• Start
  • Wiadomości
  • SkillsPoland 2022. Od środy do piątku w AmberExpo zmagania najlepszych młodych zawodowców

SkillsPoland 2022. Od środy w AmberExpo zmagania najlepszych młodych zawodowców

Od 23 do 25 listopada (środa - piątek) w AmberExpo oglądać będzie można mistrzostwa młodych rzemieślników i branżystów, czyli konkurs SkillsPoland 2022. Do Gdańska przyjedzie ponad 200 uczniów szkół branżowych, studentów kierunków technicznych i młodych zawodowców. Wystartują w 22 konkurencjach - od cukiernictwa i meblarstwa, po mechatronikę i budownictwo cyfrowe. Każdy może kibicować młodym.
21.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Skills Poland 2021 w gdańskim AmberExpo
Skills Poland 2021 w gdańskim AmberExpo
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

SkillsPoland 2022 - gdzie i kiedy?

O rozpoczynających się w Gdańsku w środę, 23 listopada, zawodach SkillsPoland 2022, podczas których wyłoniona zostanie reprezentacja naszego kraju na mistrzostwa EuroSkills 2023 (europejskie zmagania również odbędą się w Gdańsku), przypomnieli organizatorzy i gospodarze tego niezwykłego wydarzenia.

Spotkanie, będące zaproszeniem do udziału w otwartym, trzydniowym wydarzeniu, nieprzypadkowo odbyło się w pracowni mechatronicznej Szkół Okrętowych i Technicznych CONRADINUM - mechatronika to jedna z 22 konkurencji SkillsPoland 2022.

Monika Chabior zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania po konferencji rozmawiała z Andrzejem Butowskim dyrektorem Szkół Okrętowych i Technicznych CONRADINUM i uczniami
Monika Chabior zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania po konferencji rozmawiała z Andrzejem Butowskim dyrektorem Szkół Okrętowych i Technicznych CONRADINUM i uczniami
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Monika Chabior: zawodowstwo na topie priorytetów Gdańska

- Ja i 50 proc. gdańskich nauczycieli szkół ponadpodstawowych, czyli wszyscy ci, którzy pracują w szkołach technicznych i branżowych, jesteśmy bardzo podekscytowani tym wydarzeniem. Skills Poland, EuroSkills to wspaniałe inicjatywy w wyjątkowy sposób podkreślające to, co w Gdańsku trzymamy “na topie naszych priorytetów” czyli szkoły branżowe, zawodowstwo, fachowość w pracy - mówiła Monika Chabior zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Gdańsk jest miastem zawodowców, uczymy w nowoczesnych pracowniach, takich jak ta, w ponad 90 zawodach. Pracujemy z ponad 800 firmami, które patronują klasom, wspierają rozwój naszych pracowni, przyjmują młodzież na staż. Dla nas bycie gospodarzem tak wspaniałej imprezy to wielki zaszczyt i radość. Mam uczucie, że jest to kolejna szansa, żeby rozwijać Gdańsk jako miasto zawodowców, a także Pomorze jako miejsce rozwoju gospodarczego na bazie wielkich talentów uczniów i pracowników. 

Dawid Solak z-ca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Dawid Solak z-ca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dawid Solak: to próba generalna przed EuroSkills

Dawid Solak  z-ca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która nadzoruje organizację konkursu, podkreślił, że za rok Polska i Gdańsk będą miały przyjemność i zaszczyt być gospodarzem zawodów EuroSkills 2023.

- W tym roku mamy próbę generalną przed tym wydarzeniem - również w Gdańsku odbywają się nasze eliminacje krajowe, które wyłonią zawodników reprezentujących nasz kraj w europejskich zawodach w 22 konkurencjach. Do Gdańska przyjedzie blisko 200 młodych, najlepszych zawodowców z całej Polski, w tym spora grupa uczniów i studentów z Pomorza - zaznaczył Dawid Solak. - Oceniać ich działania będzie 150 sędziów, ekspertów z całej Polski i wielu krajów Europy zrzeszonych w ramach inicjatywy WorldSkills Europe. Organizacja takich zawodów nie byłaby możliwa gdyby nie gościnność i wsparcie gospodarza - Gdańska, ale również gdyby nie duże zaangażowanie biznesu. Tegoroczne eliminacje krajowe skupiają grupę prawie 70 przedsiębiorców, którzy zaangażowali się i pomagają nam przeprowadzić te zawody. Żadna instytucja edukacyjna nie byłaby w stanie zorganizować ich w tak wielu konkurencjach bez współpracy z biznesem i przemysłem.

