• Start
  • Wiadomości
  • PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Poniedziałek pierwszy dzień ze zdwojoną siłą - wydano 511 numerów

PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Poniedziałek pierwszy dzień ze zdwojoną siłą - wydano 511 numerów

W Gdańsku uchodźcy z Ukrainy wnioski o PESEL mogą składać od 16 marca. Poniedziałek, 28 marca, był pierwszym dniem pracy na dodatkowym sprzęcie otrzymanym z Ministerstwa Cyfryzacji. Udało się wystawić 511 numerów PESEL. Jak dotąd z obsługi w tym zakresie skorzystało 16 456 obywateli Ukrainy, z czego 2 906 osobom nadano już ten numer.
31.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

PESEL, Profil Zaufany i aplikacja mObywatel dla obywateli Ukrainy - instrukcja dla użytkowników

 

AKTUALIZACJA - PONIEDZIAŁEK, 28 MARCA, GODZ. 17.30

W Gdańsku od 16 marca z obsługi w zakresie PESEL skorzystało 16 456 obywateli Ukrainy, z czego 2 906 otrzymało już ten numer a 13 550 jest w trakcie, tzn. otrzymali pomoc w przygotowaniu druków, zrobieniu zdjęć, są umówieni na konkretne godziny na najbliższe 50 dni. 

W minionym tygodniu do Urzędu Miejskiego w Gdańsku dotarły systemy informatyczne, o które Miasto wnioskowało do Ministerstwa Cyfryzacji. Umożliwią one dwukrotne zwiększenie liczby nadawanych nr PESEL dla uciekinierów wojennych z Ukrainy.

Najwięcej nowych stanowisk pojawi się Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Wilanowskiej. 

W dalszym ciągu, nadawanie numerów PESEL dla Ukraińców odbywa się również w Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/34. Tu, do już funkcjonujących 7 stanowisk, dołączyły kolejne, przy których Ukraińcy będą mogli dopełniać formalności związanych z nadaniem nr PESEL.

Poniedziałek, 28 marca, był pierwszym dniem pracy ze zdwojoną siłą: wydano 511 numerów PESEL. 

 

AKTUALIZACJA - PONIEDZIAŁEK, 21 MARCA, GODZ. 18.00

W Gdańsku od 16 marca z obsługi w zakresie PESEL skorzystało 10 941 obywateli Ukrainy, z czego 1 166 nadano już numer PESEL, a 9 775 jest w trakcie, tzn. otrzymali pomoc w przygotowaniu druków, zrobieniu zdjęć, są umówieni na konkretne godziny na najbliższe 50 dni.

Zamówiony został dodatkowy sprzęt do obsługi. Ilość obsłużonych osób w zakresie przyznawania numerów PESEL zostanie zwiększona.  

 

Gdańskie Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej, uciekający przed wojną obywatele Ukrainy wyrabiają numer PESEL
Gdańskie Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej, uciekający przed wojną obywatele Ukrainy wyrabiają numer PESEL
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA - SOBOTA, 19 MARCA, GODZ. 17.00

Po czterech dniach liczba obywateli Ukrainy, która skorzystała z możliwości ubiegania się o PESEL wzrosła do 9 281. 894 osobom nadano już numer PESEL, 8 387 jest w trakcie procedury, tzn. otrzymali pomoc w przygotowaniu formularzy i zrobieniu zdjęć, i są już umówieni na spotkanie o konkretnej godzinie w ciągu najbliższych 50 dniach. 

Gdańsk ma otrzymać dodatkowy sprzęt z ministerstwa, wówczas ilość obsłużonych osób w zakresie przyznawania numerów PESEL zostanie zwiększona.  

 


AKTUALIZACJA - PIĄTEK, 18 MARCA, GODZ. 17.00

W Gdańsku w pierwszych trzech dniach łącznie z obsługi w zakresie PESEL skorzystało 8001 obywateli Ukrainy z czego 727 nadano już numer PESEL, a 7274 jest w trakcie, tzn. otrzymali pomoc w przygotowaniu druków, zrobieniu zdjęć są umówieni na konkretne godziny na najbliższe 40 dni.

 

Ogromna kolejka do Gdańskiego Centrum Świadczeń. Uchodźcy z Ukrainy czekają cierpliwie na swoją kolej, by otrzymać numer PESEL
Ogromna kolejka do Gdańskiego Centrum Świadczeń po PESEL w pierwszym dniu obsługi
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Już pierwszego dnia - w środę 16 marca od samego rana - wokół gmachu Gdańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/34, ustawiały się ogromne kolejki Ukraińców, którzy chcą otrzymać numer PESEL. Średni czas oczekiwania w kolejce wynosił 2, a momentami nawet 3 godziny. Miejscy urzędnicy wykonali kolosalną pracę: łącznie z obsługi w zakresie PESEL skorzystało 2731 obywateli Ukrainy, z czego 201 nadano już numer, a 2530 jest w trakcie, tzn. otrzymali pomoc w wypełnieniu druków i zrobieniu zdjęć - umówieni są na najbliższe dni i konkretne godziny, by dopełnić formalności.

To był ciężki, ale dobry dzień - mówią pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Mimo natłoku zajęć nie narzekał, a ukraińscy uchodźcy cierpliwie czekali na swoją kolej.

Punkty załatwiania formalności PESEL dla obywateli Ukrainy są w Gdańsku dwa - ten na Kartuskiej przyciągnął tłumy pewnie dlatego, że jest zlokalizowany blisko Śródmieścia. Drugi znajduje się w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4, przy ul. Wilanowskiej 2 na Chełmie - tam w środę kolejka była dużo mniejsza. Zapewne w najbliższych dniach obciążenie obu punktów się wyrówna.

Od środy, 16 marca uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL, który uprawnia do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. PESEL umożliwi też podjęcie pracy czy założenia działalności gospodarczej. Czas na złożenie wniosku o nadanie nr PESEL wynosi 60 dni od momentu wjazdu na teren RP. Jednak do urzędów w całej Polsce od razu ruszyły tłumy - ludzie chcą mieć jak najszybciej dostęp do praw przyznanych w sejmowej specustawie: leczenia, możliwości podjęcia pracy i otrzymywania świadczeń. 
Urzędnicy GCŚ przy Kartuskiej uwijali się, jak w przysłowiowym ukropie. Obsługa wniosku każdej osoby z Ukrainy to co najmniej pół godziny, albo i więcej, jeśli istnieje znacząca bariera językowa. Tych, którzy znaleźli się na końcu kolejki zachęcano, by pojechali do drugiego punktu obsługi, na ul. Wilanowskiej na Chełmie, który wprawdzie jest oddalony od Śródmieścia - ale za to nie ma tam kolejek (przynajmniej pierwszego dnia).

 

Nawał pracy przy Kartuskiej był taki, że pomagający w obsłudze wniosków uchodźców Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMG, nie był w stanie udzielać dziennikarzom informacji.

Wśród stojących w kolejce dominowały kobiety, w różnym wieku. Niektóre czekały z dziećmi: małymi i nastolatkami, inne - starsze, trzymały się często grupie, niektóre wymieniały uwagi na temat dokumentów, które trzeba złożyć. Było sporo Ukrainek, którym towarzyszyli gdańszczanie, u których znalazły schronienie, ale też ich ukraińscy krewni, którzy w Gdańsku mieszkają od co najmniej kilku lat i swobodnie posługują się językiem polskim. Część osób czekała na swoją kolej w ciszy, obserwując co się dzieje dookoła.

Przy gmachu GCŚ, od strony podwórka, rozłożono ogromny namiot, w którym znalazło się siedem stanowisk, przy których dyżurowali pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Zapisywali obecnych na termin, w którym powinni zgłosić się do urzędu, by móc złożyć wniosek o przyznanie numeru PESEL. Pomagali też w poprawnym wypełnieniu wniosków przez migrantów. Ci, którzy jako pierwsi stanęli w kolejce, jeszcze w środę załatwili formalności związane z PESELem. Ci, którzy do namiotu wchodzili po godz. 12, zapisywani byli na terminy już po 20 marca. Nikt jednak nie narzekał.

