Słoneczna wiosenno-letnia aura sprzyja spędzaniu czasu na wolnym powietrzu, a my zachęcamy do spacerów do gdańskich punktów widokowych. W naszym mieście, od blisko trzech lat, realizowany jest bowiem projekt "Spojrzenie na Gdańsk". Jego celem jest przywracanie zapomnianych miejsc przestrzeni publicznej, które umożliwiają odkrywanie Gdańska i jego okolic z niecodziennej perspektywy. Projekt zainaugurowano 14 października 2016 r. - otwarciem osi widokowej w kierunku morza z terenu zabytkowego parku Dworu I, przy ulicy Polanki 125.
Pomysłodawcą projektu jest Paweł Burkiewicz, architekt krajobrazu i scenograf przestrzeni, który wytypował ponad 30 miejsc widokowych na terenie miasta i okolic. 14 z nich zostało już otwartych (3 w 2016 roku, 6 w 2017 i 4 w 2018 roku), a w drugiej połowie lipca szykuje się otwarcie piętnaste. Odkrywane na nowo przestrzenie publiczne, o szczególnych walorach krajobrazowych, są stopniowo porządkowane i wyposażane w elementy małej architektury.
Zachęcamy szczególnie do zajrzenia na siedem punktów widokowych.
Jeden z nich znajduje się na Aniołkach, na wzgórzu, do którego dojście znajduje się od strony ul. Wroniej. Roboczo nazwano go Widokiem IV. Widać stąd zabudowę ul. Wroniej, stocznię, baseny i tereny portowe, a nawet stadion w Letnicy.
Widok VI znajdziemy w Oliwie, na wzgórzu Pachołek, pod wieżą widokową. Dojście prowadzi od strony ul. Spacerowej. Widać stąd m.in. Stary Rynek Oliwski, Kościół Cystersów, staw młyński, wzgórza Wrzeszcza i fragment stoczni.
W Oliwie można znależć jeszcze jeden, fantastyczny punkt widokowy - Widok VIII. Tutaj zobaczyć można m.in. Katedrę Oliwską na tle Zatoki Gdańskiej, a także fragmenty zabudowy Oliwy, Przymorza i Żabianki. Zlokalizowany jest nad Doliną Szwabego. Dojść można tutaj, idąc wzdłuż Potoku Oliwskiego do Doliny Szwabego, następnie za hotelem Dwór Oliwski skręcić w kierunku działek ogrodniczych. Przy wejściu do lasu naprzeciwko działek, należy kierować się w lewo alejką leśną, a na pierwszym rozstaju dróg skręcić w prawo, na szczyt wzgórza.
Widok X rozpościera się z kolei z Biskupiej Górki. Zobaczyć można tu Górę Gradową, tereny stoczni i zabudowę ul. Kartuskiej. Do tego punktu dotrzeć można od ul. Pohulanka i Kolonii Studentów. Znajduje się na tzw. Bastionie Cafarellego.
Widok XI znajdziemy we Wrzeszczu, na Górze Jana, na wzgórzu nad dawną siedzibą TVP przy ul. Sobótki. Dojście tutaj można znaleźć od Jaśkowej Doliny, a także
od ul. Sobótki. Widać stąd stary i nowy Wrzeszcz, Zaspę oraz Zatokę Gdańską.
Widok XIII także znajduje się we Wrzeszczu, na dawnej Górze Szubienicznej, nazywanej też Górą Wodociągową. Dojść do tego miejsca można oznakowanymi ścieżkami Gdańskiego Szlaku Wodociągowego od strony u. Sobieskiego oraz od strony ul. Traugutta, za cerkwią. Widać stąd Dolinę Królewską, Wrzeszcz, Zaspę, Przymorze, a nawet klif w Gdyni Orłowie. A pod tarasem widokowym króluje Zbiornik Wody Stary Sobieski, udostępniony do zwiedzania przez cały rok (wcześniej trzeba się zapisać i wykupić bilet).
Najmłodszy, Widok XIV, podziwiać można w Brzeźnie - z drewnianej altany znajdującej się w nadmorskim parku Haffnera, nieopodal wejścia do portu. Widać stąd Zatokę Gdańską (plus statki na redzie portowej) oraz latarnię morską w Nowym Porcie.
Zachęcamy do spacerów! TUTAJ znajdziecie szczegółowe mapki z zaznaczonymi punktami widokowymi w Gdańsku.
Przeczytaj także:
Brzeźno. XIV widok na Gdańsk otwarty. Tym razem z parku na morze