
Do Szkoły Podstawowej nr 89 uczęszcza dziś ok. 430 uczniów. Za ich wiedzę odpowiada 50 nauczycieli
Piotr Wittman / www.gdansk.pl
Jakie prezenty wręczył szkole syn Tadeusza Mazowieckiego?
Swój jubileusz SP 89 obchodziła w poniedziałek, 21 października.
Czytaj także: 10. rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Wielkiego Polaka i honorowego obywatela Gdańska
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
W święcie szkoły z Żabianki wzięła udział Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Grzegorz Kryger, Pomorski Kurator Oświaty.
Stawiła się też delegacja radnych miasta: Łukasz Bejm, Sylwia Cisoń, Andrzej Kowalczys i Jan Perucki.

Dyrektorka SP 89 Beata Kapuścińska z prezentami dla szkoły od syna patrona Adama Mazowieckiego
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Wśród uczestników uroczystości był m.in. poseł Jarosław Wałęsa, syn b. prezydenta RP, absolwent Szkoły Podstawowej nr 89.
Nie mogło zabraknąć też przyjaciół Tadeusza Mazowieckiego z lat antykomunistycznej działalności: Bogdana Borusewicza - byłego posła na Sejm, dziś senatora, Aleksandra Halla, ministra w rządzie Mazowieckiego, któremu towarzyszyła żona Katarzyna, minister edukacji narodowej w pierwszym rządzie Donalda Tuska oraz Jacka Taylora, prawnika i działacza opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
Czytaj także: Największe rondo w Gdańsku już imienia Tadeusza Mazowieckiego
Wyjątkowym gościem uroczystości w SP 89 był jeden z synów współtwórcy niepodległej Polski Adam Mazowiecki wraz z córką Ewą. Podarował on szkole dwie niezwykłe pamiątki, które kiedyś otrzymał jego ojciec.
Pierwsza to Międzynarodowa Nagroda Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia we współpracy w regionie państw Morza Bałtyckiego datowana na 15 grudnia 1997 r. podpisana przez prezydenta Gdańska Tomasza Posadzkiego.

Padła komenda: sztandar szkoły wprowadzić! Po prawej stronie Jarosław Wałęsa, poseł Koalicji Obywatelskiej, który ukończył SP 89
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Drugi, urodzinowy prezent dla szkoły stanowił dyplom nadania Tadeuszowi Mazowieckiemu tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska 23 kwietnia 2009 r.
Dziedzictwo patrona zobowiązuje
Zaszczytne imię Tadeusza Mazowieckiego podstawówka z Żabianki przyjęła dwa lata po jego śmierci, w 2015 r. I jest drugą szkołą w kraju, której patronem jest ten wybitny polski polityk. Jako pierwsza uczyniła szkoła podstawowa w Tyńcu Małym (województwo dolnośląskie).

Po prawej senator Bogdan Borusewicz, jeden z liderów opozycji antykomunistycznej w czasach PRL
Piotr Wittman / www.gdansk.pl
- W codziennej pracy z uczniami staramy się kierować credo życiowym naszego patrona, aby zawsze być otwartym na drugiego człowieka i służyć mu pomocą - mówi Beata Kapuścińska, dyrektorka SP 89 przy ul. Szyprów 3.
Tu się uczy na tabletach
Dbając o wychowanie młodego człowieka w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności za innych SP 89 jest też otwarta na nowoczesne rozwiązania edukacyjne.

Głos podczas uroczystej akademii szkolnej zabrał Aleksander Hall, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego odpowiedzialny za współpracę z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
SP 89 jest jedną z trzech szkół podstawowych w Gdańsku - obok Szkoły Podstawowej nr 14 im. ks. Grzegorza Piramowicza przy ul. Kartuskiej 126A oraz Szkoły Podstawowej nr 39 przy ul. Obywatelskiej 1 - która uczestniczy w programie “Tablety w szkole”.
- Zajęcia na iPadach dają obu stronom wiele możliwości rozwoju. Poprzez używanie zainstalowanych aplikacji uczniowie i nauczyciele tworzą lekcje w sposób ciekawy i zarazem interaktywny - wyjaśnia dyrektorka SP 89.

Występ artystyczny dzieci z SP 89
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Od września 2024 r. Szkoła Podstawowa nr 89 uczestniczy w drugiej edycji tego projektu.
Każdy uczeń od klasy III do VIII w SP 89 ma dyspozycji własny tablet. Dzieci z klas I-II dzielą urządzenie w parach. Po lekcjach tablety pozostają w szkole do następnego dnia nauki. Oczywiście, iPady stanowią tylko atrakcyjną pomoc w nauczaniu. Dzieci i młodzież wciąż korzystają z zeszytów i podręczników.
Historia SP 89 w skrócie
Początki SP 89 sięgają decyzji Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku w 1972 r., zatwierdzającej budżet, który przewidywał budowę na terenie miasta pięciu szkół, w tym również na młodym osiedlu Żabianka.

W tle za dziećmi siedzą, od lewej: Grzegorz Kryger - Pomorski Kurator Oświaty, Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Beata Kapuścińska - dyrektorka SP 89
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Po dwóch latach budynek szkoły został wzniesiony. I mimo że w budowie pozostawała jeszcze sala gimnastyczna, brakowało wyposażenia kuchni oraz nie wykonano elewacji, rozpoczęto nowy rok szkolny 1974/1975.
Czytaj także: Szkoła Podstawowa nr 46 fetowała swoje 65-lecie
Ok. 700 uczniów miało do dyspozycji 24 sale lekcyjne na trzech kondygnacjach. Z końcem września 1974 r. zaczęła funkcjonować stołówka. Późną jesienią wykonano elewację, wtedy też zawieszono tablicę z nazwą i numerem szkoły oraz godło państwowe. Na salę gimnastyczną trzeba było poczekać do lutego 1975 roku.
Przez pierwszych kilka lat szkoła prowadziła zajęcia w systemie trzyzmianowym.

Czwórka gdańskich radnych. Od lewej: Andrzej Kowalczys, Sylwia Cisoń, Jan Perucki i Łukasz Bejm
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Rok 1980 przyniósł istotne zmiany w organizacji czasu pracy szkoły. Wiązało się to z otwarciem drugiej placówki szkolnej na Żabiance. Warunki pracy uczniów i nauczycieli znacznie się poprawiły, przede wszystkim skrócił się czas trwania zajęć lekcyjnych.
Czytaj także: Szkoła z Przymorza Wielkiego wkracza w dojrzały wiek. SP nr 44 ma już 50 lat
W 1985 r. na zasłużoną emeryturę przeszła pierwsza dyrektor placówki Teresa Nowakowska, która na tym stanowisku przepracowała 13 lat.
Po niej stanowisko dyrektora szkoły sprawowali kolejno: Grzegorz Mieloszyk, Elżbieta Kleczkowska, Urszula Nazarko, a od września tego roku Beata Kapuścińska.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW 50-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 89: