„Sołdek” obchodzi 75. urodziny! Z tej okazji można zwiedzić słynny statek tylko za... 1 zł

W niedzielę, 5 listopada, czyli w przeddzień rocznicy historycznego wodowania statku "Sołdek", wstęp na jego pokład będzie kosztował tylko 1 złoty. 75. rocznica wodowania słynnego polskiego rudowęglowca okazja, aby go zwiedzić i zarazem poznać historię polskiej techniki okrętowej. Oficjalne uroczystości jubileuszowe odbędą się na pokładzie "Sołdka" w poniedziałek 6 listopada o godz. 15.00. Będzie ono połączone z uroczystością odsłonięcia tablicy pamiątkowej śp. Piotra Soyki, prezesa Remontowa Holding.
03.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
stary statek stoi zacumowany do nabrzeża
"Sołdek" - statek - muzeum przy nabrzeżu
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

"Sołdek" - trochę historii

6 listopada 1948 roku, był wyjątkowo uroczystym i podniosłym dniem zarówno dla załogi Stoczni Gdańskiej, jak i dla wszystkich osób związanych z polskim przemysłem okrętowym, a także dla mieszkańców Gdańska. Tak uroczystość wodowania rudowęglowca opisuje dr Elżbieta Wróblewska, autorka biografii Stanisława Sołdka:

W tym dniu bramy Stoczni Gdańskiej zostały otwarte dla społeczeństwa. Oczy ludzi zwrócone były na pochylnię, na której stał statek z wymalowanym na burcie nazwiskiem przodującego trasera. Pochylnię otoczył tłum robotników oraz delegacje chłopów. W uroczystości uczestniczyło wiele grup młodzieży szkolnej”.

- pisze autorka.

Uczcij swój udział w wyborach. W weekend odwiedzisz za darmo 9 atrakcyjnych miejsc. LISTA i zasady

czarno-białe zdjęcie kobiety z kwiatami i mężczyzny w kapeluszu, oboje w jesiennych płaszczach, w tle statek
Stanisław Sołdek wraz z żoną Heleną – matką chrzestną s.s. „Sołdek” w dniu wodowania
fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Patron statku, Stanisław Sołdek, złożył ślubowanie, którego w skupieniu wysłuchali zgromadzeni goście:

Ślubuję na honor polskiego robotnika postępowaniem swym nie przynieść ujmy nazwisku, które stało się nazwą pierwszego pełnomorskiego statku zbudowanego w polskich stoczniach, zawsze wzorowo wypełniać swoje obowiązki, rozwijać i udoskonalać kwalifikacje zawodowe, utrzymywać w należytym stanie swoją sprawność fizyczną i umysłową, pod każdym względem służyć przykładem swego życia i pracy, oraz stać niezłomnie na straży zdobyczy klasy robotniczej.

- przysięgał prze laty patron.

kolorowy obraz statku na pochylni i tłumu ludzi
Obraz Mariana Mokwy „Wodowanie Sołdka”, 1984 r.
ze zbiorów NMM w Gdańsku

„Sołdek” w służbie

W pierwszy rejs „Sołdek” wypłynął jesienią 1949 roku. Jednostka udała się do Szczecina, gdzie 25 października 1949 r. odbyło się uroczyste podniesienie bandery. Następnie rudowęglowiec wyruszył w podróż z transportem węgla do belgijskiej Gandawy. Przez kolejne 31 lat parowiec pływał po morzach, pełniąc niezwykle istotną rolę w międzynarodowym handlu. W ciągu tego okresu odbył dokładnie 1479 podróży morskich, przewożąc węgiel i rudę żelaza do Danii, Niemiec, Belgii i Szwecji. Zawinął do ponad 60 różnych portów na całym świecie, świadcząc o swojej wszechstronności i użyteczności. Całkowita ilość przewiezionego ładunku to imponujące ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy żelaza.

Zobacz, relację z poprzedniego jubileuszu "Sołdka":



W grudniu 1980 roku rudowęglowiec został wycofany z eksploatacji, a w kwietniu 1981 roku przekazany do (ówczesnego) Centralnego Muzeum Morskiego. Po remoncie generalnym i adaptacji, w 1985 roku „Sołdek” przekształcony został w statek – muzeum. Narodowe Muzeum Morskie, jako jego armator od lat podejmuje wysiłki, aby gdańska ikona pozostawała w doskonałej kondycji dla przyszłych pokoleń. Mimo, że statek nie jest już wykorzystywany do celów żeglugowych, wciąż musi spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. Dla zachowania swojego statusu atrakcji dla mieszkańców Gdańska i turystów, „Sołdek” przechodzi regularne przeglądy techniczne zarówno na wodzie, jak i w dokach.

kolejka turystów przed trapem na nabrzeżu
Noc Muzeów 2022 r. Tłumy chętnych do zwiedzenia "Sołdka"
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

„Sołdek” - atrakcją muzealną

„Sołdek” jest niezwykle popularny wśród turystów. W samym tylko 2022 roku na jego pokład weszło niemal 80 tysięcy osób, a frekwencja w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku przekroczyła już 72 tysiące. Na atrakcyjność rudowęglowca wpływa niewątpliwe nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4. Goście, podnosząc dawne słuchawki telefoniczne, mogą wysłuchać opowieści o losach statku. Siadając w małej salce kinowej i oglądając historyczne filmy dokumentalne, dowiadują się, jak polski przemysł okrętowy odradzał się po wojnie. Przyglądając się archiwalnym zdjęciom, poznają charakterystykę pracy spawaczy, niterów i traserów.

Elementy konstrukcji „Sołdka” zostały uwydatnione poprzez odpowiednie podświetlenie wnętrza. Dodatkowo, zastosowano ścieżki dźwiękowe z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy stoczni, co tworzy niezwykły klimat. 

ludzie oglądają ekspozycję w ciemnej ładowni
Na statku znajduje się wystawa stała
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Zwiedzanie „Sołdka” za złotówkę

Statek-muzeum „Sołdek” zajmuje dziś szczególne miejsce w krajobrazie Gdańska, będąc ważnym punktem na mapie turystycznej miasta i stałym elementem krajobrazu nabrzeża wyspy Ołowianki. Każdy, kto 5 listopada wybierze się na „Sołdka” będzie mógł zabrać ze sobą odrobinę jego historycznego ładunku w postaci rudy żelaza, co stanowić będzie oryginalną pamiątkę po wizycie na pokładzie legendy polskiej żeglugi handlowej.

TV

20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej