• Start
  • Wiadomości
  • Alternatywne spacery z lokalnymi przewodniczkami i przewodnikami. W tym roku obowiązują zapisy

Alternatywne spacery z lokalnymi przewodniczkami i przewodnikami. W tym roku obowiązują zapisy

Instytut Kultury Miejskiej powraca do działania w przestrzeni miejskiej. W czerwcu odbędzie się cykl specjalnych spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek m.in. po fortyfikacjach Biskupiej Górki, śladem fabryk Dolnego Miasta, dla miłośników tramwajów w Nowym Porcie, botaniczne i ornitologiczne po Oliwie, historyczne i rowerowe po Oruni, szlakiem dawnych ośrodków wczasowych po Wyspie Sobieszewskiej, rowerowy po Zaspie.
12.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spacer po Wyspie Sobieszewskiej
Spacer po Wyspie Sobieszewskiej jest pierwszy na liście. W sobotę, 13 czerwca, odbędzie się spacer po Rezerwacie Ptasi Raj 
fot. Bartosz Bańka

 

W tym roku na spacery obowiązują zapisy, a liczba osób jest ograniczona, w związku z dotrzymywaniem reżimu sanitarnego. Lokalne wędrówki zaczynają się 13 czerwca. Obowiązują zapisy dostępne na www.ikm.gda.pl.

Po wymuszonej przerwie Instytut Kultury Miejskiej powraca do działania off-line. W czerwcu to Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, spacery Metropolitanki Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet, warsztaty Otwartego IKM. Jednocześnie trwają projekty on-line: szkolenia z cyklu „Sztuka to praca”, czy te w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Od 15 czerwca, z zachowaniem procedur i reżimu sanitarnego, otwarta będzie siedziba instytucji przy ul. Długi Targ 39/40.

- W poprzednich latach już od kwietnia, podczas otwartych spacerów i wykładów, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki przygotowywali się do wakacyjnego oprowadzania. W tym roku czas na zdobywanie nowej wiedzy przed letnimi, regularnymi spacerami jest krótszy. W czerwcu przygotowaliśmy dla osób oprowadzającym oraz zainteresowanym gdańskimi dzielnicami, bogaty program. Zapraszamy na tematyczne, wyjątkowe spacery w dzielnicach - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Spacer po Oliwie
Pierwszy spacer po Oliwie już w niedzielę, 14 czerwca
fot. Bartosz Bańka

 

W programie Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w czerwcu znajdują się spotkania w nietypowych miejscach: w Nowym Porcie uczestnicy i uczestniczki zajrzą na Szaniec Zachodni, czy do warsztatu samochodowego, w którym przywracane są do świetności amerykańskie samochody. W Oliwie odbędą się spacery szlakiem legend, ornitologiczny i botaniczny. Na Oruni poznamy historię Tatarów w Polsce oraz anegdoty i podania związane z Parkiem Oruńskim. Wyspa Sobieszewska to wędrówki po Ptasim Raju, dawnych ośrodkach wypoczynkowych i nieopodal Ujścia Wisły. Na Zaspie przejdziemy się szlakiem murali artystów pochodzących z Ameryki oraz - rowerem - po całej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego.

Już w drugiej połowie czerwca odbędą się także pierwsze spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet - Podczas spaceru po Stoczni Gdańskiej opowiadamy, jak praca w zakładzie wpłynęła na życie kobiet. Poznajemy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. To także anegdoty i ciekawostki np. na temat stoczniowego ogrodnictwa, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Spacery Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet z Metropolitanką:

  • 21 i 28 czerwca (niedziela), godz. 16.00. 

 

Spacer Metropolitanka Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet
Spacer Metropolitanka Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet
fot. Renata Dąbrowska

 

Ważna informacja!

Spacery odbywają się w tym roku w sposób szczególny, w ramach obowiązującego reżimu sanitarnego. Liczba osób na spacerach jest ograniczona. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki są zobowiązani do przestrzegania regulaminu spacerów, który akceptują przy zapisach: m.in. noszenia maseczek i zachowywania dystansu społecznego.