Porządku przy wejściu do namiotu pilnowali m.in. funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy wpuszczali do środka osoby, kiedy tylko zwalniało się miejsce przy stoliku któregoś z urzędników. Przy strażnikach stali też urzędnicy, a także pracownicy niektórych miejskich jednostek, władający językiem ukraińskim, którzy co jakiś czas głośno przekazywali kolejne komunikaty w kierunku oczekujących. Rozdawali też wydrukowane wnioski o przyznanie numeru PESEL, które trzeba było uzupełnić.

Kilka metrów od namiotu stanęła w pewnym momencie grupka kobiet w średnim wieku, które prowadziły ożywioną dyskusję. Zaczepiły przechodzącą obok dziennikarkę, do której zwróciły się w języku ukraińskim. Panie nie mogły się ze sobą początkowo porozumieć. Któraś z nich wpadła jednak na pomysł, by skorzystać z aplikacji w telefonie, która tłumaczy zapisywany tekst na dowolny, wybrany język. W ten sposób zapytały Polkę, czy w tej kolejce koniecznie musi stać kobieta z 4-miesięcznym dzieckiem. W odpowiedzi usłyszały, że nie ma takiej potrzeby.

W kolejce, by ustalić termin wizyty w urzędzie, wystarczyło, że stała jedna osoba - przedstawiciel rodziny, a w trakcie umawiania podała liczbę osób, które będą składać wniosek o wspomniany numer PESEL.

 

 

By móc złożyć wniosek, niezbędne jest dołączenie do dokumentów aktualnego zdjęcia, najlepiej paszportowego. Mając świadomość tego, że może być to pewnym utrudnieniem dla migrantów, w gmachu GCŚ zorganizowano punkt fotograficzny, w którym można bezpłatnie wykonać takie zdjęcia. Chętni mogą skorzystać też z zainstalowanej na miejscu fotobudki. Oba miejsca cieszyły się w środę dużym zainteresowaniem. Ci, którzy jeszcze tego samego dnia mieli wyznaczony termin złożenia wniosków, po wyjściu z namiotu kierowali się do budynku GCŚ, w którym, na parterze, zorganizowano kilkanaście stanowisk udostępnionych pracownikom Wydziału Spraw Obywatelskich. Tutaj już kolejek nie było, a każdy z migrantów mógł wygodnie usiąść i załatwić wszelkie formalności, otrzymując finalnie numer PESEL. Procedury trwały kilkadziesiąt minut - czas uzależniony był od tego, ile osób przy danym stanowisku wyrabiało taki numer, i w jakim stopniu mogli się porozumieć z danym urzędnikiem.

 

Zanim Ukraińcy będą mogli złożyć wniosek o PESEL w urzędzie, wcześniej muszą zapisać się na termin, który zostanie im wyznaczony. Terminy wyznaczane są w specjalnym namiocie, który stoi przy gmachu Gdańskiego Centrum Świadczeń
Zanim Ukraińcy będą mogli złożyć wniosek o PESEL w urzędzie, wcześniej muszą zapisać się na termin, który zostanie im wyznaczony. Terminy wyznaczane są w specjalnym namiocie, który stoi przy gmachu Gdańskiego Centrum Świadczeń
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Ogromne kolejki przy ul. Kartuskiej 32/34 tworzą się przede wszystkim do namiotu, w którym wyznaczane są terminy przyjęć do urzędu. Po wyznaczeniu takiego terminu można dopiero udać się do urzędu i złożyć wniosek o PESEL
Ogromne kolejki przy ul. Kartuskiej 32/34 tworzą się przede wszystkim do namiotu, w którym wyznaczane są terminy przyjęć do urzędu. Po wyznaczeniu takiego terminu można dopiero udać się do urzędu i złożyć wniosek o PESEL
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Kto może wnioskować

PESEL przysługuje deklarującym zamiar pozostania na terytorium Polski:

  • obywatelom Ukrainy oraz ich małżonkom nieposiadającym obywatelstwa Ukrainy, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy w terminie od 24 lutego 2022 r.
  • obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka, którzy opuścili Ukrainę w terminie od 24 lutego 2022 r. a następnie przybyli do Polski oraz ich najbliższym członkom rodziny.

