• Start
  • Wiadomości
  • Solidarity of Arts: Spektakl nagradzanego reżysera na podstawie powieści Orhana Pamuka

Solidarity of Arts: Spektakl nagradzanego reżysera na podstawie powieści Orhana Pamuka

Spotkania, muzyka, kino, teatr - w ramach tegorocznej edycji festiwalu Solidairity of Arts odbędzie się wiele ważnych wydarzeń, w tym premiera spektaklu „Śnieg” na podstawie powieści Orhana Pamuka, w reżyserii Bartosza Szydłowskiego - zwycięzcy Konkursu o Złotego Yoricka podczas tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego.
23.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bartosz Szydłowski to twórca ceniony i nagradzany. Spektakl „Hamlet” przyniósł mu laur w Konkursie o Złotego Yoricka Na Najlepszą Polską Inscenizacją Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz Utworów Inspirowanych Dziełami Williama Szekspira w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021. Podczas Solidarity of Arts zobaczymy premierowo jego spektakl „Śnieg”
Bartosz Szydłowski to twórca ceniony i nagradzany. Spektakl „Hamlet” przyniósł mu laur w Konkursie o Złotego Yoricka Na Najlepszą Polską Inscenizacją Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz Utworów Inspirowanych Dziełami Williama Szekspira w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021. Podczas Solidarity of Arts zobaczymy premierowo jego spektakl „Śnieg”
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

 

- To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień - mówi Bartosz Szydłowski, nagrodzony prestiżowym Złotym Yorickiem reżyser, który dokonuje pierwszej polskiej adaptacji powieści Orhana Pamuka „Śnieg” (tytuł oryginalny: „Kar”), premierowo prezentowanej podczas festiwalu Solidarity of Arts. - Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu. Potrzeba wolności ściera się w nim z autorytarną wizją świata, fanatyzmem religijnym i zwykłym życiem, które pogrąża się w niespełnieniu, topniejąc jak płatek śniegu na dłoni. Gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze, to kim jesteśmy, to o czym marzymy? Skoro nie realizujemy się w konkretnym życiu, to może zrealizujemy się w poezji?

Turecki pisarz Orhan Pamuk, laureat Nagrody Nobla 2006 z dziedziny literatury, w swojej ojczyźnie uchodzi za komentatora społecznego, jednak sam uważa się za autora fikcji literackiej, bez politycznych skłonności. Jest jednym z tureckich intelektualistów, o nieortodoksyjnych poglądach religijnych, otwartych na integrację Turcji z Unią Europejską. Był pierwszym pisarzem świata muzułmańskiego, który publicznie potępił fatwę skazującą na śmierć Salmana Rushdiego.

W swoich książkach opisuje często kontakt kultur Wschodu i Zachodu. Wydana w 2002 roku powieść „Śnieg” (Wydawnictwo Literackie w Krakowie, tłum. Anny Polat) to niezwykła historia poety Ka, który po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie, wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki, nieoficjalnie - prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Gdy tuż po jego przyjeździe rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata, nadchodzi rewolucja. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg konstruowanych przez wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów, którzy targają nim jak płatkiem śniegu. Musi się też zmierzyć z fake newsami, tworzonymi przez lokalne media, na zlecenie służb specjalnych i polityków. Tym, co może go ocalić, wydają się poezja i miłość.

Premierowo spektakl, zrealizowany przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie i Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, zobaczymy w sobotę, 28 sierpnia, o godzinie 19:00 na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1). Kolejny pokaz w niedzielę, 29 sierpnia, o godzinie 19:00. Bilety: 40-50 zł, do kupienia w kasie i online - bilety.teatrszekspirowski.pl.

Adaptację sceniczną powieści i dramaturgię spektaklu przygotował Mateusz Pakuła, choreografię - Dominika Knapik, muzykę - Dominik Strycharski, scenografię i kostiumy - Małgorzata Szydłowska, wideo - Maciej Szczęśniak, Przemysław Czepurko. Występują: Anna Paruszyńska-Czacka, Aleksandra Przybył, Marta Zięba, Paweł Charyton, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Daniel Dobosz, Dominik Stroka, Artur Święs, Krzysztof Zarzecki.

Po pokazach premierowych w ramach Solidarity of Arts w Gdańsku, spektakl prezentowany będzie w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (3-5 września), Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie (28-30 października) i Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (19-21 listopada).

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki