Śnieżyca w Gdańsku. Całe miasto na biało, na drogach była "szklanka" i korki

Po godzinie 15. w Gdańsku zaczęło mocno wiać i jednocześnie intensywnie sypać śniegiem. W wielu miejscach na drogach powstała “szklanka”, a typowe dla godzin szczytu samochodowe korki zrobiły się wyjątkowo długie. Po godzinie sytuacja zaczęła się stabilizować. Wtorek, 16 stycznia, ma być słoneczny i mroźny: temperatura od - 3 do -5 st. C., odczuwalna do - 8.
15.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gęsiego jadą samochody - wszystkie na zapalonych reflektorach, intensywnie sypie śniegiem
Sytuacja na Pieckach Migowie - z powodu ciężkich warunków drogowych auta jadą wolno. W wielu punktach Gdańska powstały korki samochodowe. Ciężki sprzęt drogowy, który wysłano do walki ze śniegiem na drogach, ma utrudnione zadanie, niejednokrotnie też staje w korkach
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Opadom śniegu towarzyszył silny wiatr, w porywach do 70 km/h. Jazda była tak trudna, że “zielone” światło na skrzyżowaniach pozwalało na przejazd 1-2 aut, zamiast 5-7. Częściowo sparaliżowana była komunikacja autobusowa. Miasto uruchomiło ciężki sprzęt do walki ze śniegiem, ale i on utykał w korkach.  

Taka sytuacja zapanowała nie tylko w Gdańsku, ale na całej północy województwa pomorskiego. Szczególnie ciężkie warunki panowała w Sopocie, Gdyni, Lęborku i Wejherowie, na północy powiatu kartuskiego. Przez ten obszar przechodziła strefa intensywnych opadów śniegu. Temperatura w pasie nadmorskim była wyższa, niż w głębi Kaszub, gdzie w nocy spadła nawet do - 9 st. C. 

Oblodzenie na drogach w wielu miejscach miało związek właśnie z gwałtownym spadkiem temperatury. Gdy zaczął intensywnie padać śnieg, w Gdańsku było ok. +1 st. C., zaraz potem temperatura spadła poniżej zera. We wtorek nad ranem w Gdańsku należy się spodziewać od -3 st. C do - 5 , odczuwalna temperatura ok. - 8 st. C. 

 

Z prognozy Pomorskiego Alarmu Pogodowego wynika, że taka sytuacja spowodowana była przez niż, przechodzący nad Bałtykiem:

W poniedziałek nad Południowym Bałtykiem przetoczy się dynamiczny ośrodek niskiego ciśnienia Efthalia, który przyniesie w regionie silne porywy wiatru i zaciągnie do nas wyraźnie chłodniejszą masę powietrza. Spływ chłodu w środkowych warstwach troposfery uruchomi procesy konwekcyjne, co będzie się wiązać z punktowo intensywnymi opadami śniegu. Nie można wykluczyć również pojawienia się lokalnych wyładowań atmosferycznych, a więc wystąpienia tzw. burz śnieżnych.

419873949_884472703681733_2915167800534307128_n
Mapa przygotowana na podstawie danych z radaru opadów. Warto zwrócić uwagę na północne kontury województwa pomorskiego, z półwyspem Helskim. Najintensywniejsze opady zaznaczono na żółto - widać, że objęły również Gdańsk, choć jeszcze rano taki scenariusz wydawał sie mało prawdopodobny
Pomorski Alarm Pogodowy

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę