Uroczystość zaplanowano w niedzielę, 20 września, o godz. 14. Oficjalne odsłonięcie punktu widokowego poprzedzi, tradycyjnie już, oryginalny spektakl plenerowy i występy artystyczne.
Maciej Kosycarz zmarł 26 marca, w wyniku powikłań po planowej operacji. O propozycjach uhonorowania znanego fotoreportera dyskutuje się od kilku miesięcy. W mediach i na forach społecznościowych padły już pierwsze pomysły, m.in. nadania jego imienia tramwajowi bądź miejskiemu skwerowi. Konkretne decyzje jednak nie zapadły.
Zmarł Maciej Kosycarz - gdańszczanin, dobry człowiek, świetny fotoreporter
Z inicjatywą uhonorowania go "widokiem na miasto" wyszedł prof. Witold Burkiewicz, zwany "Panem na Widokach". To on przewodzi miejskiemu projektowi „Spojrzenie na Gdańsk”, w ramach którego otwarto dotąd 15 punktów widokowych w różnych częściach miasta. Jest on scenografem przestrzeni zatrudnionym w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.
- Informacja o śmierci Maćka, widok biało-czarnego zdjęcia jego osoby w mediach, mocno mnie poruszyła. Od razu pomyślałem, że najbliższy widok, który otworzę będzie "widokiem Macieja". Z całej palety widoków, wybrałem miejsce absolutnie wspaniałe, na Winnej Górze - podkreśla prof. Witold Burkiewicz.
O tym, by otworzyć punkt widokowy w tym miejscu, Rada Dzielnicy Siedlce dyskutowała już od kilku miesięcy. Z takim pomysłem radni zwrócili się zresztą właśnie do Witolda Burkiewicza.
- Widok z Winnej Góry to takie symboliczne spojrzenie na stary Gdańsk. Maciej nie był związany bezpośrednio akurat z tym miejscem, ale, moim zdaniem, ten widok to takie "zdjęcie Gdańska". A Maciej całe życie fotografował różne miejsca, głównie w tym mieście - zaznacza prof. Burkiewicz.
W ramach niedzielnej uroczystości zaplanowano występy artystów. Wystąpią między innymi: soliści operowi, sopocki chór Mundus Cantat, zespół Bellcanti oraz smyczkowy zespół muzyki kameralnej.
Skarb Siedlec - radni dzielnicy chcą wybudować punkt widokowy
Co widać z Winnej Góry?
Na pierwszym planie - panoramę Siedlec od strony Nowych Ogrodów. Na drugim - dachy i wieże kościołów Starego i Głównego Miasta, szczyt baszty Jacek, Ratusz oraz Wieżę Więzienną z Katownią. Z góry zobaczyć też można znajdujące się nieopodal Forum Gdańsk. W oddali dostrzec można koło widokowe na Ołowiance, a także mosty na Przeróbce, zbiorniki na paliwa na Krakowcu i instalacje Lotosu na Rudnikach.
Jak dotrzeć do nowego punktu widokowego?
Widok rozpościera się ze wschodniego szczytu góry. Należy udać się na ul. Wieniawskiego. Przejście znajduje się wzdłuż granicy ogródków działkowych, przy garażach na wzgórzu. Na górę można wspiąć się wzdłuż prawej ściany świetlicy działkowej.
Pomysł utworzenia w tym miejscu punktu widokowego zgłosiła przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Siedlce Brygida Folkmann-Banaszak. Radni, po odbyciu kilku wizytacji, jednogłośnie podjęli decyzję o realizacji projektu i przeznaczyli na ten cel 27 tys. zł. z tegorocznego budżetu RD.
Wrzeszcz Górny i Przymorze z innej perspektywy. Uroczyste otwarcie XV już punktu widokowego
Projekt “Spojrzenie na Gdańsk” rozpoczął się w październiku 2016 r. Wówczas przy Dworze I, przy ul. Polanki 125, odsłonięto jedyną zachowaną do dziś oś widokową z Dworów Oliwskich w kierunku morza. Kolejne dwa odsłonięte w październiku i listopadzie umiejscowiono we Wrzeszczu: pierwszy, z którego można zobaczyć morze, znajduje się w lesie przylegającym do ul. Podleśnej, kolejny na Górze Jana przy Jaśkowej Dolinie.
Ostatni, dotychczas, XV punkt widokowy, odsłonięto w październiku 2019 r. we Wrzeszczu Górnym, przy ul. Arciszewskiego.