• Start
  • Wiadomości
  • Spojrzenie na Gdańsk. Otwarcie nowej osi widokowej w Oliwie

Spojrzenie na Gdańsk. Otwarcie nowej osi widokowej w Oliwie

Kolejna – ósma już – oś widokowa została otwarta w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Na wydarzenie zapraszał GZDiZ, ale współorganizatorem otwarcia nowego widoku było też Nadleśnictwo Gdańsk. Imprezie towarzyszyło duże zainteresowanie, na odsłonięcie widoku przyszło do lasu, mimo nie najlepszej pogody, ponad sto osób.
14.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Katalońska inspiracja

„Spojrzenie na Gdańsk” to autorski projekt Witolda Pawła Burkiewicza z Działu Ogrodnika Miejskiego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Chce on nie tylko przywrócić historyczne, zapomniane widoki, ale szuka też nowych miejsc, z których wspaniale widać miasto. Inspiracją był pobyt w Barcelonie, gdzie spotkał się z profesor Bet Figueras, architektką krajobrazu. Organizowała wycieczki poza miasto, gdzie ze wzgórz roztaczały się piękne widoki. 

Zobacz relację wideo z odsłonięcia nowego widoku i wspomnienie o prof. Bet Figueras:

Leśny spektakl

To było niezwykłe sobotnie południe. Najpierw spotkanie na parkingu przy lesie, potem wędrówka po mokrych ścieżkach. Widoku na szczycie góry (zwanej dawniej Górą Schwabego) broniły niczym kurtyny, powiewające na wietrze rozwieszone między pniami drzew, żółte płachty. W tej scenografii widzowie – wędrowcy obejrzeli prawdziwy spektakl, którego narratorem był Paweł Burkiewicz. Mówi o sobie Pan na Widokach.

Była scenka rodzajowa odegrana przez radnych: miejskiego - Wojciecha Stybora i dzielnicowego – Tomasza Struga. Każdy z panów w XIX-wiecznej kostiumowej stylizacji. Były poetyckie strofy w wykonaniu poetów: Władka Zaporowskiego i Tadeusza Dziewanowskiego. Był towarzyszący od samego podnóża góry saksofonista Kuba Klemensiewicz, a także smyczkowe trio: Aleksandra Urbanowicz, Justyna i Michał Światkowscy. Niezwykle brzmiał w lesie wokalny występ Magdaleny Chmieleckiej. Zgromadzeni widzowie w napięciu oczekiwali na najważniejszy punkt w scenariuszu, czyli odsłonięcie widoku. - Ogłaszam, że ten widok, podobnie jak poprzednie będzie miał swoje imię. Będzie to Widok Andrzeja – powiedział Paweł Burkiewicz i tu zwrócił się do Andrzeja Stelmasiewicza z Fundacji Wspólnota Gdańska, bo to widok na jego cześć.

Widok z lasu na Katedrę Oliwską

Po tym artystycznym wstępie widok został uroczyście odsłonięty. Oczom widzów ukazała się Oliwa wraz z centralnie położoną Katedrą. Po lewej stronie fragment Żabianki i „szafy” z ul. Wejhera, po prawej - „falowce” z ul. Piastowskiej. Ponad nimi powinien błyskać jeszcze błękit Zatoki Gdańskiej, ale mgła i lekka mżawka ją przesłoniły. Trzeba tu wrócić. Najlepiej w słoneczny jesienny dzień.

Paweł Burkiewicz autor projektu

Osiem osi widokowych

Inauguracja projektu „Spojrzenie na Gdańsk” odbyła się dokładnie rok temu - 14 października 2016 r. Oto osiem gdańskich osi widokowych:

1. Przy Dworze I przy ul. Polanki 125 w Oliwie. Jedyną do dziś zachowana oś widokowa z Dworów Oliwskich - w kierunku morza

2. Kaczy Dołek nad ul. Jaśkowa Dolina - w kierunku Zaspy

3. Wzgórze nad ul. Podleśną – w kierunku Zaspy 

4. Wzgórze nad ul. Wronią – w kierunku terenów stoczniowych

5. Góra Jana we Wrzeszczu, spod tzw. Ślimaka - na Stary Wrzeszcz, Nowy Port i morze

6. Wzgórze Luizy – w kierunku Żabianki, Sopotu i morza 

7. Wzgórze Pachołek – w kierunku Starej Oliwy, Wrzeszcza i terenów stoczniowych

8. Wzgórze w okolicach Doliny Radości (dawna Góra Szwabego) - właśnie odsłonięta - w kierunku Oliwy i Żabianki

Co jeszcze przed nami?

Projekt „Spojrzenie na Gdańsk” ma jeszcze przed sobą kilka lat. Zaplanowano odsłonięcie aż kilkudziesięciu widoków. W tym roku będzie jeszcze otwarcie jednej osi widokowej – na Ujeścisku. 

Uroczyste otwarcie nowej osi widokowej w Oliwie

Jak informuje GZDiZ docelowo każdy punkt widokowy będzie wyposażony w elementy małej architektury (ławki, barierki czy platformy widokowe). W planach jest również wydanie mapy i mini przewodnika po gdańskich widokach.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza