• Start
  • Wiadomości
  • „Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat”. Książka do pobrania

„Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat”. Książka do pobrania

„Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat” - to tytuł książki poświęconej śp. Pawłowi Adamowiczowi i hasło kongresu, który odbędzie się w Gdańsku pod koniec maja 2020 roku. Publikacja nie jest dostępna w sprzedaży, zainteresowanych przeczytaniem zachęcamy do pobrania lektury w formie pliku “pdf”.
21.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W wersji papierowej może być ją trudniej zdobyć, jeśli więc wersja elektroniczna zadowoli naszych Czytelników, zachęcamy do pobrania książki
W wersji papierowej może być trudno ją zdobyć, jeśli więc wersja elektroniczna zadowoli naszych czytelników, zachęcamy do pobrania książki
gdansk.pl

 

„Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat” to publikacja, która została wydana przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej z Krakowa, pod patronatem Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jest też  też zapowiedzią  kongresu o takiej samej nazwie, który odbędzie się między 29 a 30 maja 2020 roku w Europejskim Centrum Solidarności. 

Czytaj też: Powstała książka poświęcona śp. Pawłowi Adamowiczowi. W maju 2020 roku odbędzie się kongres inspirowany solidarnością


Książka liczy 217 stron, wydrukowano ją w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Publikację otwiera wstęp Aleksandry Dulkiewicz, w którym urzędująca prezydent Gdańska wspomina swojego poprzednika - Pawła Adamowicza. Aleksandra Dulkiewicz pisze m.in. o tym, że trudno jest jej myśleć o zmarłym prezydencie w czasie przeszłym oraz podkreśla, że Gdańsk za prezydentury Pawła Adamowicza przeszedł gwałtowny rozwój ekonomiczny i gospodarczy.

... stawiam na “ja”, wierząc, że to, co dobre, zaczyna się w życiu człowieka od pojedynczych, osobistych wyborów, od małych zmian na lepsze, od brania odpowiedzialności za siebie i innych. Każdy, kto obserwował Pawła Adamowicza, wie, że sam dokonał wielkiej zmiany na polu osobistych poglądów i polityki miejskiej, często bez sojuszników i wbrew sprzeciwom czy czysto politycznemu interesowi. Lektura tekstów opublikowanych w tym tomie dotyka wielu tych kwestii


- pisze w książce Aleksandra Dulkiewicz.

Wstęp do książki napisał prof. Jerzy Hausner, który jest też przewodniczącym rady programowej kongresu, który odbędzie w maju 2020 roku.  Poniżej fragment wstępu:

Pomysł zorganizowania w Gdańsku międzynarodowego kongresu, który byłby związany z ruchem Open Eyes Economy pojawił się w rozmowie z Pawłem Adamowiczem. (...) Rozmawialiśmy zaniepokojeni tym, co się wokół nas dzieje w Polsce, w Europie, w świecie. Prezydent przedstawiał mi swoją wizję rozwoju ukochanego Gdańska, swoją determinację położenia silnego akcentu w tej i następnej kadencji na spójność społeczną. (...) Prezydentowi Adamowiczowi ogromnie zależało, aby z Gdańska, Miasta Wolności i Solidarności popłynął mocny głos upominający się o prawa słabszych, o solidarność i rozwój.



Nz. od lewej: prof. Jerzy Hausner - przewodniczący rady programowej kongresu „Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat”, Patrycja Medowska - zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, prof. Cezary Obracht-Prondzyński - socjolog, antropolog, historyk
Nz. od lewej: prof. Jerzy Hausner - przewodniczący rady programowej kongresu „Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat”, Patrycja Medowska - zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, prof. Cezary Obracht-Prondzyński - socjolog, antropolog, historyk
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Książka składa się z kilku części. W pierwszej z nich, czytelnik znajdzie założenia programowego kongresu „Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat”, które opierają się na trzech filarach:

  • solidarności społecznej,
  • sprawiedliwości międzypokoleniowej i terytorialnej,
  • prawie do jakości życia i rozwoju.

W następnej  części umieszone zostały fragmenty dwóch publikacji autorstwa Pawła Adamowicza: "Gdańsk jako wspólnota" i "Gdańsk jako wyzwanie". Wyboru fragmentów, które nawiązują do przesłania kongresu, dokonał prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

W kolejnej części książki czytelnik znajdzie wypowiedzi kilkudziesięciu osób związanych zawodowo z polityką, nauką czy sztuką. Wśród tych osób znajdziemy takie nazwiska, jak: Aleksander Hall, Jacek Kotarbiński, Kuba Sienkiewicz, Rafał Dutkiewicz, Marcin Gerwin czy Adam Daniel Rotfeld. 28 osób zdecydowało się wyrazić  swoje poglądy w tej publikacji, które są jednocześnie subiektywnymi komentarzami dotyczącymi kwestii, zagadnień, sytuacji, które były ważne dla Pawła Adamowicza. Mowa tu przede wszystkim o Gdańsku i Polsce, ale też o odpowiedzialności, tożsamości, patriotyzmie czy różnorodności. 

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 października w siedzibie Międzynarodowych Targów w Gdańsku i dotyczyła zarówno publikacji, jak i kongresu, współautor książki - prof. Cezary Obracht-Prondzyński, w następujących słowach tłumaczył jej tytuł:

Tytuł książki nawiązuje do rozważań: co to oznacza być solidarnym w rozwoju z kimś innym. Nie są dla nas kluczowe instytucje, procesy, struktury, ale kluczowe jest tutaj podejście podmiotowe. Kiedy mówimy o rozwoju, człowiek jest gdzieś na końcu. Jedną z najważniejszych rzeczy, na których nam zależy jest to, by nie podchodzić do rozwoju w kategoriach wzrostu, tylko zastanawiać się, co tak naprawdę oznacza on dla ludzi. Nie tylko w ujęciu ściśle pragmatycznym, ale także w ujęciu etycznym. Dzisiaj być może, nie tylko w Polsce, ale i poza nią, ten wymiar etyczny staje się jednym z kluczowych, ale i niekiedy najbardziej problematycznym, bo czasem jest tak, że wskaźniki efektywności przesłaniają nam to, co się dzieje z ludźmi.

Zachęcamy naszych czytelników do pobrania książki „Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat”, co jest możliwe TUTAJ (1.1 MB)



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas