W spacerze po Zaspie-Młyńcu prezydent Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszyli tradycyjnie m.in radni tej dzielnicy - Kamil Sośniak, przewodniczący Zarządu Zaspy-Młyniec i Maciej Duchnowski, zastępca przewodniczącego Zarządu Dzielnicy, a także dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek i spółek, w tym Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Biura Rozwoju Gdańska, Straży Miejskiej, Biura Architekta Miasta, Gdańskich Nieruchomości i Wydziału Projektów Inwestycyjnych.
Czy jest szansa na windy przy SKM Zaspa-Młyniec?
Spacer rozpoczął się przy przystanku SKM - nie bez powodu - pierwszy problem, który przedstawił Kamil Sośniak, przewodniczący Zarządu Zaspy- Młyniec dotyczył wind, a konkretnie ich braku, przy przystanku SKM Zaspa. Jego zdaniem niezbędne są trzy windy, by ułatwić dostanie się osobom z niepełnosprawnością czy wózkami dziecięcymi na peron.
- Może udałoby się wykorzystać windy z kładki przy al. Rzeczypospolitej, kiedy zostanie zburzona? - pytał radny.
Już w piątek Europejski Dzień bez Samochodu 2023. Będą bezpłatne przejazdy komunikacją
Tomasz Wawrzonek, zastępca dyrektora ds. zarządzania Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni podkreślił, że budowa wind na peronach SKM leży w kompetencjach kolei. Wykorzystanie wind z kładki raczej nie wchodzi w grę, bo to są konstrukcje zaprojektowane do konkretnego obiektu.
- Trzeba w tej sprawie zapoczątkować dialog z PKP - zdecydowała prezydent Dulkiewicz. - Ważne, aby pismo dotyczące wind przy przystanku SKM Zaspa-Młyniec wyszło z Miasta, a wymiana informacji była nadzorowana.
Uporządkowanie skweru pomiędzy ulicami Hynka a Braci Lewoniewskich
Mieszkańcy dzielnicy chcą zagospodarować skwer pomiędzy ulicą Hynka a nasypem wjazdowym ul. Braci Lewoniewskich. To reprezentacyjne miejsce dzielnicy, przy przystanku SKM. Wydaje się, że można by je uporządkować stosunkowo niewielkim nakładem sił i środków.
Z informacji Biura Rozwoju Gdańska wynika, że działka ta przeznaczona jest pod ulicę główną - odcinek tzw. Drogi Czerwonej, ale jako zagospodarowanie tymczasowe dopuszczona jest realizacja parkingów terenowych. Natomiast zgodnie z definicją terenu, zapisaną w uchwale, w każdym terenie możliwa jest realizacja zieleni urządzonej.
Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami zarekomendowało uporządkowanie i tymczasowe zagospodarowanie działki przez zieleń i małą architekturę.
To są dopiero prace na wysokościach! Ruszył remont gdańskiego mostu wantowego
- Jesteśmy po ponad roku prac nad studium pasma alei Grunwaldzkiej - tłumaczyła Paulina Borysewicz z Biura Architekta Miasta - Prowadzimy prace warsztatowe nad uporządkowaniem przestrzeni w pasmie alei Grunwaldzkiej, dotyczą one m.in. poprawy warunków życia mieszkańców, ten skwer znajduje się na tym terenie. Zapraszamy radnych dzielnicy na warsztaty, aby wsparli nas wiedzą o problemach dzielnicy.
Na spotkaniu ustalono, że właścicielem tego terenu są Gdańskie Nieruchomości, jest możliwość przekazania działki Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni, który może uporządkować to miejsce i dbać o nie.
Zanim to nastąpi - jak podkreśliła prezydent Dulkiewicz - na pewno w pierwszej kolejności trzeba rozebrać drewnianą konstrukcję, która wcześniej była elementem służącym rekreacji.
Co oświetleniem Alei Jana Pawła II ?
Na terenach dzielnicy Zaspa Młyniec w okolicy Alei Jana Pawła II powstaje Osiedle Zaspa Vita budowane przez dewelopera - firmę Spravia z Warszawy. W sąsiedztwie stoją Osiedle Młyniec, budynek mieszkalny Spółdzielni Mieszkaniowej Młyniec i osiedle Impuls. Przedstawiciele rady dzielnicy chcieli wiedzieć, jak wygląda umowa z deweloperem, w ramach której ma on wykonać oświetlenie alei Jana Pawła II.
Ponad 100 różnych zajęć i warsztatów czeka w domach kultury GAK
- Czy wykonanie oświetlenia jest określone czasowo czy zależy od etapu inwestycji dewelopera? - pytał Kamil Sośniak - To jest kwestia, która nam mieszkańcom mocno doskwiera. Mamy poczucie, że przez lata można było w sprawie oświetlenia i układu komunikacyjnego tej ulicy zrobić więcej. To jest droga, z której korzystają nie tylko nasi mieszkańcy, ale także z okolicznych dzielnic. Powstały u nas niepubliczne przedszkole i szkoła, większość dzieci jest przywożone z innych dzielnic. Oświetlenie alei jest potrzebne. Może udałoby się nakłonić dewelopera, aby oświetlenie zrobił przed nowymi inwestycjami, wcześniej... Byłby to gest w stronę mieszkańców Zaspy-Młyńca.
Tomasz Wawrzonek z GZDiZ stwierdził, że umowa w tym zakresie jest dopiero procedowana. Na razie nie można określić, jaki będzie termin wykonania oświetlenia. Podobnie poinformowano Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami - oświetlenia nie ma, bo nie ma jeszcze finalnego tekstu umowy ani harmonogramu.
Zobacz galerię zdjęć ze spaceru