SofA pod znakiem swingu i Góreckiego

W piątek, 14 sierpnia 2015 r., rozpoczyna się w Gdańsku siódma edycja festiwalu Solidarity od Arts. Ta wyśmienita, w ogromnym stopniu darmowa dla publiczności impreza udowadnia, że można przygotować wydarzenie promujące sztukę wysoką, które przyciągnie tysiące widzów.
13.08.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
logo SofA

Gdańsk od ponad dekady marzył o wakacyjnej imprezie, która miałaby przynajmniej ogólnopolską renomę. Pierwszą, kompletnie nieudaną próbą było przeniesienie do miasta słynnego Festiwalu Gwiazd z Międzyzdrojów. Wartościowych wydarzeń w programie tej imprezy było niewiele, dlatego też wydarzenie cieszyło bardziej łowców autografów niż miłośników sztuki. Stanowiło też świetną okazję dla rodzimych gwiazd i gwiazdeczek na spędzenie wakacji nad morzem na koszt miasta.

Na szczęście Gdańsk bardzo szybko Festiwal Gwiazd bez większego żalu pożegnał i postawił na coś zupełnie nowego. Tak powstał sierpniowy festiwal Solidarity of Arts, konsekwentnie promujący wartościową sztukę: muzykę poważną i jazzową, operę i teatr, ambitne kino i sztuki plastyczne. Udowodnił on, że kultura na najwyższym poziomie jest w stanie przyciągnąć tysiące widzów, a atrakcyjne wakacyjne imprezy nie muszą mieć w programie koncertów disco polo i kiełbasek z grilla.

Stało się zwyczajem, że festiwal rozpoczyna wręczenie Neptunów, czyli Nagród Prezydenta Miasta Gdańska dla wybitnych polskich i zagranicznych twórców, za „działalność promującą wartości mające w Gdańsku znaczenie szczególne”. Nie inaczej będzie w tym roku. Tegorocznymi laureatami zostali gwiazdorzy teatru Wybrzeże Dorota Kolak i Mirosław Baka oraz reżyser filmowy Wojciech Marczewski. Uroczystość odbędzie się w Dworze Artusa w piątek, 14 sierpnia (początek o godz. 21.00).

Swing+, Górecki+

Znakiem rozpoznawczym SofA stały się popularne „koncerty z plusem”. Pomysł na nie jest o tyle prosty, co efektowny: głównym bohaterem jest jedna z niekwestionowanych gwiazd międzynarodowej sceny muzycznej (w poprzednich edycjach m.in. Leszek Możdżer, Marcus Miller, Tomasz Stańko, Esperanza Spalding), której w poszczególnych utworach towarzyszą inne zaproszone przez nią gwiazdy.

W tym roku będzie można wysłuchać aż dwóch koncertów „z plusem”, i to w nieco zmienionej formule. Pierwszy z nich to „Swing+”, który poświęcony będzie tej konkretnej, już nico archaicznej, ale pełnej uroku odmianie jazzu. Wśród wykonawców na trzech scenach pojawią się m.in. laureaci nagród Grammy: Patti Austin, Kurt Elling oraz niemiecka WDR Big Band, Stanisław Soyka, Hanna Banaszak czy Aga Zaryan.

  • Koncert na Ołowiance zacznie się o godz. 20.30 w sobotę, 15 sierpnia, wstęp wolny. Przed koncertem wykonawcy „Swing+” odcisną dłonie w Bursztynowej Alei Gwiazd na Ołowiance (godz. 19.45).

Drugi z koncertów to, zaplanowany na następny dzień, „Górecki+”. Będzie poświęcony zmarłemu w 2010 roku wybitnemu kompozytorowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Wystąpią m.in.: Leszek Możdżer, Motion Trio, Atom String Quartet oraz Mariusz Patyra – jedyny polski zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego. Największym wydarzeniem będzie wykonanie – po raz pierwszy w Trójmieście – IV Symfonii Mikołaja Góreckiego przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

  • Ten koncert także odbędzie się na scenie plenerowej na Ołowiance. Początek w sobotę, 15 sierpnia, o 20.00, wstęp wolny.

Filmowo i jeszcze muzycznie

W programie imprezy Solidarity of Arts znalazł się także pokaz głośnego, nagrodzonego na tegorocznym festiwalu Berlinale filmu Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy „Performer”. Po pokazie widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Oskarem Dawickim – odtwórcą głównej roli.

  • Projekcja w środę, 19 sierpnia, o godz. 19.00, w Europejskim Centrum Solidarności, wstęp wolny.

Natomiast w niedzielę, 23 sierpnia, melomanów czeka jeszcze jeden koncert: „Gwiazdy prezentują światowe premiery”, na którym usłyszymy m.in. trzy światowe prawykonania utworów Pawła Pudło, Pawła Łukaszewskiego i Enjotta Schneidera. Wśród wykonawców znowu same wielkie, dobrze znane miłośnikom muzyki klasycznej nazwiska z Polski, Europy i świata, m.in. Otto Sauter, Marek Zvolanek, Sebastian Gíl, Armando Cedillo.

  • Bilety na koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej kosztują od 11 do 30 zł, początek koncertu o godz. 19.00.

Program i więcej informacji: www.solidarityofarts.pl

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska