• Start
  • Wiadomości
  • Alternatywne spacery po stoczni po rosyjsku i angielsku. Za darmo

Alternatywne spacery po stoczni dla migrantów. Po rosyjsku, angielsku i za darmo

14 sierpnia minęła 38. rocznica wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej, którego bezpośrednim pretekstem było zwolnienie suwnicowej, Anny Walentynowicz. Jaką rolę odgrywały w strajkach kobiety? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? O codzienności stoczniowej rzeczywistości suwnicowych, inżynierek, pracownic administracyjnych oraz o samym strajku w Sierpniu'80 opowiadają przewodniczki w ramach alternatywnych spacerów po stoczni dla migrantów i migrantek Szlakami Kobiet z Metropolitanką. Najbliższy w sobotę, 18 sierpnia.
15.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Najbliższy spacer po stoczni Szlakami Kobiet odbędzie się w sobotę, 18 sierpnia
Najbliższy spacer po stoczni Szlakami Kobiet odbędzie się w sobotę, 18 sierpnia
Mateusz Ochocki/KFP


W Gdańsku mieszka, szacunkowo - 20 000 migrantów i migrantek. Pochodzą z różnych części świata: z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Rosji, również z Afryki. Instytut Kultury Miejskiej razem z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, od sierpnia do września tego roku, prowadzi alternatywne spacery w językach angielskim i rosyjskim. Wszystko po to, aby przybliżyć miasto tym, którzy wybrali je do życia. Spcery organizowane są nie tylko w Stoczni szlakami kobiet z Metropolitanką, ale także po Dolnym Mieście z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami.

Wydarzenia są bezpłatne i nie trzeba się na nie zapisywać. Wystarczy po prostu przyjść w umówione miejsce.

– Kierujemy spacery szczególnie do osób rosyjsko i angielskojęzycznych mieszkających na Pomorzu – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej. - Działamy zgodnie z trendem panującym w mieście Gdańsk, z którego jesteśmy dumni – oferujemy ofertę dla osób, które wybrały nasze miasto jako nowy dom. Jest dla nas bardzo ważne, żeby je tu dobrze ugościć, np. pokazując gdańskie dziedzictwo, w interesującej formie tematycznych spacerów oraz w ich rodzimych językach. Od początku projekt konsultowaliśmy z osobami migranckimi i odbywa się pod patronatem/matronatem Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. W przypadku dużego zainteresowania będziemy ustalać kolejne terminy 

Dotychczas spacery odbyły się na terenach stoczniowych. Wysoka frekwencja na spacerze w języku rosyjskim zaskoczyła samych organizatorów. W rozmowie przyznają, że był to prawdziwy hit. Przewodniczką w tym języku 4 sierpnia była białorusinka Raisa Korycka, z pochodzenia Polka. Interesuje się powstaniem ruchu społecznego Solidarność i jest certyfikowaną przewodniczką Europejskiego Centrum Solidarności. Do projektu „Metropolitanka” dołączyła w kwietniu 2018 roku.   

Najbliższe spacery odbędą się:

- 18 sierpnia (w języku angielskim) po terenach Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet,

- 25 sierpnia (w języku angielskim) po Dolnym Mieście,

- 15 września (w języku rosyjskim) po terenach Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet,

- 22 września (w języku rosyjskim) po Oliwie.

Organizatorzy zapewniają, że każdy spacer, mimo że poprowadzony w tych samych miejscach, za każdym razem wygląda inaczej. Przewodnikami podczas spacerów są osoby, które ukończyły specjalny kurs w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Na wydarzenie dobrze wyposażyć się w wygodne obuwie. Sezon spacerów organizowanych przez IKM oraz CWII potrwa do 30 września, a zostanie wznowiony wiosną 2019 roku.  

Opis spacerów:

Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet – spacer w języku angielskim

Sobota, 18 sierpnia godz. 16.00, przewodniczka: Agnieszka Chylińska 

Miejsce spotkania: Gdańsk, Plac Solidarności, Brama nr 2 do Stoczni Gdańskiej (Brama historyczna)

Agnieszka Chylińska – pochodzi z Krynicy Morskiej, przygodę z Gdańskiem rozpoczęła w 2003 roku jako uczennica znajdującego się niedaleko dawnej Stoczni Gdańskiej liceum im. Mikołaja Kopernika. Od tamtej pory nie wyobraża sobie mieszkania poza Trójmiastem. Absolwentka kulturoznawstwa i skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie pracuje w norweskim wydawnictwie w Sopocie. Czas wolny spędza eksplorując zakamarki Trójmiasta.

Zapisy:  poniedziałek-piątek 10.00 – 18.00, tel. + 48 58 301 2016, e-mail: kontakt@ikm.gda.pl

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki – Dolne Miasto
Sobota, 25 sierpnia godz. 16.00, przewodnik: Jacek Górski

Miejsce spotkania: Gdańsk, Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14

Lokalne Przewodniczki i Przewodnicy zapraszają na wycieczkę po Dolnym Mieście w Gdańsku. Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do niezwykle urokliwej i mało znanej części miasta. Miłośników fortyfikacji zainteresują zachowane do dzisiaj bastiony i fosa. Miłośników wojskowości – autentyczne budynki koszarowe z XIX wieku. Miłośnicy modernizmu zachwycą się budynkiem Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. A miłośnicy sztuki współczesnej – oryginalnymi instalacjami artystycznymi. Miłośników motoryzacji – historia montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a miłośników publicznych środków transportu dzieje zabytkowej zajezdni.

Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet – spacer w języku rosyjskim
15 września godz. 16.00, przewodniczka: Raisa Korycka

Miejsce spotkania: Gdańsk, Plac Solidarności, Brama nr 2 do Stoczni Gdańskiej (Brama historyczna)

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką  rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź w ramach projektu Metropolitanka, który pokazuje Stocznię Gdańską oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Poznamy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. Podczas zwiedzania usłyszymy wiele anegdot i ciekawostek, np.o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Dowiemy się, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach  pracowała Anna Walentynowicz.

Raisa Korycka – urodziła się na Białorusi, ma pochodzenie polskie. Studia ukończyła w Rosji. Interesuje się historią Polski, zwłaszcza okresem po II wojnie światowej i powstaniem ruchu społecznego Solidarność. Lubi podróżować i poznawać nowe kraje, kultury i ludzi. Jest certyfikowaną przewodniczką Europejskiego Centrum Solidarności. Do projektu „Metropolitanka” dołączyła w kwietniu 2018 roku. 

Facebook spacerów

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta