• Start
  • Wiadomości
  • Specjalistyczne tunele dydaktyczne dla ogrodników w gdańskiej szkole

Specjalistyczne tunele dydaktyczne dla ogrodników w gdańskiej szkole

Choć wyglądają jak przydomowe szklarnie, dzięki zastosowanym rozwiązaniom są nowoczesnymi tunelami dydaktycznymi przystosowanymi do uprawy roślin. W Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku uczniowie mają nowy obiekt dydaktyczny.
07.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W tunelach już rosną rośliny

Nowo powstały obiekt to trzynawowy blok foliowy, tworzący wielkopowierzchniową przestrzeń do nauki oraz uprawy roślin ozdobnych i użytkowych. I choć nazywamy go tunelem foliowym to swoim wyglądem oraz wyposażeniem przypomina znane przydomowe konstrukcje do uprawy warzyw i roślin.

- Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych to jedyna szkoła o profilu architektury krajobrazu w całym województwie z tak nowoczesnym zapleczem dydaktycznym. Jest to kolejny krok na drodze rozwoju szkoły. Dzięki tym nowoczesnym tunelom uczniowie mogą we właściwych i inspirujących warunkach przygotowywać się do zawodu - mówi Piotr Kowalczuk zastępca Prezydenta Gdańska.

Tunele posiadają energooszczędne rozwiązania: w zakresie konstrukcji i wyposażenia, a przy tym zapewniają optymalny klimat dla uprawy roślin przez cały rok. Dobre przenikanie światła naturalnego, przystosowanie do montażu różnych rozwiązań dla upraw pod osłonami, kurtyny termoizolacyjno-cieniujące, a także wentylacja dachowa sprawiają, że obiekt, dzięki swej nowoczesności ma zastosowanie dla wszelkiego typu upraw w ogrodnictwie.
 

Uczniowie mają świetny nowy obiekt, w którym będą w praktyce uczyli się zawodu

Obiekt został wybudowany przez firmę Agro Sur, lidera branży techniki konstrukcji szklarniowej w Polsce. Łączny koszt inwestycji to 854 tys. zł.

- Szkoła kształci zarówno młodzież jak i dorosłych, chętnie w swoich progach wita także przedszkola i szkoły podstawowe. To dla nich otwieramy swój ogród dydaktyczny i prowadzimy warsztaty ekologiczne - opowiada Jadwiga Chys, dyrektor szkoły . - Taki obiekt był więc niezbędny do przeprowadzania, na jak najwyższym poziomie, całego procesu dydaktycznego związanego nie tylko z realizacją podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu, czy też programu kwalifikacyjnych kursów zawodowych, ale także do budowania postaw proekologicznych wśród uczniów.



TV

Każdy może pomóc