• Start
  • Wiadomości
  • Skrzyżowanie ulic Myśliwskiej i Bulońskiej zostanie wyniesione

Piecki - Migowo. Skrzyżowanie ulic Myśliwskiej i Bulońskiej będzie przebudowane i bezpieczniejsze

W poniedziałek, 16 października, rozpoczną się prace drogowe związane z przebudową skrzyżowania ulic Myśliwskiej i Bulońskiej na wysokości budynku przy ul. Bulońskiej 44. Powstanie skrzyżowanie wyniesione, co powinno przełożyć się na uspokojenie ruchu i poprawę jego bezpieczeństwa. Przebudowę wykona i sfinansuje prywatny inwestor w ramach umowy drogowej, tzw. szesnastki.
13.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mat. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Które odcinki ulic zostaną zamknięte?

By móc zrealizować prace, konieczne będzie ograniczenie ruchu kołowego przez skrzyżowania, a także wprowadzenie objazdów. Zamknięty odcinek ul. Myśliwskiej obejmie fragment od wjazdu na posesję parafii pw. Bożego Miłosierdzia do wjazdu na teren ogródków działkowych. Dojazd do obu lokalizacji zostanie zachowany, możliwy będzie również przejazd przez skrzyżowanie dla mieszkańców ul. Widok. Zamknięcie dotyczyć będzie także około 200-metrowego odcinka ul. Bulońskiej, od ul. Myśliwskiej w kierunku ul. Widok.

Objazd dla kierowców możliwy będzie z wykorzystaniem głównej nitki ul. Bulońskiej, ul. Rakoczego oraz ul. Piekarniczej. Ruch pieszych będzie odbywać się bez utrudnień.

Przebudowa skrzyżowania zrealizowana zostanie w ramach umowy drogowej zawartej zgodnie z art. 16 Ustawy o drogach publicznych z inwestorem - firmą Robyg Morenova.

Prace potrwają do 17 listopada.

Olszynka. Powstaje nowa przystań kajakowa

Czym są tzw. umowy szesnastkowe?

Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli przedsiębiorca stawia osiedle mieszkaniowe, obiekt handlowy, czy też halę magazynową, zobowiązany jest nie tylko do wybudowania budynków. Musi dostosować do nich układ drogowy, tak by nowa inwestycja nie wpłynęła negatywnie na bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego w sąsiedztwie. W tym celu poszerza się fragmenty ulic, wyznacza dodatkowe pasy do skrętów, czy też zamienia klasyczne skrzyżowania w ronda, ale także buduje oświetlenie uliczne, montuje meble miejskie i wykonuje nasadzenia drzew i niskiej roślinności.
 
Umowy “szesnastkowe” procedowane są w GZDiZ, jeśli przebudowa układu drogowego nie wchodzi w zakres innych inwestycji realizowanych przez miasto. Jeśli tak jest - umowa szesnastkowa”jest w gestii Wydziału Projektów Inwestycyjnych UMG, w takiej sytuacji określany jest stopień partycypacji prywatnego inwestora w realizacji projektu miejskiego.
Oprac. KG

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy