- Programem "Spojrzenie na Gdańsk" chcemy przywrócić historyczne, często zapomniane osie widokowe Gdańska oraz pokazać nowe, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej - mówi Michał Szymański, p.o. zastępcy dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Inauguracja programu odbyła się niespełna dwa tygodnie temu, 14 października. Wtedy przy Dworze I przy ulicy Polanki 125 odsłoniięto jedyną zachowaną do dziś oś widokową z Dworów Oliwskich w kierunku morza.
- Kiedyś było ich aż osiem - przypomina Szymański. - W czwartek odsłaniamy kolejny widok, tym razem z Wrzeszcza.
Miejsce, z którego będzie można podziwiać odsłonięty widok w kierunku morza nie ma adresu. Wszyscy chętni są proszeni o przybycie na ulicę Podleśną we Wrzeszczu o godz. 13.00.
- Z tego miejsca poprowadzimy gości do nowego punktu widokowego. Co zobaczą z tego miejsca? Na razie niech to pozostanie niespodzianką, ale nikt nie powinien być rozczarowany - wyjaśnia Szymański.
Otwarciu kolejnej osi towarzyszyć będzie trwała instalacja artystyczna, zaproponowana i przygotowana przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Projekt "Spojrzenie na Gdańsk" rozpisany został na kilka lat. W trakcie jego trwania odsłoniętych zostanie kilkadziesiąt widoków, które stanowią niezwykłą wartość kulturową Gdańska.
- Z Oliwy, przez Wrzeszcz, przesuwać się będziemy w stronę Głównego Miasta i dalej w kierunku Oruni - dodaje Szymański.
W drugiej połowie listopada 2016 roku planowane jest otwarcie jeszcze jednej osi widokowej: również w Gdańsku-Wrzeszczu. Docelowo każdy punkt widokowy w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk" będzie wyposażony w małą infrastrukturę (np. ławkę, barierkę czy platformę widokową). W planach jest również wydanie mapy i mini-przewodnika po gdańskich punktach widokowych.