Zobacz ubiegłoroczne zmagania SkillsPoland - również odbyły się w Gdańsku

SkillsPoland Gdańsk 2021. Ogłoszono zwycięzców - pojadą na światowy konkurs do Szanghaju

EuroSkills jak olimpiada, czy mistrzostwa

Marek Zając wiceprezes zarządu spółki SkillsPoland, która prowadzi biuro WorldSkills Poland organizujące tegoroczny i przyszłoroczny konkurs roztaczał wizję EuroSkills 2023 w Gdańsku: -  Odbędą się tu mistrzostwa Europy w umiejętnościach branżowych i w moich słowach nie ma cienia przesady. To są wielkie imprezy, które mają kilkadziesiąt lat tradycji na świecie, porównywalne do igrzysk olimpijskich. Zawodnicy trenują miesiącami, czasem nawet latami. Na mistrzostwach spotykają się naprawdę najlepsi młodzi zawodowcy - podkreślił Marek Zając. - Wydarzenie wspiera biznes i największe na świecie firmy, doskonale rozumiejąc, że najcenniejsi są dla nich ludzie - młodzi fachowcy, których można “szlifować jak diamenty”, a na takich zawodach po prostu je wyłapywać, pozyskiwać do pracy. Polska od niedawna bierze udział w tej inicjatywie, ale już mamy przykłady młodych ludzi, którzy dzięki uczestnictwu w zawodach dostali doskonałą pracę i rozwijają się w najlepszych europejskich i światowych firmach. 

Marek Zając wiceprezes zarządu spółki SkillsPoland
Marek Zając wiceprezes zarządu spółki SkillsPoland
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

SkillsPoland 2022 - konkurencje

W tym roku w trakcie wydarzenia obejrzeć można będzie zmagania młodych fachowców w aż 22 konkurencjach: architektura krajobrazu, cukiernictwo, cyberbezpieczeństwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, integracja robotów przemysłowych, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, mechatronika, obsługa gości hotelowych, przemysł 4.0, serwis restauracyjny, stolarstwo, spawalnictwo, technologia mody, zabiegi kosmetyczne, BIM/budownictwo cyfrowe, chmura obliczeniowa.

SkillsPoland 2022 - targi szkół i inne wydarzenia towarzyszące

Organizatorzy zachęcają nie tylko do kibicowania młodym ludziom, ale także do udziału w wydarzeniach towarzyszących. Co przygotowano:

  • kilkanaście stref „try a skill”,
  • warsztaty tematyczne dla nauczycieli,
  • strefy partnerskie,
  • targi szkół,
  • oraz wiele innych atrakcji w tym konkursy z nagrodami
  • turnieje gamingowe przygotowane specjalnie z okazji PolandSkills.
  • panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu i instytucji publicznych. 

Szczegółowy program na 3 dni na końcu tekstu.

Formularze rejestracyjne dla widzów wypełnić można na stronie internetowej WorldSkills Poland

Można też po prostu przyjść i zarejestrować się na miejscu.

 

EuroSkills2023 w Gdańsku! Co nas czeka?

We wrześniu 2023 roku do Gdańska przyjedzie przeszło 600 zawodników z ponad 30 krajów, rywalizujących w ponad 40 widowiskowych dyscyplinach, od tradycyjnej florystki czy gotowania, po robotykę, mechatronikę, czy cyfrowe projektowanie budynków.

- To właśnie jest siła WorldSkills: zawody tradycyjne łączą się z tym, co na świecie najnowocześniejsze - tłumaczył Marek Zając. - Przyjedzie do nas ponad pół tysiąca ekspertów z całego świata, którzy będą sędziować w poszczególnych dyscyplinach. Przyjadą też przedstawiciele firm i rządów, na poziomie prezesów, dyrektorów i ministrów ze wszystkich krajów biorących udział w EuroSkills. Oni wszyscy odwiedzą Polskę i Gdańsk. Spodziewamy się ok. 100 tysięcy gości z kraju i zagranicy. 

Inauguracja przyszłorocznego wydarzenia odbędzie się na Polsat Plus Arenie i - jak obiecywał Marek Zając - ma być porównywalna z wydarzeniami otwierającymi mistrzostwa Europy w piłce nożnej, czy olimpiady. 


PROGRAM SKILLSPOLAND2022

AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11

Pierwszy dzień | 23 listopada | środa

9:00 Start rejestracji

PAC MAN | Aktywności e-sportowe

10:00–10:40 Uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu EuroSkills

2023 Gdańsk

10:40–10:55 Inauguracja SkillsPoland

10:55–11:00 Informacja o WorldSkills Competition 2022 Special Edition i medalach

11:00–11:45 Igrzyska olimpijskie zawodów branżowych w Polsce – EuroSkills Gdańsk 2023 | Debata 

11:45–12:00 Rozmowa z zawodnikami WorldSkills

12:00–12:30 Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej: rzeczywistość wirtualna bez zestawów nagłownych | Jacek Lebiedź, Politechnika Gdańska

12:30–13:30 Najbardziej poszukiwane zawody w obliczu aktualnych wyzwań społecznych i gospodarczych | Debata | Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

13:30–14:30 Uczeń – Mentor. Dobre praktyki w kształceniu zawodowym | Debata

14:30–16:00 Aktywności e-sportowe oraz prelekcja MARIENBAD: 60 lat pierwszej polskiej gry komputerowej, Krzysztof Chwałowski, Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

16:00 Zakończenie i zaproszenie na drugi dzień konkursu

 

II dzień | 24 listopada| czwartek

9:00 Start rejestracji

PAC MAN | Aktywności e-sportowe

10:00–10:15 Oficjalne otwarcie drugiego dnia konkursu

10:15–10:30 Co daje zawodnikom udział w EuroSkills? | Rozmowa

10:30–11:30 Aktywności e-sportowe

11:30–12:00 Innowacje w szkolnictwie branżowym – Branżowe Centra Umiejętności| Prezentacja

12:00–12:15 Konkurs MEiN Zawodowiec Roku 2022 | Prezentacja

12:30-13:00 Rozdanie nagród POWER Foto

13:00–13:30 Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie, dr Tomasz Rożek, Nauka To Lubię

13:30–14:30 Kompetencje miękkie – umiejętności dla zmieniającego się świata | Debata 

14:30–16:00 Aktywności e-sportowe

16:00 Zakończenie i zaproszenie na trzeci dzień konkursu

 

III dzień | 25 listopada | piątek

9:00 Start rejestracji

PAC MAN | Aktywności e-sportowe

10:00–10:15 Oficjalne otwarcie trzeciego dnia konkursu

10:15–11:30 Erasmus+ drogą do kariery zawodowej | Emisja reportażu

11:30–12:15 Skills are the future. Kompetencje 4.0| Debata

12:15–13:00 Wyzwania dla pracodawcy – jak sprostać oczekiwaniom młodego pokolenia w edukacji branżowej? | Debata

13:00–14:00 Aktywności e-sportowe

14:00 Zakończenie konkurencji i zaproszenie na Galę na godzinę 18:00

18:00–20:00 Uroczysta Gala

Wręczenie medali i prezentacja zawodników na EuroSkills Gdańsk 2023

 

Wykaz spotkań w salach konferencyjnych

II dzień | 24 listopada | czwartek

Sala 1B

10:00 - 16:00 „Zawodowcy na start”, czyli skąd się biorą mistrzowie Worldskills Poland – sesje informacyjno-warsztatowe dla uczestników kształcenia branżowego i szkoleń zawodowych.

10:00 – Erasmus+ Akcja 1. Mobilność edukacyjna

11:00 – Erasmus+ Akcja 2. Partnerstwa na rzecz współpracy

12:00 – EUROPASS&EUROGUIDANCE

13:00 – Erasmus+ Akcja 1. Mobilność edukacyjna

14:00 – Erasmus+ Akcja 2. Partnerstwa na rzecz współpracy

15:00 – EUROPASS&EUROGUIDANCE

Sala 1C

10:00 – 12:00 Kadry dla Przemysłu | Warsztaty | Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

 

III dzień | 25 listopada | piątek

Sala 4

10:00 – 13:30 Demo Day EuroSkills 2023| Prezentacja oferty

10:00 – 10:15 Oficjalne otwarcie wydarzenia

10:15 – 11:15 EuroSkills 2023 jako przestrzeń do współpracy sektorów edukacji i biznesu

11:15 – 12:15 Zawody EuroSkills 2023 szansą na pozyskanie wykwalifikowanej kadry

12:15 – 12:45 Prezentacja hal konkursowych z informacją o poszczególnych konkurencjach 

12:45 -13:30 Omówienie możliwości współpracy i podsumowanie spotkanie

Warsztaty z nowoczesnych technologii w Mobilnym Centrum Edukacyjnym

Warsztaty odbędą się w ciężarówce MCE, ustawionej na promenadzie z lewej strony Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO. Liczba miejsc ograniczona zgodnie z załączonym harmonogramem. Obowiązuje kolejność zgłoszeń w dniu warsztatów.

 

I dzień | 23 listopada | środa

10:00 – 10:50 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

11:00 – 11:50 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

12:00 – 12:50 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

12:50 – 13:50 Przerwa

13:50 – 14:40 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

14:50 – 15:40 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

 

II dzień | 24 listopada | czwartek

10:00 – 10:50 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

11:00 – 11:50 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

12:00 – 12:50 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

12:50 – 13:50 Przerwa

13:50 – 14:40 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

14:50 – 15:40 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

 

III dzień | 25 listopada | piątek

10:00 – 10:50 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

11:00 – 11:50 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)

12:00 – 12:50 Warsztaty z nowoczesnych technologii (15 – 20 osób)



Organizatorem konkursu SkillsPoland jest Biuro World SkillsPoland to część Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest instytucją zarządzającą realizacją w Polsce programu europejskiego Erasmus Plus. Polskie biuro to organizacja zrzeszona w strukturze EuroSkills i WorldSkills. FRSE realizuje swoje działania na zlecenie ministra Edukacji i Nauki.

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord