• Start
  • Wiadomości
  • Siedlce. Duże zainteresowanie mieszkańców spotkaniem z władzami miasta

Siedlce. Duże zainteresowanie mieszkańców spotkaniem z władzami miasta. Jakie tematy poruszano

O potrzebnych remontach ulic, ale i schodów, o konfliktach społecznych, ale też zmianach w organizacji ruchu na niektórych ulicach. O tym, i nie tylko, mieszkańcy dzielnicy Siedlce rozmawiali z władzami Gdańska podczas jednego z cyklicznych spotkań organizowanych pod hasłem: "Porozmawiajmy przy stole". Odbyło się ono w poniedziałek, 19 czerwca, w Parku Bema.
19.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu niewielki stół, przy którym po obu stronach siedzi po kilka kobiet, rozmawiają
19 czerwca odbyło się czwarte w tym roku spotkanie władz Gdańska z mieszkańcami. Tym razem zorganizowano je w dzielnicy Siedlce
Fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Inwestycje planowane i realizowane na Siedlcach

  •  wykonano remont ul. Zakopiańskiej
  •  remonty odcinków ul. Kartuskiej
  •  przebudowa skrzyżowania ulic Bema, Dąbrowskiego i Powstańców Warszawskich, początek prac w 2025 roku
  •  przygotowania do przebudowy ul. Legnickiej
  •  przygotowania do przebudowy ul. Malczewskiego
  •  remont schodów przy ul. Ciasnej w 2024 r.

O czym mieszkańcy chcieli porozmawiać z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz?

Przede wszystkim o sprawach związanych z codziennym życiem w dzielnicy.

- Były rozmowy o organizacji ruchu i prośby o zmianę tej organizacji w niektórych miejscach. Rozmawiałam też z mieszkańcami o kulturze kierowców, którzy parkując zastawiają chodniki na przykład na ulicy Ojcowskiej. Były również duże tematy inwestycyjne, nad którymi pracujemy, choć z braku środków finansowych nie jest łatwo, w tym na przykład o postulowanej od lat przebudowie ulicy Malczewskiego. Były małe i duże sprawy związane z Siedlcami - podsumowuje prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

na zdjęciu kilkadziesiąt osób, siedzą na ławkach, przed nimi stoi kobieta, mówi do mikrofonu
Spotkanie zorganizowano "pod chmurką", w Parku Bema
Fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Jakie sprawy poruszyli mieszkańcy w rozmowie z zastępczynią prezydent, Moniką Chabior?

Dopytywali m.in. o to, jak zorganizować Dni Sąsiada w tej dzielnicy bądź realizować oddolne inicjatywy. Były też pytania o kulturę, ale i o przestrzeń na działalność organizacji pozarządowych.

- Były osoby, które pytały o to, w jaki sposób Miasto może je wesprzeć w interwencjach w sprawach konfliktów sąsiedzkich. Chodziło m.in. o nieodpłatną pomoc prawną, działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Rozmawialiśmy też o placówkach wsparcia dziennego dla dzieci - przyznaje Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Spotkanie mieszkańców Oliwy z prezydent Gdańska

Padały też pytania o ofertę dla osób dorosłych, które "wyrastają" z opieki Pałacu Młodzieży, a chciałyby kontynuować swoje pasje, zainteresowania. Ale pojawiła się też osoba, która zwracała uwagę na budki lęgowe w Parku Bema, które, w jej opinii, powinny być zawieszone w innych miejscach.

- Jeden z mieszkańców był zainteresowany miejskimi programami prozdrowotnymi, w tym związanymi z walką z otyłością, wsparciem osób chorujących na cukrzycę czy po prostu gdańskich seniorów - mówi wiceprezydent Monika Chabior.

na zdjęciu fragment parku z zielonymi drzewami, po środku placyk, na którym stoi kilkadziesiąt osób i rozmawia, na pierwszym planie trzy osoby siedzą na wzniesieniu tyłem do fotografującego
Czerwcowe spotkanie z władzami Gdańska cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców
Fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Jakie tematy zgłaszali mieszkańcy dzielnicy Siedlce?

Grupa mieszkańców zgłosiła się do prezydent Gdańska z prośbą o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który obejmuje ul. Legnicką. Przy tej ulicy w ostatnich latach powstają kolejne wielorodzinne zabudowy mieszkaniowe.

- To ulica dwukierunkowa, ale "ślepa", nieprzejezdna. A my chcemy, by była przejezdna. Proponujemy, by obecna tymczasowa droga techniczna poprowadzona od ul. Legnickiej i częściowo przez teren Cmentarza Francuskiego, z której korzystają m.in. ciężarówki dojeżdżające do placów budowy, została przekształcona w oficjalną, formalną drogę dla mieszkańców. Obawiamy się bowiem, że po wybudowaniu kolejnych ponad 100 mieszkań, dojdzie do paraliżu komunikacyjnego na tej ulicy - tłumaczyły panie Bożena Kraszewska i Beata Jurek.

W trakcie rozmowy, w której uczestniczyła także dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, mieszkańcy dowiedzieli się, że Miasto miało nawet taki pomysł, by ul. Legnicką przedłużyć, ale Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się na docelowe wyznaczenie drogi w śladzie obecnej drogi technicznej. Mieszkańcy zamierzają więc tę decyzję zaskarżyć w najbliższym czasie.

Przymorze Wielkie. Dużo pytań o inwestycje

Pani Regina Zalewska chciała porozmawiać o pracy dzielnicowego z Siedlec, który, mimo próśb, nie interweniuje w nieprzyjemnych sytuacjach, do których dochodzi między nią a jej chorą sąsiadką.

- Ta kobieta regularnie wyzywa mnie, a także moją siostrę, która mieszka w zupełnie innym miejscu. Nie daje nam spokojnie przejść. Przed pięciu laty podpisałyśmy ugodę, że ona nie będzie już tego robić, ale spokój miałam zaledwie kilka miesięcy. Chcę oddać ponownie sprawę do sądu, ale nie stać mnie na to jako emerytki. To niemały wydatek, choćby na prawnika. Podczas spotkania usłyszałam, że mogę skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, którą zapewniają miejskie instytucje. Czekamy teraz na kontakt - przyznała pani Regina.

Pani Zuzanna, która na spotkanie przyszła ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem, prosiła z kolei o remont i przebudowę chodników na ul. Skarpowej. Obecnie ich stan techniczny uniemożliwia, w jej opinii, wygodne przejście czy przejazd po nich choćby wózkiem dziecięcym.

- Dziś usłyszeliśmy, że miasto planuje w przyszłym roku przebudowę tej ulicy - zaznaczyła kobieta.

na zdjęciu kilkanaście osób siedzi na ławkach, w rzędzie, za nimi stoi kilka osób, wszyscy patrzą przed siebie
Mieszkańcy zgłaszali m.in. potrzeby lokalnych inwestycji, ale rozmawiali też o problemach społecznych dzielnicy
Fot. Rafał Kucharek/www.gdansk.pl

Po spotkaniach z prezydent jest odpowiedź

W trakcie rozmów z prezydent Gdańska bądź jej zastępcami, mieszkańcy proszeni są o pozostawienie kontaktu do siebie - najczęściej mailowego, ale też telefonicznego (co ważne, nie jest to obowiązek). Nie zawsze można bowiem udzielić odpowiedzi na miejscu, pewne sprawy trzeba po prostu sprawdzić.

- W sytuacji, gdy mieszkańcy zostawiają taki kontakt do siebie, to - jako Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami - "pilotujemy" sprawy, które zgłosili. Po spotkaniu przekazujemy je do merytorycznych wydziałów i jednostek Urzędu Miejskiego, np. Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Gdańskich Wód, itd. Prosimy też zawsze, i pilnujemy, by te wydziały odpowiedziały mieszkańcom na zgłoszoną przez nich sprawę. Taka odpowiedź musi więc też trafić do nas - tłumaczy Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami .

Zdarzają się też sytuacje, że mieszkańcy takiego kontaktu zostawić nie chcą, a jedynie zgłaszają sprawę przedstawicielom władz Gdańska. Te także są przekazywane do odpowiednich jednostek, które muszą się do nich ustosunkować, i w razie możliwości rozstrzygnąć, załatwić czy interweniować (np. w przypadku zgłoszonych awarii w przestrzeni publicznej). Różnica jest taka, że o dalszych krokach nie są informowani mieszkańcy.

na zdjęciu kilkanaście osób siedzą przy niewielkich stolikach, po obu stronach
Prezydent Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszyli w poniedziałek jej zastępcy: Monika Chabior, Piotr Borawski (na zdjęciu z prawej) i Piotr Grzelak. Obecni byli też dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek, a także miejski radny Piotr Dzik
Fot. Artur Makowski/www.gdansk.pl

Czwarte spotkanie władz Gdańska z mieszkańcami w 2023 roku

Spotkania z cyklu „Porozmawiajmy przy stole” zorganizowano po raz pierwszy w 2019 roku. Odbyły się wówczas na Chełmie, w Pieckach-Migowie, Wrzeszczu Dolnym, Przymorzu Wielkim, Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia oraz Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach. Po dwuletniej przerwie, związanej z pandemią, w 2022 r. władze Gdańska ponownie zaprosiły na spotkania w takiej formule. Zorganizowano je w dzielnicach Ujeścisko - Łostowice, VII Dwór, Zaspa - Młyniec oraz Orunia Górna - Gdańsk Południe. W tym roku takie spotkania zorganizowano dotąd z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe i Ujeściska - Łostowic (to było jedno spotkanie dedykowane dwóm dzielnicom) oraz Przymorza Wielkiego i Oliwy.


WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

 

TV

Światowa stolica bursztynu