• Start
  • Wiadomości
  • Sobieszewo. Świetna zabawa, dużo uczestników - zobacz jak wyglądała Gdańska Noc Świętojańska

Sobieszewo. Świetna zabawa, dużo uczestników - zobacz jak wyglądała Gdańska Noc Świętojańska 2021

Widowiskowe puszczanie wianków na wody Martwej Wisły były tradycyjną kulminacją Gdańskiej Nocy Świętojańskiej 2021 na Wyspie Sobieszewskiej. Przyszły, przyjechały, tłumy - głównie osoby młode. Można było posłuchać koncertu zespołu rockowo-folkowego Enej, zobaczyć widowisko słowno-muzyczne „Noc Kupały” w wykonaniu artystów Teatru GAK. Można było też coś przekąsić. Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu Grzegorza Mehringa.
21.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przez cały niedzielny wieczór w Sobieszewie było głośno i wesoło. Przed północą nadszedł czas na nastrojowe puszczanie wianków na wodę
Przez cały niedzielny wieczór w Sobieszewie było głośno i wesoło. Przed północą nadszedł czas na nastrojowe puszczanie wianków na wodę
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Noc Świętojańska tradycję czerpie ze starosłowiańskiego święta Nocy Kupały, które związane było z letnim przesileniem Słońca. Jest to święto zabawy, ognia, księżyca, urodzaju, radości i miłości. Tradycyjnie obchodzone w najkrótszą noc roku, w przybliżeniu z 21 na 22 czerwca - tym razem przygotowane zostało w wigilię św. Jana, na niedzielny wieczór 20 czerwca. 

Przez niemal cały dzień, od godz. 11, w Sobieszewie czynna była “strefa relaksu” dla całych rodzin. Można było odpocząć i coś przekąsić. Wszystko na placu przy ulicy Turystycznej 1 Wyspy Drogowiec.

Tegoroczna gdańska Noc Świętojańska odbywała się blisko mostu zwodzonego na Martwej Wiśle, na placu nieopodal kościoła - w samym centrum Sobieszewa. Składała się z trzech części, wstęp był wolny. 

Na początek, o godzinie 21, zagrał polski zespół rockowo-folkowy Enej, założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Żywa muzyka - czerpiąca z pogranicza folku, rocka, ska, punku i szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej - porwała do tańca wiele osób. 

 

FOTOREPORTAŻ GRZEGORZA MEHRINGA:

 

Po godz. 23 artyści Teatru GAK, przy akompaniamencie bębnów i muzyki słowiańskiej, w barwnym korowodzie przeszli razem z uczestnikami wydarzenia na pobliski parking, gdzie czekała kolejna atrakcja - wydarzenie słowno-muzyczne „Noc Kupały”. Artyści, nawiązując do tradycji, zaprezentowali publiczności przy ognisku słowiański taniec miłości.

Przed godz. 23.30 uczestnicy wspólnie przeszli nad rzekę, aby około godziny zgodnie ze zwyczajem puścić wianki na wodach Martwej Wisły.

Tegoroczna gdańska Noc Świętojańska mogła się odbyć dzięki poluzowaniu ograniczeń sanitarnych. Maksymalna liczba uczestników została ustalona na tysiąc osób (max. 250 osób niezaszczepionych - weryfikacja odbywała się na podstawie okazania przez uczestnika pisemnego zaświadczenia bądź aplikacji potwierdzającej fakt zaszczepienia, lub też na podstawie oświadczenia ustnego o fakcie szczepienia przeciwko COVID-19.).

Organizatorami Gdańskiej Nocy Świętojańskiej 2021 były wspólnie Gdański Archipelag Kultury oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta