• Start
  • Wiadomości
  • Zmodernizowana sortownia w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku

Dwa razy więcej surowców z odpadów - zmodernizowana sortownia w Gdańsku

Sortownia odpadów Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku przeszła gruntowną modernizację, której celem było przede wszystkim zwiększenie wydajności instalacji, zwłaszcza w zakresie odzysku surowców z odpadów resztkowych oraz tworzyw sztucznych i metali. Modernizacja instalacji umożliwia odzysk co najmniej 85 proc. surowców ze wszystkich odpadów trafiających na taśmy sortowni.
08.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230208_sortownia-modernizacja-konferencja_003_949x633
Zmodernizowana sortownia - hala o powierzchni 10 tys. mkw., wypełniona urządzeniami aż po dach
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Modernizacja sortowni w Zakładzie Utylizacyjnym zakończona

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej linii urządzeń umożliwiających praktycznie pełną automatyzację procesu sortowania, odzysk surowców wtórnych w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku zwiększy się dwukrotnie - o 18 tys. ton rocznie. O zakończeniu modernizacji sortowni poinformowano 8 lutego 2023 r., po kilkumiesięcznej eksploatacji rozruchowej instalacji. 

20230208_sortownia-modernizacja-konferencja_013_949x633
Piotr Kryszewski zastępca prezydenta Gdańska
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Modernizacja sortowni wpisana w zieloną politykę Gdańska

- Po raz kolejny już zrealizowaliśmy inwestycję, która wpisuje się w cały cykl modernizacji w naszym gdańskim obiegu gospodarki komunalnej. Wcześniej otwieraliśmy kompostownię, teraz zmodernizowaną sortownię, a za rok - mam nadzieję - będziemy oddawali do użytku instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych - przypomina Piotr Kryszewski zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych - Te wszystkie inwestycje wpisują się w zieloną politykę miasta, a ich efekty nie są skierowane tylko na “tu i teraz”. Patrzymy w przyszłość, we wskaźniki poziomu zagospodarowania odpadów, które musimy w najbliższym czasie uzyskać: 55 proc. recyklingu odpadów w roku 2025 r i możliwość składowania tylko 10 proc. odpadów do 2035 roku. Modernizacja sortowni wpisuje się w realizację tych celów.

Piotr Kryszewski podziękował Grzegorzowi Orzeszko prezesowi Zakładu Utylizacyjnego, jego pracownikom i wszystkim wykonawcom modernizacji sortowni, a także Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska za dobrą współpracę “bez której nie udałoby się zrealizować tak ważnej dla Gdańska i regionu inwestycji”.

Uroczysty chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii

ZOBACZ FILM PODSUMOWUJĄCY PRACĘ I SPOSÓB DZIAŁANIA SORTOWNI

 

Modernizacja sortowni - co nam daje?

Przybliżając kulisy trwającej ponad rok modernizacji sortowni, Grzegorz Orzeszko podkreślił, że była ona prowadzona na pracującym obiekcie. 

- Zmodernizowana sortownia to 10 tys. mkw. hali zabudowanej urządzeniami aż po dach. Praca instalacji jest w pełni zautomatyzowana, a centrum obiektu jest sterownia zarządzająca - opowiada Grzegorz Orzeszko. - Co warto podkreślić, w nowej instalacji wydzielamy także makulaturę z odpadów resztkowych, co niektórzy uważali za niemożliwe. Jej jakość jest zadziwiająco wysoka, choć oczywiście niższa niż tej zbieranej selektywnie. 

20230208_sortownia-modernizacja-konferencja_020_949x633
Grzegorz Orzeszko prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Nowa instalacja pozwala na równoczesne sortowanie z dwóch strumieni odpadów - zmieszanych i zbieranych selektywnie, co niesie za sobą mniejsze zużycie prądu, a więc mniejszy ślad węglowy i niższe koszty procesu. 

- Statystyki ubiegłych lat wskazują, że poziom recyklingu odpadów, które trafiały do naszego zakładu jest najniższy w grupie tworzyw sztucznych i metali, a także odpadów resztkowych. Dlatego zainwestowaliśmy w modernizację sortowni pod kątem tych dwóch  grup, tu jest jeszcze pole działania do osiągnięcia satysfakcjonujące poziomy recyklingu - zaznacza Grzegorz Orzeszko.

Nie marnuj jedzenia! Kolejna odsłona kampanii Żyj w obiegu

 

Jak działa nowa sortownia Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku?

Sercem instalacji, dzięki której jest ona tak efektywna, są separatory optyczne, które potrafią oddzielić odpady wykonane z konkretnego materiału lub należące do określonej frakcji. Separator optyczny za pomocą strumienia podczerwieni identyfikuje rodzaje materiałów zawartych w odpadach. Współpracujący z nim detektor uruchamia wyrzut powietrza, który oddziela wybrane asortymenty.

W zmodernizowanej sortowni są 22 separatory optyczne (wcześniej było ich tylko pięć). Każdy z nich “wytrenowany” jest w identyfikacji wszystkich rodzajów wartościowych surowców. A tych jest obecnie 14 (butelka PET transparentna, butelka PET niebieska, butelka PET zielona, butelka PET kolorowa, tacka PET, karton do płynnej żywności - tetrapak, folia transparentna, folia kolorowa, makulatura, metale nieżelazne, metale żelazne oraz tworzywa PEHD, PP i PS).

Separatory optyczne osiągają przynajmniej 85 proc. skuteczność w rozpoznawaniu surowców, choć praktyka wykazuje, że jest ona jeszcze wyższa. 

Dotąd to pracownicy stojąc przy taśmie sortowniczej wybierali surowce ręcznie. To od nich zależała więc ilość wybranych surowców. Teraz ich rolą jest dbałość o jakość surowców - doczyszczenie wyboru dokonanego przez separatory. Większy komfort pracy to także jedna z zalet modernizacji instalacji.

Ku rozwojowi, mimo inflacji i drożyzny. Jakie inwestycje powstaną w mieście w roku 2023?

Koszt modernizacji sortowni Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku to prawie 70 milionów zł brutto, z czego ponad połowę stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę