (długość ok. 1300 m), Świętokrzyskiej (ok. 3 km) i Kiełpinku (ok. 1100 m). W miejscach tych staną ponadto znaczniki odliczające podstawowe dystanse, pomagające w treningu. W proponowanych miejscach przeprowadzane będą wspomniane zajęcia biegowe z Radosławem Dudyczem. Jednocześnie zakładamy, że taka lokalizacja zajęć wpłynie na dodatkową aktywizację dzielnic, na których znajdują się wymienione trasy oraz dzielnic z nimi sąsiadujących – zachęca Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Pierwszy semestr biegowy rozpocznie się pod koniec marca i potrwa 8 tygodni. Obejmie osiem treningów biegowych z Radosławem Dudyczem, oficjalne otwarcie ścieżek biegowych (sobota, 1 kwietnia), a także starty kontrolne podczas zawodów #RUNGDN: Strzyża (z Budżetu Obywatelskiego, 15 kwietnia) i #RUNGDN Trójmiejski Park Krajobrazowy w Oliwie (27 maja).

Drugi semestr biegowy zaplanowany został po okresie wakacyjnym i potrwa od 1 września do 28 października. Podobnie jak ten wiosenny, będzie zawierał osiem zajęć biegowych z Radosławem Dudyczem, oficjalne otwarcie ścieżek biegowych (sobota, 2 września), start w 61. Biegu Westerplatte (niedziela, 17 września) oraz zawody #RUNGDN Park Oruński (7 października) i #RUNGDN Hevelianum (28 października).

Gdańsk biega na różne sposoby

Wiele wskazuje również na to, że jesienią wskrzeszona zostanie jedna z wielkich i lubianych imprez biegowych ostatnich lat – Gdańsk Biega! Wydarzenie w formule run for fun dla całych rodzin pojawi się w odświeżonej osłonie. Z pewnością warto trenować i czekać na jesień 2023 roku!

Poza „semestrami biegowymi” odbędzie się także #RUNGDN Wyspa Sobieszewska (25 lutego). W zależności od edycji, podczas cyklu #RUNGDN uczestnicy będą mogli wybierać dystans do pokonania: 5 lub 10 kilometrów, poszczególne imprezy wzbogacone będą także o zawody Nordic Walking oraz biegi dla dzieci.

Katalog nowości uzupełnią zawody typu OCR. Trwają intensywne prace nad projektem tej nowej imprezy w portfolio GOS.

 

Biegacze na trasie w lesie
Po przerwie spowodowanej pandemią w kwietniu powróci Cross Duathlon
fot. GOS

Duathlon i triathlon

Po przerwie spowodowanej pandemią, powróci również Cross Duathlon, tym razem w dogodniejszym, wiosennym terminie (22 kwietnia).
Sympatycy triathlonu początek sezonu rozpoczną dwoma atrakcyjnymi imprezami. Zaczną od kolejnej, nowej propozycji w kalendarzu GOS, jaką będzie Aquathlon Gdańsk (3 czerwca). Zawody będą idealnym przetarciem przed zaplanowanym dwa tygodnie później wielkim triathlonowym wydarzeniem, jakim jest Challenge Gdańsk (17-18 czerwca), organizowanym z międzynarodową marką Challenge.

Formę rowerową będzie można szlifować i sprawdzić podczas powracających, niezwykle popularnych rowerowych imprez XC Gdańsk (1 lipca i 12 sierpnia).

 

Kobiety w strojach kąpielowych grają w siatkówkę na plaży przy siatce
Siatkówka plażowa to cykl czterech turniejów w lipcu i sierpniu
fot. GOS

Siatkówka plażowa, rekreacja dla każdego

Letnią ofertę z pewnością wzbogaci tradycyjny już cykl wakacyjnych turniejów siatkówki plażowej (9 i 23 lipca oraz 6 i 20 sierpnia), których areną będą boiska zlokalizowane tuż przy molo w Brzeźnie.

W 2023 roku do większej ilości odbiorców powinny dotrzeć także najbardziej popularne zajęcia z cyklu Aktywuj się w Gdańsku: joga, zumba oraz gimnastyka dla seniorów. Teraz będą one dostępne zarówno w wersji online, jak i na żywo, w dwóch różnych lokalizacjach, żeby łatwiej było na nie dotrzeć z każdej dzielnicy Gdańska.

Pomoże wyszukiwarka aktywności

Oferta jest zatem bogata a z pomocą w znalezieniu najciekawszych imprez, zajęć i treningów przyjdzie wyszukiwarka aktywności sportowych oparta o serwis sportgdansk.pl, która zadebiutuje w pierwszych tygodniach 2023 roku. Oprócz już wymienionych, będzie można dzięki niej w szybki i wygodny sposób wyszukać informacje o wydarzeniach organizowanych przez inne jednostki miejskie, m.in. przez Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego, Rady Dzielnic, podmioty korzystające z grantów Miasta Gdańska, a także inne inicjatywy z zakresu sportu i rekreacji. Będzie to świetne narzędzia dla wszystkich gdańszczan, którzy szukają pomysłu na aktywne spędzanie czasu wolnego, ponieważ cała oferta miejska będzie skoncentrowana w jednym miejscu.

Gdańsk Maratonu w 2023 roku nie będzie

– Organizacja wspomnianych imprez to łączny koszt zbliżony do organizacji największej w ostatnich latach imprezy Gdańskiego Ośrodka Sportu: Gdańsk Maratonu. W tym trudnym okresie związanym z koniecznością wprowadzania oszczędności budżetowych, wysoką inflacją oraz rosnącymi cenami energii, środki, jakimi będziemy dysponować po wdrażanym na bieżący rok wariancie oszczędnościowym niestety nie pozwolą na zorganizowanie wydarzenia, na które z pewnością czeka wiele osób. Jednocześnie deklarujmy, że dołożymy wszelkich starań, żeby cieszący się ogromną popularnością maraton wrócił do kalendarza startowego najszybciej, jak to tylko będzie możliwe – dodaje Leszek Paszkowski.

 

W wakacje odbędzie się również kolejna edycja dobrze przyjętej akcji ekoKajak
W wakacje odbędzie się również kolejna edycja dobrze przyjętej akcji ekoKajak
fot. GOS

Jednym z priorytetów GOS - plaże i ekologia

W tym roku, mając na względzie wyzwania związane ze zredukowanym budżetem, do priorytetów GOS będzie należało z pewnością utrzymanie długości strzeżonej linii brzegowej Kąpielisk Morskich podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego na poziomie 1300 metrów. Dzięki temu duże siły i środki przeznaczone zostaną na zabezpieczenie komfortowego, a przede wszystkim wyjątkowo bezpiecznego wypoczynku na gdańskich plażach.

Rok 2023 będzie kolejnym, w którym GOS w swoich działaniach duży nacisk położy w obszarze ekologii. Obejmą ona min. kształtowanie i rozwijanie świadomości pro ekologicznej uczestników rejsów na jachcie „Generał Zaruski” poprzez realizację szkoleń realizowanych podczas zaplanowanych dziesięciu rejsach na pokładzie jachtu „Generał Zaruski”. Jednostka ta uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Eco-Ship” finansowanym z programu Erasmus+.

Odbędzie się również kolejna edycja dobrze przyjętej akcji ekoKajak.

– Wierzymy, że aktywność fizyczna i postawy pro ekologiczne mogą iść w parze, co świetnie pokazały zrealizowane w minionych dwóch latach akcje bezpłatnego użyczenia sprzętu pływającego w zamian za zbieranie śmieci z Motławy. Mieliśmy duże zainteresowanie ze strony gdańszczan i turystów. Ilość zebranych śmieci pokazała, że taka inicjatywa była potrzebna, a mieszkańcom Gdańska czystość Motławy nie jest obojętna. Dlatego postanowiliśmy w kolejnym sezonie 2023 roku ponownie zaprosić wszystkich do udziału w naszej inicjatywie – zachęca Leszek Paszkowski.

Wymiana doświadczeń, które pozwalają jeszcze lepiej zaplanować i wdrażać rozwiązania pro ekologiczne, nie tylko w obszarze turystyki wodnej, ale też podczas organizowanych imprez sportowych jest realizowana w kolejnym międzynarodowym projekcie - Green Run Network, współfinansowanego ze środków Programu Erasmus + Sport. Jest to rozwinięcie podjętych już wcześniej kroków, dzięki którym miejskie imprezy sportowe są bardziej przyjazne środowisku i ich uczestnikom.

Obiekty sportowo-rekreacyjne Gdańskiego Ośrodka Sportu 

Wzrost kosztów - nowy cennik od 1 lutego

Gdański Ośrodek Sportu jest również administratorem wielu ważnych, miejskich obiektów sportowych, tj. pływalnie, stadion piłkarski przy ul. Traugutta 29 czy stadion żużlowy. Dużym wyzwaniem jest utrzymanie tej infrastruktury na najwyższym poziomie, dlatego konieczne są bieżące naprawy i modernizacje. To zaś w połączeniu z rażącym wzrostem kosztów bieżącej obsługi, w tym energii elektrycznej i cieplnej, wymusza na zarządcy aktualizację stawek cennika udostępniania obiektów. Należy jednak nadmienić, że pokrycie kosztów przychodami z tytułu nowych stawek będzie mimo wszystko niższe, niż w 2022 roku. Pozwoli zatem wyłącznie na zminimalizowanie deficytu między rzeczywistymi kosztami utrzymania obiektów a przychodami realizowanymi z tytułu wynajmu dla podmiotów z nich korzystających. Nowy cennik wejdzie w życie z dniem 1 lutego.

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury