• Start
  • Wiadomości
  • “Historie Gdańskich Dzielnic”. Muzeum Gdańska prosi mieszkańców Siedlec o zdjęcia

“Historie Gdańskich Dzielnic”. Muzeum Gdańska prosi mieszkańców Siedlec o zdjęcia

Autorzy serii zachęcają gdańszczan do przejrzenia albumów i zwrócenia szczególnej uwagi na zdjęcia związane z dzielnicą i przekazanie ich muzeum. Fotografie mogą trafić do albumu poświęconego “dzielnicy ogrodów”. Co robić, gdy znajdziemy takie fotografie w rodzinnym albumie? Jak je przekazać muzeum?
01.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Okolice Szkoły Podstawowej nr 14 na Siedlcach, która mieści przy ul. Kartuskiej 126
Okolice Szkoły Podstawowej nr 14 na Siedlcach, która mieści przy ul. Kartuskiej 126
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

CZYTAJ: “Dzielnica z duszą” - co dziennikarce Agacie Olszewskiej o Siedlcach opowiedzieli mieszkańcy?

 

Zdjęcia z dzieciństwa i fotograficzne wspomnienia dawnych lat królują ostatnio w mediach społecznościowych. Przy okazji dobrej zabawy możemy zaangażować się w projekt “Historie Gdańskich Dzielnic”, który Muzeum Gdańska prowadzi już od 2017 roku.  

Siedlce to jedna z mniejszych dzielnic Gdańska, gdzie na obszarze zaledwie 3 km kwadratowych mieszka około 13 tysięcy osób. Nieduża przestrzeń zamyka się pomiędzy ulicami Malczewskiego, Kartuską i Zakopiańską. Około 300 lat temu płynął tędy potok, który otaczały winnice i letnie wille zamożnych gdańszczan. Gdy potok wysechł, tereny opustoszały, ale wciąż mieszkańcy kojarzą to miejsce ze spokojem i zielenią.

Pracownicy Muzeum Gdańska zachęcają siedlczan do przejrzenia swoich zbiorów, szuflad i albumów w poszukiwaniu zdjęć, które mogą opowiedzieć o dziejach tej okolicy.
Zależy im szczególnie na fotografiach dokumentujących życie codzienne do lat 90-tych. Interesują ich wizerunki domów, sklepów, zdjęcia ilustrujące zabawy, spacery, życie religijne i szkolne albo czas wolny.

- Chcielibyśmy je wykorzystać do wystawy plenerowej oraz w kolejnym tomie Historii Gdańskich Dzielnic, które będą poświęcone Siedlcom - mówią autorzy projektu. - Do tych projektów potrzebujemy tylko cyfrowych kopii waszych zdjęć, które sami wykonamy, a wy dodatkowo otrzymacie ich wysokiej jakości kopie.

Projekt jest realizowany wspólnie z Rada Siedlce, która może pośredniczyć w zebraniu i przekazaniu zdjęć do wykonania skanów.

Komu i jak przekazać materiały?

Należy skontaktować się mailowo lub telefonicznie z redaktorką albumów:

Katarzyną Kurkowską tel. 789 449 684 k.kurowska@muzeumgdansk.pl 

lub 

Andrzejem Nawarą, przewodniczącym Rady Dzielnicy Siedlce, tel. 506 518 094 rada@radasiedlce.pl 

 

Muzeum Gdańska czeka na informacje do 1 czerwca. Zdjęcia będą odbierane, gdy tylko minie zagrożenie związane z epidemią.

 

WIĘCEJ: Drugi tom „Historii Gdańskich Dzielnic” już do kupienia. Bohaterem tym razem Stare Przedmieście

 

Pierwszy tom serii “Historie Gdańskich Dzielnic” poświęcony był dzielnicy Chełm, którą w latach 70. XX wieku, za rządów Edwarda Gierka, określano mianem „Osiedla Roku 2000", a drugi - Staremu Przedmieściu. 

- To jeden z najważniejszych długofalowych projektów realizowanych przez Muzeum Gdańska, Biuro Rozwoju Gdańska oraz społeczności gdańskich dzielnic - mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska przy okazji premiery drugiego tomu tego cyklu, w październiku 2019 roku. - Razem opowiadamy o naszej historii i zwracamy uwagę na najciekawsze i nieznane walory naszego wspólnego otoczenia. 

To właśnie wyróżnia serię spośród innych pozycji historycznych - zaangażowanie i żywy udział gdańszczan. Wydania kolejnych albumów poprzedzają bowiem wykłady i spotkania z mieszkańcami, których relacje są ważną częścią publikacji. 

- W porównaniu do pierwszego tomu o Chełmie, w drugim opowiadamy o większej ilości zagadnień - wyjaśniała podczas premiery książki Katarzyna Kurkowska, z Działu Historii Muzeum Gdańska, która odpowiada wraz z dr. Januszem Dargaczem za wybór i redakcję kolejnych tomów. - Stare Przedmieście to niezwykle ciekawa dzielnica, dlatego też postanowiliśmy oddać dobrze przygotowane, obszerne wydawnictwo, które ucieszy naszych czytelników.

I rzeczywiście - pozycja zawiera aż 550 stron, znajdziemy w niej teksty historyków, archeologów, konserwatorów i muzealników.

Kolejną dzielnicą do opisania będą Siedlce.

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane