Letnie spacery po gdańskich dzielnicach, prowadzone przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki, to jedna z ulubionych atrakcji mieszkańców i turystów organizowanych cyklicznie przez Instytut Kultury Miejskiej. Popularnością cieszą się też spacery w ramach cyklu Gdańskie Miniatury, które także pozwalają odkryć ciekawe miejsca i przybliżają historię naszego miasta. Dla tych, którzy już znają i lubią tego rodzaju atrakcje, albo dopiero chcieliby poznać, instytucja przygotowała niespodziankę - spacery, które można realizować również zimą, i to nawet w czasie pandemii.
- Latem możemy liczyć na Lokalnych Przewodników i Przewodniczki oraz spacery Gdańskich Miniatur. Zimą i w sytuacji pandemicznej z pomocą przychodzą bezpłatne przewodniki przygotowane przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki oraz mapki z grami i zagadkami od Gdańskich Miniatur. Z maseczkami, indywidualnie i zachowaniem dystansu społecznego - zachęcamy do aktywności i odkrywania miasta również zimą - zaprasza Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej.
Bogato zilustrowane, zawierające aktualne i archiwalne fotografie przewodniki po dzielnicach dostępne są na stronie: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy. Pod opisem każdej z dzielnic: Zaspy, Oliwy, Nowego Portu, Oruni, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta i Wyspy Sobieszewskiej, znajdują się gotowe do pobrania publikacje, opracowane przez osoby oprowadzające latem w charakterze Lokalnych Przewodników i Przewodniczek.
- Przed nami jeszcze dwa weekendy oraz pełen tydzień ferii zimowych. Poza zajęciami online, które również proponujemy w IKM, zachęcamy do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Przygotowane przez Lokalnych Przewodników przewodniki po dzielnicach pomogą w odkryciu nowych tras, historii, postaci, miejsc i budynków - zaprasza Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.
Mapki z zagadkami i opisami tras tematycznych, które umilą spacery młodszym uczestnikom, znajdziemy na stronie projektu Gdańskie Miniatury: gdanskieminiatury.ikm.gda.pl. Tegoroczna edycja tej gry miejskiej poświęcona jest dźwiękom miasta, a najnowsza, muzyczna trasa wiedzie od kładki na Ołowiankę, obok Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, aż po ulicę Łąkową, do Akademii Muzycznej.
Znajdziemy tu także katalogi poprzednich gier: możemy ruszyć w na spacer szlakiem odbudowy Gdańska, kolorów występujących w mieście, legend, architektury i wielu, wielu innych. Wystarczy pobrać wybraną grę w PDF na telefon lub wydrukować mapkę w domu, i można ruszać na spacer, podczas którego doczytać maszerowanie umilą ciekawostki o wyznaczonych miejscach czy zdarzeniach.
To nie koniec atrakcji - w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ulicy Długi Targ 39/40 można również odebrać drukowane egzemplarze przewodników po Wyspie Sobieszewskiej, Oliwie i Zaspie. Publikacje dostępne są w godzinach pracy sekretariatu - od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00.