• Start
  • Wiadomości
  • Skwer w Oliwie ma nową patronkę. To Irena Jarocka, słynna piosenkarka

Skwer w Oliwie ma nową patronkę. To Irena Jarocka, słynna piosenkarka

Skwer położony w Oliwie przy ulicach Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza zyska imię znanej polskiej piosenkarki, Ireny Jarockiej. Był to pomysł mieszkańców, który przerodził się w uchwałę - tę przegłosowano podczas Sesji Rady Miasta w czwartek, 28 czerwca, 2018 r.
27.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oliwski skwer znajdujący się pomiędzy trzema ulicami jest atrakcyjny zarówno dla tych, którzy lubią spędzać aktywnie czas
Oliwski skwer znajdujący się pomiędzy trzema ulicami jest atrakcyjny zarówno dla tych, którzy lubią spędzać aktywnie czas...
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Irena Jarocka była jedną z największych gwiazd polskiej piosenki, legendą naszej estrady - tłumaczą mieszkańcy, dzięki którym jeden z gdańskich skwerów - położony w Oliwie przy ulicach Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza - będzie nosił jej imię.

Była utalentowaną, charyzmatyczną i bardzo popularną piosenkarką, do tego piękną, elegancką, pełną uroku i ciepła kobietą, i dobrym, wrażliwym oraz skromnym człowiekiem. Była ulubienicą publiczności, o czym świadczą cztery Srebrne Gwoździe Sezonu, przyznane przez czytelników „Kuriera Polskiego” za lata 1974-1976 i rok 1978. Świadczą o tym także wielokrotnie wygrywane plebiscyty popularności „Panoramy”, „Zwierciadła”, „Na przełaj”, a także telewizyjnego magazynu „Camerata” - uzasadniają pomysłodawcy nadania nazwy.

Irena Jarocka na scenie - zdjęcie z 2010 roku
Irena Jarocka na scenie - zdjęcie z 2010 roku
flickr.com, fot: Daniel Kruczynski

Dlaczego właśnie skwer w Oliwie będzie nosić jej imię? Otóż choć Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 r. w Srebrnej Górze koło Żnina, już zaledwie rok później wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Gdańska-Oliwy. W tej dzielnicy spędziła dzieciństwo i młodość - do 1968 r. mieszkała przy ulicy Słonecznej.

 

...jak i tych, którzy lubią wypoczywać wśród zieleni
...jak i tych, którzy lubią wypoczywać wśród zieleni
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Tutaj chodziła do szkoły podstawowej i do V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Śpiewała także w chórze katedry oliwskiej i występowała w Katolickim Kole Dramatycznym przy tej katedrze. Śpiewu uczyła się w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej we Wrzeszczu. Ponadto uczęszczała do Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego i Biologii w Oliwie, kształciła się także w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku.

W latach młodości współpracowała z gdańskimi klubami studenckimi Rudy Kot i Żak oraz z sopockim Non Stopem. Występowała w Zespole Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. Jesienią 1968 r. wyjechała do Paryża na stypendium.

Za swoją muzyczną twórczość była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Została „Piosenkarką Roku” w 1974 r. i podczas trzech kolejnych lat z rzędu. Jej przebój „Motylem jestem” uznano piosenką roku 1974 w plebiscycie rozgłośni radiowych, a „Odpływają kawiarenki” - piosenką roku 1976. Nagrywała płyty w Polsce, Francji, Czechosłowacji, Niemczech Zachodnich i USA.

Zmarła 21 stycznia 2012 r. w Warszawie. Tego samego dnia jej imieniem została nazwana znajdująca się w konstelacji Lwa gwiazda HIP 46771.

Uchwała w sprawie nadanie imienia Ireny Jarockiej oliwskiemu skwerowi została poddana pod głosowanie podczas sesji Rady Miasta Gdańska, w czwartek, 28 czerwca, 2018 r.

 

 

skwer jarockiej

 

 

Podczas spotkania radni będą rozmawiali ponadto na temat wykonania Budżetu Miasta Gdańska za rok 2017, i debatowali nad przyjęciem Modelu na rzecz Równego Traktowania. Odbyło się również głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi Gdańska.

Pod głosowanie poddane zostały także uchwały związane z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - m.in. Oliwy Górnej (w rejonie alei Grunwaldzkiej na południe od Alchemii), Głównego Miasta (w rejonie ulic Szerokiej i Szklary), oraz przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - m.in. w rejonie alei Macieja Płażyńskiego i ulicy Gdańskiej oraz Kiełpina Górnego (w rejonie ulic Nowej Inżynierskiej i Gostyńskiej).

Na sesji omówiona została także kwestia przyjęcia programu ochrony środowiska przed hałasem na lata 2018-2023, ustalenia cen stawek taryfowych obowiązujących przy przewozie osób taksówkami oraz przyjęcia dokumentu „Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdańska 2030”.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza