Rady trzech dzielnic zaproponowały uprzątnięcie trzech konkretnych lokalizacji.
Stogi
Grupa radnych dzielnicy Stogi zachęca do udziału w akcji sprzątania terenu Pustego Stawu. Zaplanowano ją w sobotę, 24 kwietnia, od godz. 11.00. Zbiórka - przy wejściu do lasu w pobliżu sklepu Lidl.
- Sprzątamy okolice Pustego Stawu, ale jeżeli ktoś ma ochotę sprzątać szerszy teren, nie mamy nic przeciwko - zachęcają radni. - Wszystkie śmieci będziemy pozostawiać w jednym miejscu, również koło wspomnianego wejścia do lasu.
Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych. Radni przypominają, aby w trakcie sprzątania, ze względów bezpieczeństwa nie gromadzić się w grupach powyżej pięciu osób.
Siedlce
Rada Dzielnicy Siedlce zachęca mieszkańców do włączenia się w akcję sprzątania Winnej Góry. Zaplanowano ją w sobotę, 24 kwietnia, od godz. 10.00. Zbiórka - przy garażach na końcu ul. Wieniawskiego (obok skrzyżowania z boczną odnogą ul. Zakopiańskiej).
- Należy zabrać swoje rękawiczki do pracy, przydadzą się również okulary ochronne. Można przynieść ze sobą małe grabki. Worki i odbiór odpadów zapewnia z kolei miasto Gdańsk - informują radni Siedlec. - Starajmy się segregować odpady. Dzięki naszej pracy Winna Góra, w tym teren wokół Widoku Macieja, będą atrakcyjne i bezpieczne.
Dodatkowe informacje o tej akcji można uzyskać u koordynatorów:
Joanna Sobańska, tel. 537 366 900, fb:@SobanskadlaGdanska
Andrzej Wardziak (zastępca Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy), tel. 608 073 519
Wrzeszcz Górny
W tej dzielnicy, w najbliższą sobotę, zaplanowano sprzątanie terenu Cmentarza Brętowskiego, w godz. 12 - 16. Współorganizatorem tej akcji jest Wojciech Chmielewski, radny dzielnicy Wrzeszcz Górny.
Organizatorzy zachęcają do zabrania rękawic ochronnych, a także grabi, łopat i worków na śmieci. - Zróbmy namiastkę porządku zanim trawy jak co roku pokryją leśną część cmentarza. Spróbujmy usunąć chociaż gałęzie i część liści, i odsłonić kilka zasypanych płyt - apelują. - A jak ktoś zapyta, co i jakim prawem robimy - odpowiadamy, że przyszliśmy zadbać o groby naszych sąsiadów. Oczywiście, zachowujemy dystans i środki bezpieczeństwa.
Rzecz bowiem w tym, że cmentarzem administruje pobliska parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, z którą organizatorzy akcji sprzątania nie kontaktowali się w tej sprawie.
W sobotę na miejscu pojawią się inspektorzy z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, którzy będą instruować obecnych, co można zrobić, a czego robić nie wolno, co i jak można przyciąć, itp. Odpady składowane będą w wyznaczonym miejscu. Odbiorą je pracownicy spółki miejskiej Gdańskie Usługi Komunalne.
Wsparcie jednostek i spółek miejskich
Mieszkańców wspierają w sprzątaniu m.in. pracownicy miejskiej jednostki Gdańskie Nieruchomości. Na miejscu pomagają w pracach, szczególnie w miejscach niedostępnych. W wyznaczonych lokalizacjach pojawia się także specjalistyczny samochód, który w przypadku akcji sprzątania wykorzystywany jest do przewożenia worków wypełnionych śmieciami i odpadów wielkogabarytowych znajdujących się w dużej odległości od ogromnych kontenerów podstawianych przez Gdańskie Usługi Komunalne. To właśnie do nich trafiają.
Wspomniany GUK zapewnia z kolei ogromne kontenery, jeżeli spodziewana jest duża ilość śmieci. Nie zawsze jest jednak taka potrzeba - wówczas organizatorzy umawiają się z GUK na odbiór zebranych odpadów pozostawionych w umówionym miejscu.
- Zawsze bardzo chętnie witamy takie inicjatywy mieszkańców. Jeżeli mają takie poczucie, i chcą włożyć trochę swojej pracy, aby żyć w fajnym i czystym miejscu, to jest to bardzo cenne, a nam nie pozostaje nic innego, jak tylko wspomóc takie akcje - zaznacza Bartosz Piotrusiewicz, prezes miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne. - Ilość kontenerów czy pojemników, które dostarczamy jest za każdym razem inna, ponieważ uzależniona jest od tego, ile takich odpadów w danym miejscu, w danej dzielnicy się zbierze.
Podstawiane przez GUK kontenery mają zazwyczaj 6 lub 10 metrów szesc. pojemności.