Na stronie www.ikm.gda.pl znajduje się formularz zapisów na spacery z Lokalnymi Przewodnikami, Metropolitanką oraz (od lipca) Gdańskich Miniatur. Należy wypełnić formularz (wybrać miejsce oraz datę spaceru) oraz zaakceptować regulamin. Po przyjęciu zgłoszenia uczestnicy mailowo otrzymają potwierdzenie zapisu oraz miejsce startu spaceru.

 

Spacer po Nowym Porcie
Spacer po Nowym Porcie
fot. Bartosz Bańka

 

Harmonogram spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w czerwcu:

WYSPA SOBIESZEWSKA

  • 13 czerwca, sobota, godz. 10.00 Spacer po Rezerwacie Ptasi Raj Alicja Bielska. Chętnych prosimy o zabranie lornetek!
  • 20 czerwca, sobota, godz. 10.00 Ujście Wisły – historia oczami natury! Artur Niemczyk. Chętnych prosimy o zabranie lornetek!
  • 27 czerwca, sobota, godz. 10.00 Gdzie na wypoczynek? Spacer szlakiem ośrodków wczasowych na Wyspie Sobieszewskiej Paweł Jarczewski

OLIWA

  • 14 czerwca, niedziela, godz. 12.00 Spacer botaniczny po Parku Oliwskim, Michał Buliński
  • 21 czerwca, niedziela, godz. 9.00 Spacer ornitologiczny, Ewelina Sobańska
  • 28 czerwca, niedziela, godz. 12.00 Szlakiem oliwskich legend, Stanisław Sikora

NOWY PORT

  • 17 czerwca, środa, godz. 17.30 Wizyta w warsztacie samochodów amerykańskich, Mariusz Izdebski
  • 20 czerwca, sobota, godz. 12.00 Wizyta w Zajezdni w Nowym Porcie, Mariusz Uziębło
  • 24 czerwca, środa, 17.30 Spacer przyrodniczy po Szańcu Zachodnim, Małgorzata Zamorska. Chętnych prosimy o zabranie lornetek!
  • 27 czerwca, sobota, 12.00 Spacer śladami norweskich slajdów Andrzej Hoja i Dorota Powirska

DOLNE MIASTO

  • 18 czerwca, czwartek, godz. 17.00 Łąkowa Fabryczna, Spacer z Opowiadaczami Historii Dolnego Miasta w Gdańsku i Lokalnymi Przewodnikami

BISKUPIA GÓRKA

  • 19 czerwca, piątek, godz. 17.00 Fortyfikacje i umocnienia obronne na Biskupiej Górce, Wojtek Ostrowski. Prosimy o założenie wygodnego obuwia oraz zabranie latarek!

ORUNIA

  • 21 czerwca, niedziela, godz. 16.00 Pomnik Tatara Rzeczypospolitej Polskiej jako symbol obecności oraz dziedzictwa militarnego i kulturowego polskich Tatarów, dr Michał Łyszczarz
  • 28 czerwca, niedziela, godz. 16.00 Spacer rowerowy do początku Kanału Raduni, Ryszard Kopittke, Krzysztof Ostaszewski
  • 5 lipca, niedziela, godz. 11.00 Historia i legendy Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene – spacer rodzinny z zagadkami dla dzieci. Anna Wesołowska-Owczarska, Lucyna Korytowska, Aleksandra Abakanowicz

ZASPA

  • 23 czerwca, wtorek, godz. 17.00 Ameryka w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, Jarek Orłowski
  • 30 czerwca, wtorek, godz. 17.00 Murale na rowerze, Jarek Orłowski


Zapraszamy do obserwowania i komentowania:

Facebook IKM: https://www.facebook.com/IKMgdansk/,

Instagram IKM: https://www.instagram.com/ikm_gdansk/,

Strona internetowa IKM: www.ikm.gda.pl.

 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Więcej informacji: http://www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

Organizator: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, grupa Od wyzwolenia do wolności, Fundacja Wspólnota Gdańska, GAK Stacja Orunia, GAK Wyspa Skarbów, GAK Plama.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Poznaj Świat.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza