• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk bez “Sołdka"? Od jesieni 2020 statek - muzeum będzie remontowany

“Sołdek" czeka na remont. Od jesieni 2020 będzie niedostępny dla zwiedzających

Zamknięty na okres zimowy od 4 listopada 2019 roku "Sołdek", za rok zniknie na moment z panoramy miasta. W ramach projektu "2 statki, wspólne morze", cumujący na Motławie statek - muzeum zostanie odholowany do stoczni, gdzie czeka go trzytygodniowa modernizacja. Po tym czasie wróci na nabrzeże, ale jeszcze przez blisko rok będzie niedostępny dla zwiedzających - tyle trwać ma praca nad nową wystawą.
17.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
22 października 1949 roku Sołdek  pod dowództwem kpt. ż.w. Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 roku miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Do 2 stycznia 1981 roku  Sołdek  odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.
22 października 1949 roku "Sołdek" pod dowództwem kpt. ż.w. Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 roku miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Do 2 stycznia 1981 roku "Sołdek" odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Cumujący przy nabrzeżu wyspy Ołowianka "Sołdek" należy do jednych z najbardziej popularnych turystycznych atrakcji miasta. Trudno więc wyobrazić sobie panoramę miasta bez jego czarno-brązowego kadłuba kołyszącego się na Motławie, ale rudowęglowiec musi przejść niezbędną modernizację. Statek zaadaptowano na oddział muzeum w 1985 roku i od tego czasu nie odbył się na "Sołdku" tak kompleksowy i czasochłonny remont. 

Ikona Gdańska i turystyczna atrakcja

Jego historia rozpoczęła się w 1948 roku. “Sołdek” był pierwszym zbudowanym po II Wojnie Światowej polskim statkiem pełnomorskim. Jest ważną częścią historii polskiego przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej. Należy dzisiaj do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zacumowany jest na stałe na Motławie, przy nabrzeżu Wyspy Ołowianki. Stanowi nie tylko atrakcję, ale i ozdobę Gdańska.

Od kiedy "Sołdek" stał się statkiem - muzeum, a było to 17 lipca 1985 roku, co roku odwiedza go blisko pół miliona osób. 6 listopada skończy 71 lat, a w okolicach 72. urodzin czeka go kompleksowy remont.

 

Projekt „2 statki - wspólne morze"

Planowany remont "Sołdka" będzie możliwy dzięki projektowi „2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”. O ile Sołdek jest dobrze znany gdańszczanom, drugi ze statków będący częścią projektu, mniej lub wcale.

Statek „Vityaz” jest nieco starszy od naszego Sołdka. Ma 80 lat, przepłynął 800 tysięcy mil morskich, odbył 65 ekspedycji naukowo-badawczych na oceanach. Od 25 lat pełni funkcję statku - muzeum. „Vityaz” zacumowany jest przy nabrzeżu w Kaliningradzie. Rosyjski statatek także przejdzie remont i doczeka się nowej wystawy. 

- Kto ma statki, ten ma wydatki, ale też dużo pracy – mówi Jakub Adamczak, kierownik projektu "2 statki – wspólne morze". – Planujemy, że "Sołdek" uda się na stocznię za rok czyli w październiku 2020 roku, a jego remont potrwa kilka tygodni. Statek zostanie odholowany do stoczni, gdzie wykonana zostanie wymiana fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. W ramach remontu zostaną przeprowadzone także prace konserwacyjno-malarskie, wykonana będzie nowa instalacja elektryczna, zostaną też oczyszczone, zakonserwowane i pomalowane konstrukcje stalowe na pokładzie i wymieniona wykładzina.

Projekt „2 statki – wspólne morze ...” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Jego wartość to niespełna 2,1 mln euro. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 780 tys. euro (38 proc. wartości projektu). Uczestnicy programu musieli zapewnić 10 proc. wkładu własnego.

Nowa wystawa i otwarcie za dwa lata

Remont „Sołdka” przeprowadzony zostanie jesienią 2020 roku. Statek musi zostać odholowany do stoczni w Gdańsku, ponieważ cumując przy nabrzeżu Ołowianki ma wyłączone silniki główne oraz układy napędowe.

Prace w stoczni potrwają trzy tygodnie: po tym czasie statek-muzeum wróci na swoje miejsce, ale do września 2021 roku będzie niedostępny dla zwiedzających. W tym czasie powstawać będzie nowa wystawa stała "Sołdek i jego czasy", która skupi się nie tylko na kwestiach technicznych, ale też na ludziach i realiach w jakich powstawał statek.

- To opowieść o ludziach związanych ze statkiem: konstruktorach, traserach, niterach, spawaczach, kapitanach, oficerach  - mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM. - Chcieliśmy wprowadzić naszych gości w świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym zawiązane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Ważnym zabiegiem będzie umożliwienie widzom bezpośredni kontakt z wybranymi eksponatami i zachęcenie do aktywnego poznawania wystawy poprzez za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych.

Otwarcie wystawy stałej na "Sołdku" planowane jest na wrzesień 2021 r.

 
Wodowanie Sołdka  miało miejsce 6 listopada 1948 roku. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami ówczesnej władzy, jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena.
Wodowanie "Sołdka" miało miejsce 6 listopada 1948 roku. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami ówczesnej władzy, jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena.
fot. Paweł Marcinko/KFP

 

Statek bardziej dostępny

Modernizacja i nowa wystawa, to niejedyne zaplanowane zmiany. Po powrocie Sołdka do jego muzealnej działalności, zwiedzający statek będą mogli oglądać niedostępną do tej pory przestrzeń. Chodzi o ładownię nr 2, która znajduje się w dziobowej części statku, a jej powierzchnia to ok. 150 mkw.

Również osoby niepełnosprawne będą mogły nareszcie zajrzeć do środka statku. Jednym z elementów projektu renowacji jest bowiem stworzenie stanowiska multimedialnego z widokiem na obiekt, które stanie w holu siedziby głównej muzeum, w Spichlerzach na Ołowiance. Wirtualna wycieczka pozwoli osobom niepełnosprawnym odbyć interaktywny spacer po ładowniach statku i wystawie stałej.

 

ZOBACZ FILM, KTÓRY POWSTAŁ Z OKAZJI 70. URODZIN SOŁDKA

 

 



TV

Wieczór dla tramwaju widmo