• Start
  • Wiadomości
  • Po świętach. Nie wiesz jak segregować, co i gdzie wyrzucać? Pomoże „Słownik segregacji”

Znakomity przewodnik o tym, jak segregować, co i gdzie wyrzucać. „Słownik segregacji” do pobrania

Segregacja odpadów to nie jest prosta sprawa. Gdzie wyrzucić waciki albo włosy? Gdzie jajko a gdzie skorupki po nim? Karton po mleku to papier czy plastik? Co zrobić z zegarkiem kwarcowym a co z ryżem surowym i ugotowanym? W prawidłowej segregacji pomoże znakomity specjalistyczny słownik, w którym opisano, gdzie wyrzucać prawie 1500 produktów. Słownik burzy też niektóre fakty i mity.
27.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Słownik Segregacji w wersji papierowej. Przygotowano też wersje dla niewidomych i niedowidzących
"Słownik segregacji" w wersji papierowej. Przygotowano też wersje dla niewidomych i słabo widzących
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Nawet najmniejsze działania czy zmiana codziennych nawyków jest cennym gestem, by chronić środowisko Ziemi i wpływać na zatrzymanie zmian klimatu”.

- tymi słowami nieznanego autora zaczyna się „Słownik segregacji”, drukowane wydawnictwo przygotowane wspólnie przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku oraz Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W listopadzie 2019 roku udostępniona została bezpłatna aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk", która podpowiada, do jakiego pojemnika wrzucić dany odpad, posiada spersonalizowany harmonogram odbiorów poszczególnych frakcji czy też “przypominajki” o objazdowych zbiórkach odpadów gabarytowych czy niebezpiecznych. W listopadzie 2020 roku z myślą o obcokrajowcach mieszkających, pracujących czy odpoczywających w Gdańsku wprowadzono także jej wersje obcojęzyczne.

„Słownik segregacji” został stworzony przede wszystkim z myślą o seniorach, dla których aplikacje mobilne nie są jeszcze czymś powszechnym.

- W poprzednim roku postawiliśmy na aktywną edukację wśród seniorów, niestety pandemia nieco zmodyfikowała nasze plany, ale również pomogła w powstaniu takich publikacji jak „Słownik segregacji”. To doskonałe źródło wiedzy, wpisujące się w potrzeby grupy docelowej, które uzupełnia mobilną wersję aplikacji „Czyste Miasto Gdańsk”. I aplikacja i słownik to komplementarne źródła wiedzy, powstałe na bazie tej samej grupy odpadów, różni je tylko forma wydania, dostosowana do różnych potrzeb i nawyków - mówi Olga Goitowska, z-ca dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku.

- Dobrze jest mieć wątpliwości, a jeszcze lepiej móc szybko je rozwiać. Temu właśnie służy „Słownik segregacji” odpadów komunalnych. Stworzyliśmy go z myślą o wszystkich, którzy chcą poszerzać wiedzę w zakresie segregacji odpadów, dla których ogólne wytyczne jak segregować śmieci są niewystarczające. Bo dajmy na to, zastanawiamy się, do jakiego pojemnika wrzucić zużytą szczotkę do butów, albo na przykład opakowanie papierowe po maśle? W takich chwilach z pomocą przychodzi właśnie słownik. To wydawnictwo będzie ewaluowało, dodawane będą kolejne hasła, mogą być również dokonywane zmiany w kategoryzacji odpadów, co jest zależne od technologicznych możliwości instalacji sortowni - dodaje Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego.

Co zatem można znaleźć w „Słowniku segregacji”?

Przede wszystkim prawie 1500 produktów, które trafiają do śmietnika. Mamy więc m.in. aceton, bombkę choinkową, bruk, czyścik, drewno opałowe, filet z dorsza, kalesony, kisiel - opakowanie, nici, nici dentystyczne, ości ryb i wiele wiele innych.

Jeśli nie wiedzieliście lub mieliście wątpliwości, co zrobić z zegarkiem kwarcowym a co z ryżem surowym i ugotowanym, gdzie wyrzucić waciki albo włosy, gdzie jajko a gdzie skorupki po nim, gdzie karton po mleku a gdzie opakowanie po żółtym serze, to „Słownik segregacji” te kwestie rozwiewa.

 

Przykładowe produkty z opisem, gdzie wyrzucać
Przykładowe produkty z opisem, gdzie wyrzucać

 

„Słownik segregacji” rozwiewa też różne fakty i mity


Przykład 1:

Segregacja odpadów nie ma sensu, bo wszystkie odpady i tak trafiają do jednej śmieciarki.

NIEPRAWDA to MIT, bo:

Śmieciarki mają podział na komory, dzięki czemu odpady z różnych frakcji nie mieszają się.

TO FAKT


Przykład 2:

Wszystkie kartony wrzucamy do pojemnika na papier.

NIEPRAWDA to MIT, bo:

Tzw. tetrapaki, czyli kartony po napojach (sokach, czy mleku) wyglądają jak karton, ale w rzeczywistości są opakowaniami wielomateriałowymi. W efekcie powinny trafiać do pojemnika na tworzywa sztuczne. Do pojemnika na papier nie wrzucamy też papierów lakierowanych i powleczonych folią, a także zatłuszczonych papierów i kartonów (jak kartony po pizzy czy zużyte naczynia jednorazowe)

TO FAKT


Przykład 3:

Opakowania należy umyć przed wrzuceniem do pojemnika.

NIEPRAWDA to MIT, bo:

Mycie opakowań przed wyrzuceniem to strata czasu i wody. Muszą one być koniecznie opróżnione z zawartości, natomiast ich myciem zajmują się specjalne instalacje.

TO FAKT


Przykład 4:

Odpady bio wyrzucamy w plastikowych torbach.

NIEPRAWDA to MIT, bo:

Odpady organiczne zamknięte w worku fermentują, co uniemożliwia ich dalsze przekształcanie. Ponadto instalacje przeznaczone do odpadów bio rozrywają worki, w których znajdują się odpady, przez co resztki folii trafiają wraz z odpadami na kompost. Odpady bio powinny być zatem wyrzucane luzem, bez żadnych worków.

TO FAKT

 

Trzy wersje słownika: dla niedowidzących, widzących i w systemie Braille'a
Trzy wersje słownika: dla słabo widzących, widzących i w systemie Braille'a
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W "Słowniku segregacji" znajdziemy także m.in. informacje o PSZOK-ach, czyli Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, drugim życiu odpadów, eko-nawykach. 

Zapotrzebowanie na „Słownik Segregacji” można zgłaszać na bok@czystemiasto.gdansk.pl.

ZUT i WGK przygotowały też "Słowniki Segregacji" dla osób niewidomych (w systemie Braille'a) i słabo widzących.

 

"Słownik Segregacji" do pobrania w wersji pdf i wydrukowania np. na domowej drukarce (wymagany kolorowy druk).

 

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo