W sobotę, 12 maja, uczniowie SP 86 wraz z nauczycielami, dyrekcją oraz pocztem sztandarowym udali się na plac Józefa Piłsudskiego aby uczestniczyć w obchodach 83. rocznicy śmierci Marszałka.
- Pomnik, pod którym złożono kwiaty powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu chcącego upamiętnić związki Naczelnika II RP z Gdańskiem, gdzie przebywał w roku 1917 osadzony w więzieniu - przypomina Bożena Andrzejak, nauczycielka historii, autorka szkolnego projektu "Spacery dla Niepodległej". - Pomik został odsłonięty 11 listopada 2016 roku i jest kolejnym odnalezionym przez nas świadectwem pamieci gdańszczan.
Nie była to pierwsza wycieczka uczniów SP 86 w poszukiwaniu pamięci o Józefie Piłsudskim w ramach projektu "Spacery dla Niepodległej".
- W lipcu tego roku będziemy obchodzić 100 rocznicę osadzenia Marszałka i pułkownika Kazimierza Sosnkowskiego w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Pierwszy spacer, który odbył się w przedostatnią sobotę kwietnia przypomniał nam ten epizod z życia Komendanta - przypomina Ewa Wosinska- Stelter, wicedyrektor SP 86.
- Udaliśmy się pod dwie tablice, które są wmurowane na fasadach Aresztu Śledczego i Komendy Miejskiej Policji przy Nowych Ogrodach 27 (dawniej Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku) - dodaje Bożena Andrzejak.
Obie tablice odsłonięto z inicjatywy stowarzyszenia "Nasz Gdańsk". Pierwsza upamiętnia zatrzymanie Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego w gdańskim więzieniu (można tam zobaczyć "celę Piłsudskiego"). Druga została ufundowana "W roku żałoby po zgonie Wodza Narodu,...dla upamiętnienia 15-rocznicy odzyskania przez Polskę wolnego dostępu do morza..." 1 września 1939 roku. - Niemcy zajęli budynek KGRP, aresztowali personel i usunęli tablicę. Jej kopia zawisła na frontonie gmachu Komendy Miejskiej Policji 1 czerwca 2010 roku.