PESEL będzie nadawany zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Przy czym osobiście przy składaniu wniosku musi stawić się każda osoba, która ukończyła 12 lat. Konieczne będzie również przybycie z młodszym dzieckiem, jednak tylko wtedy, gdy jego opiekun nie posiada dokumentu tożsamości dziecka.

Gdzie składać wnioski

W Gdańsku wnioski można składać w:

  • Gdańskim Centrum Świadczeń ul. Kartuska 32/34
  • Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4, Wilanowska 2

Punkty są czynne w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 7:00-16:00, w środy 7:00-17:00, soboty 9:00-14:00.

Komu wyznaczono termin na środę, 16 marca, mógł od razu udać się do gmachu Gdańskiego Centrum Świadczeń, gdzie tymczasowo zorganizowano stanowiska pracy dla pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich. To oni przyjmują wnioski o PESEL
Komu wyznaczono termin na środę, 16 marca, mógł od razu udać się do gmachu Gdańskiego Centrum Świadczeń, gdzie tymczasowo zorganizowano stanowiska pracy dla pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich. To oni przyjmują wnioski o PESEL
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl
By móc złożyć wniosek o PESEL niezbędne jest dołączenie m.in. zdjęcia paszportowego. Kto takiego nie posiada, może je wykonać na miejscu, w budynku Gdańskiego Centrum Świadczeń, bezpłatnie
By móc złożyć wniosek o PESEL niezbędne jest dołączenie m.in. zdjęcia paszportowego. Kto takiego nie posiada, może je wykonać na miejscu, w budynku Gdańskiego Centrum Świadczeń, bezpłatnie
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Jak uzyskać PESEL

Zainteresowani powinni złożyć osobiście wypełniony i czytelnie podpisany wniosek. Pisma są dostępne w j. ukraińskim i j. rosyjskim. Do wniosku należy dołączyć 1 zdjęcie paszportowe oraz okazać do wglądu dokument na podstawie, którego osoba wjechała na terytorium RP. W przypadku braku takiego dokumentu konieczne jest podpisanie stosownego oświadczenia. Za dzieci wniosek składa i podpisuje rodzic, opiekun lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Trzeba pamiętać, że z uwagi na obowiązek pobrania odcisków palców, konieczna osobista obecność wszystkich osób, które ukończyły 12 rok życia. Dzieci poniżej 12 roku życia – nie muszą przychodzić, jeżeli ich wjazd na terytorium RP odbył się na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Podczas nadawania numeru PESEL będzie można otrzymać tzw. profil zaufany, dzięki temu każdy będzie mógł ściągnąć aplikację mobilną mObywatel, w której będzie elektroniczny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Papierowe bądź plastikowe dokumenty nie będą wydawane, ale każdy otrzyma stosowne zaświadczenie o nadaniu numeru PESEL. Przewidywany czas pełnej obsługi jednej osoby to ok. 30 min. Usługa jest bezpłatna.

Wszystkie osoby, które z jakiegoś powodu nie będą mogły otrzymać nr PESEL w dniu złożenia wniosku, zostaną umówione na kolejne dni na określone godziny - tak aby każdy, kto przyjdzie był już wprowadzony w proces obsługi i miał pewność, że PESEL zostanie mu nadany.

 

W tymczasowym namiocie, poza wyznaczeniem terminu na złożenie wniosku o PESEL, urzędnicy pomagają uchodźcom w prawidłowym wypełnieniu wniosków
W tymczasowym namiocie, poza wyznaczeniem terminu na złożenie wniosku o PESEL, urzędnicy pomagają uchodźcom w prawidłowym wypełnieniu wniosków
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl


Formularze do pobrania (dokumenty dwujęzyczne)

УКР Заява про надання номера PESEL у зв'язку зі збройним конфліктом

RUS Заявка на получение номера PESEL в связи с вооруженным конфликтом

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór