• Start
  • Wiadomości
  • Skarby w podziemiach. Podczas remontu Teatru Wybrzeże odkryto 600-letnie artefakty 

Skarby w podziemiach Teatru Wybrzeże. Podczas przebudowy Dużej Sceny odkryto ponad 600-letnie artefakty 

W trakcie modernizacji budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże odkryto pozostałości fundamentów budynku XIX-wiecznego teatru i niezwykle cenne zabytki m.in. naparstki, monety i fragmenty naczyń pochodzące z czasów od XIV do XVI wieku. Działania remontowe wstrzymano, na terenie budowy trwają prace archeologiczne. Otwarcie sceny zaplanowano pod koniec 2022 roku.
04.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na terenie Dużej Sceny jest teraz prac budowy - zdjęcie zrobiono dwa tygodnie temu
Na terenie Dużej Sceny jest teraz prac budowy - zdjęcie zrobiono dwa tygodnie temu
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Po ponad 50 latach od powstania, budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże doczekał się gruntownego remontu. Modernizacja obejmuje przebudowę widowni i foyer, wymianę instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wymianę urządzeń mechaniki sceny, przebudowę frontowej fasady szklanej, wejść bocznych i pomieszczeń pomocniczych.

Prace rozpoczęto kilka miesięcy temu, ale w styczniu, podczas trwających prac rozbiórkowych oraz konstrukcyjnych, ekipa remontowa natrafiła na cenne znalezisko. To nie tylko resztki fundamentów XIX-wiecznego budynku, ale również średniowiecznej fosy, a także przedmioty codziennego użytku mieszkańców Gdańska, niektóre mające około 600 lat, jak mosiężne naparstki do szycia czy okucia ksiąg.


 

- Podczas prac rozbiórkowych w obrębie sceny odkryto pozostałości fundamentów budynku XIX-wiecznego teatru - informuje Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik Teatru Wybrzeże. - Po zgłoszeniu znaleziska do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w drugiej połowie stycznia przystąpiono do wykonywania badań archeologicznych na tym obszarze. W części wschodniej badanego obszaru odsłonięto pozostałości średniowiecznej fosy. Fosa została zasypana pod koniec XVI wieku. W zasypie fosy znaleziono fragmenty naczyń, kafli piecowych, butów, naczyń drewnianych oraz niewielki zbiór zabytków metalowych m.in. naparstków, monet, zamknięć książek i plomb. Zabytki pochodzą z okresu pomiędzy końcem XIV a końcem XVI wieku. 

Odnalezione monety to (z prawej) - moneta krzyżacka z XIV wieku, druga - pochodzi prawdopodobnie z czasów nowożytnych
Odnalezione monety to (z prawej) - moneta krzyżacka z XIV wieku, druga - pochodzi prawdopodobnie z czasów nowożytnych
fot. mat. Teatru Wybrzeże


Jeszcze nie wiadomo, co stanie się z cennymi artefaktami - czy trafią do Muzeum Gdańska, czy może będą eksponowane w odnowionych przestrzeniach Dużej Sceny. 

- Na razie wszystkie znaleziska są w posiadaniu Teatru - mówi Grzegorz Kwiatkowski. - Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy je sami zabezpieczymy, czy przekażemy do Muzeum.

Wszystkie znalezione przedmioty znajdują się w posiadaniu Teatru Wybrzeże. Decyzja, gdzie będą eksponowane w przyszłości jeszcze nie zapadła
Wszystkie znalezione przedmioty znajdują się w posiadaniu Teatru Wybrzeże. Decyzja, gdzie będą eksponowane w przyszłości jeszcze nie zapadła
fot. mat. Teatru Wybrzeże



Według wstępnych ustaleń, archeolodzy będą prowadzić na terenie teatru badania do marca 2021. Ich prace mogą wpłynąć na termin otwarcia teatru, planowany wstępnie na jesień 2022 roku.

