Uczestnicy wydarzenia odwiedzą groby Marianny Sankiewicz, Anny Walentynowicz, Róży Ostrowskiej, Władysławy Zielińskiej, Bogumiły Wiki-Czarnowskiej, Iwony Pieńkawy, Aliny Pienkowskiej, Olgi Krzyżanowskiej oraz Izabelli Trojanowskiej.
- Często samodzielnie trudno znaleźć nagrobki znanych gdańskich kobiet, chociażby ze względu na to, że cmentarz na Srebrzysku jest bardzo duży - mówi Marta Bańka, rzeczniczka prasowa Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Spacer po cmentarzu śladami kobiet organizowany jest po raz pierwszy, jest otwarty i każdy może wziąć w nim udział. Rozpocznie się w niedzielę, 3 listopada, o godz. 12.00. Zbiórka przy bramie głównej Cmentarza Centralnego "Srebrzysko" przy ul. Srebrniki 12.
- Postanowiliśmy tym wydarzeniem uczcić pamięć o kobietach, które były ważne dla Gdańska ze względu na swoją działalność polityczną, kulturalną, społeczną, naukową - dodaje Bańska.
Przewodnikiem będzie dobrze znana bywalcom projektu Metropolitanka (Spacery śladami kobiet po Stoczni Gdańskiej) - Agnieszka Chylińska. Przygodę z Gdańskiem rozpoczęła w 2003 r. i od tamtej pory nie wyobraża sobie mieszkania poza Trójmiastem. Jest absolwentką kulturoznawstwa i skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Uwielbia spacerować po cmentarzach. Czym zatem różnić się będzie wydarzenie listopadowe od tych, organizowanych na terenach stoczniowych?
- Na spacerze po Srebrzysku pojawią się postaci tylko dwóch kobiet, o których opowiadamy na spacerach po Stoczni, tzn. Anna Walentynowicz i Alina Pieńkowska - wyjaśnia Chylińska, przewodniczka “Spaceru śladami kobiet”. - Pozostałe kobiety, których groby odwiedzimy, albo nie były w ogóle związane ze Stocznią, albo nie pojawiły się w naszej "stoczniowej" narracji. “Spacer po cmentarzu” jest pewną kontynuacją projektu, który Metropolitanka prowadziła rok temu, mianowicie "100 biogramów na 100-lecie praw wyborczych kobiet", kiedy to pisaliśmy z koleżankami i kolegami z Metropolitanki biogramy stu wybitnych kobiet Pomorza. Dziewięć z tych biogramów przybliżę właśnie w najbliższą niedzielę.
Przewodniczka podczas spaceru przypomni biografie dziewięciu wybitnych gdańszczanek, ich osiągnięcia i role, jakie pełniły w życiu miasta, regionu i kraju. Uczestnicy wydarzenia będą mogli oddać im cześć chwilą milczenia. Spotkanie będzie trwało ok. 1,5 godziny.
Ze względów ekologicznych organizatorzy proszą, by nie przynosić zniczy.
Podobne projekty odbywają się również w innych miastach, np. w Krakowie oraz w Łodzi w ramach "Łódzkiego szlaku kobiet".
CZYTAJ TAKŻE:
Letnie spacery kobiecym szlakiem po Stoczni Gdańskiej, Starym i Głównym Mieście. Również po rosyjsku