- Irena Jarocka była jedną z największych gwiazd polskiej piosenki, legendą naszej estrady - tłumaczą mieszkańcy, dzięki którym jeden z gdańskich skwerów - położony w Oliwie przy ulicach Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza - będzie nosił jej imię.
Była utalentowaną, charyzmatyczną i bardzo popularną piosenkarką, do tego piękną, elegancką, pełną uroku i ciepła kobietą, i dobrym, wrażliwym oraz skromnym człowiekiem. Była ulubienicą publiczności, o czym świadczą cztery Srebrne Gwoździe Sezonu, przyznane przez czytelników „Kuriera Polskiego” za lata 1974-1976 i rok 1978. Świadczą o tym także wielokrotnie wygrywane plebiscyty popularności „Panoramy”, „Zwierciadła”, „Na przełaj”, a także telewizyjnego magazynu „Camerata” - uzasadniają pomysłodawcy nadania nazwy.
Dlaczego właśnie skwer w Oliwie będzie nosić jej imię? Otóż choć Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 r. w Srebrnej Górze koło Żnina, już zaledwie rok później wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Gdańska-Oliwy. W tej dzielnicy spędziła dzieciństwo i młodość - do 1968 r. mieszkała przy ulicy Słonecznej.
Tutaj chodziła do szkoły podstawowej i do V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Śpiewała także w chórze katedry oliwskiej i występowała w Katolickim Kole Dramatycznym przy tej katedrze. Śpiewu uczyła się w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej we Wrzeszczu. Ponadto uczęszczała do Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego i Biologii w Oliwie, kształciła się także w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku.
W latach młodości współpracowała z gdańskimi klubami studenckimi Rudy Kot i Żak oraz z sopockim Non Stopem. Występowała w Zespole Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. Jesienią 1968 r. wyjechała do Paryża na stypendium.
Za swoją muzyczną twórczość była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Została „Piosenkarką Roku” w 1974 r. i podczas trzech kolejnych lat z rzędu. Jej przebój „Motylem jestem” uznano piosenką roku 1974 w plebiscycie rozgłośni radiowych, a „Odpływają kawiarenki” - piosenką roku 1976. Nagrywała płyty w Polsce, Francji, Czechosłowacji, Niemczech Zachodnich i USA.
Zmarła 21 stycznia 2012 r. w Warszawie. Tego samego dnia jej imieniem została nazwana znajdująca się w konstelacji Lwa gwiazda HIP 46771.
Uchwała w sprawie nadanie imienia Ireny Jarockiej oliwskiemu skwerowi została poddana pod głosowanie podczas sesji Rady Miasta Gdańska, w czwartek, 28 czerwca, 2018 r.
Podczas spotkania radni będą rozmawiali ponadto na temat wykonania Budżetu Miasta Gdańska za rok 2017, i debatowali nad przyjęciem Modelu na rzecz Równego Traktowania. Odbyło się również głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi Gdańska.
Pod głosowanie poddane zostały także uchwały związane z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - m.in. Oliwy Górnej (w rejonie alei Grunwaldzkiej na południe od Alchemii), Głównego Miasta (w rejonie ulic Szerokiej i Szklary), oraz przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - m.in. w rejonie alei Macieja Płażyńskiego i ulicy Gdańskiej oraz Kiełpina Górnego (w rejonie ulic Nowej Inżynierskiej i Gostyńskiej).
Na sesji omówiona została także kwestia przyjęcia programu ochrony środowiska przed hałasem na lata 2018-2023, ustalenia cen stawek taryfowych obowiązujących przy przewozie osób taksówkami oraz przyjęcia dokumentu „Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdańska 2030”.