- Termin zakończenia badań może się oczywiście przesunąć - przyznaje Kwiatkowski. - Po dokonaniu pierwszych odkryć, decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prace budowlane na obszarze objętym badaniami zostały okresowo wstrzymane. Prowadzone obecnie badania archeologiczne wpływają na harmonogram realizacji prac budowlanych, co w konsekwencji może skutkować przesunięciem terminu zakończenia robót i otwarcia Dużej Sceny. Jednak, na obecnym etapie nie zakładamy, że ewentualne przesunięcie terminu otwarcia Dużej Sceny będzie znaczące (obecnie planowany termin otwarcia Dużej Sceny to koniec 2022 roku).

 

Koparka na placu budowy musiała ustąpić archeologom
Koparka na placu budowy musiała ustąpić archeologom
fot. Anna Rezulak / KFP

 

O przebudowie budynku Dużej Sceny

Budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże pochodzi z 1967 roku. Wzniesiono go w historycznym miejscu - tu od 1801 roku znajdował się Teatr Miejski. Przebudowany w latach trzydziestych XX wieku, został zniszczony pod koniec II wojny światowej. Powojenny gmach ma formę modernistyczną, z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego, ale od czasu powstania nie doczekał się kompleksowego remontu, przeprowadzano w nim jedynie drobne prace. 

r00025108
Kiedy pierwsza premiera po remoncie? Prawdopodobnie pod koniec 2022 roku   
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Teraz ponad 50-letnie zapadnie i wyposażenie sceny, oraz nie do końca trafione usytuowanie balkonów idą w niepamięć. Gdańszczanie zyskają prawdziwie nowoczesny obiekt. 

Przed archeologicznym odkryciem prowadząca prace firma Budimex była na etapie prac rozbiórkowych i ziemnych w części piwnicznej foyer. 

- Wykonujemy podkucia do montażu nowej konstrukcji stalowej pod zabytkową kopułą – wyjaśnia Ewelina Sałacka, kierownik kontraktu. - Kiedy zakończymy ten etap, będziemy mogli przystąpić do instalacji przepony akustycznej w poziomie dachu nad widownią. Prowadzimy również prace przy układaniu żelbetowych stropów okalających nową mechanikę sceny obrotowej 


r00025135
Teatr Wybrzeże jako instytucja został założony w 1946 roku. Siedziby na Targu Węglowym doczekał się w 1967 roku
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Zgodnie z umową prace budowlane powinny zakończyć się w ciągu 24 miesięcy od dnia podpisania umowy. Po ich zakończeniu Duża Scena zostanie wyposażona w odpowiedni sprzęt do prowadzenia działalności artystycznej, w tym urządzenia systemu elektroakustyki i oświetlenia scenicznego, a także fotele teatralne. 


Duża Scena po modernizacji nie będzie miała balkonów, z których była ograniczona widoczność. Przebudowany zostanie cały układ widowni
Duża Scena po modernizacji nie będzie miała balkonów, z których była ograniczona widoczność. Przebudowany zostanie cały układ widowni
fot. mat. Teatru Wybrzeże

 

Kontrakt z firmą Budimex opiewa na ponad 42 mln zł. Inwestycję finansują: samorząd województwa pomorskiego oraz miasto Gdańsk (część pieniędzy pochodzi z pożyczki miejskiej).

 

Modernizacja Dużej Sceny Teatru Wybrzeże to kolejna i największa inwestycja instytucji, która zmienia się i pięknieje już od kilku lat. Jesienią 2018 roku uroczyście otwarto nową, czwartą scenę teatru w Gdańsku - Starą Aptekę, która powstała w przestrzeni pomiędzy Wielką Zbrojownią a budynkiem Starej Apteki, skąd wzięła nazwę. W lipcu 2020 roku roku zakończono remont równie kameralnej, na 120 miejsc, Sceny Malarnia. Ona również została wyposażona w nowoczesny sprzęt elektroakustyczny i oświetleniowy, jest klimatyzowana i przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic