Fotowoltaika i magazyny energii. SKM Trójmiasto inwestuje w OZE na przystankach

- Takiego rozwiązania prawdopodobnie nie ma na żadnej innej linii kolejowej w Polsce - chwali się PKM SKM na swoim profilu Facebookowym. Chodzi o instalację paneli fotowoltaicznych na stacjach i przystankach w Trójmieście.
27.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dach wiaty przystanku z panelami fotowoltaicznymi, pociąg na peronie
Panele fotowoltaiczne na dachu wiaty przystanku PKP SKM Wrzeszcz, póki co
Fot. Tomasz Złotoś/SKM Trójmiasto

Panele fotowoltaiczne połączone z magazynami energii zainstalowane zostały na wiatach czterech stacji i przystanków PKP SKM:

  • Gdańsk Śródmieście
  • Gdańsk Wrzeszcz
  • Gdańsk Żabianka - AWFiS
  • Sopot Kamienny Potok

Moc instalacji waha się od 20 do 40 kWp, a magazyny mają pojemność 10 kWh, co umożliwia zasilanie każdego z przystanków wyłącznie ze zgromadzonej w dzień energii nawet przez trzy godziny.

Spółka PKP SKM informuje także, że kilkanaście miesięcy wcześniej zamontowała osiem mikrofarm fotowoltaicznych w swojej bazie w Gdyni Cisowej, dzięki czemu o kilka procent spadł pobór energii z sieci.

widok dachu peronu kolejowego
Póki co instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii zamontowane zostały na trzech przystankach SKM w Trójmieście, docelowo mają się znaleźć na wszystkich stacjach trasy, wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe
Fot. Tomasz Złotoś/SKM Trójmiasto

Koszt instalacji na wiatach przystanków (panele plus magazyny) wyniósł ok. 700 tys. zł, są to środki pozyskane z Funduszu Kolejowego.

- Planujemy zamontować takie instalacje na kolejnych przystankach na linii PKP SKM. Panele pojawią się wszędzie tam, gdzie nie ma przeszkód technicznych ani prawnych do ich montażu - deklaruje spółka.

TV

To przedszkole jest wzorem