CZYTAJ: “Dzielnica z duszą” - co dziennikarce Agacie Olszewskiej o Siedlcach opowiedzieli mieszkańcy?
Zdjęcia z dzieciństwa i fotograficzne wspomnienia dawnych lat królują ostatnio w mediach społecznościowych. Przy okazji dobrej zabawy możemy zaangażować się w projekt “Historie Gdańskich Dzielnic”, który Muzeum Gdańska prowadzi już od 2017 roku.
Siedlce to jedna z mniejszych dzielnic Gdańska, gdzie na obszarze zaledwie 3 km kwadratowych mieszka około 13 tysięcy osób. Nieduża przestrzeń zamyka się pomiędzy ulicami Malczewskiego, Kartuską i Zakopiańską. Około 300 lat temu płynął tędy potok, który otaczały winnice i letnie wille zamożnych gdańszczan. Gdy potok wysechł, tereny opustoszały, ale wciąż mieszkańcy kojarzą to miejsce ze spokojem i zielenią.
Pracownicy Muzeum Gdańska zachęcają siedlczan do przejrzenia swoich zbiorów, szuflad i albumów w poszukiwaniu zdjęć, które mogą opowiedzieć o dziejach tej okolicy.
Zależy im szczególnie na fotografiach dokumentujących życie codzienne do lat 90-tych. Interesują ich wizerunki domów, sklepów, zdjęcia ilustrujące zabawy, spacery, życie religijne i szkolne albo czas wolny.
- Chcielibyśmy je wykorzystać do wystawy plenerowej oraz w kolejnym tomie Historii Gdańskich Dzielnic, które będą poświęcone Siedlcom - mówią autorzy projektu. - Do tych projektów potrzebujemy tylko cyfrowych kopii waszych zdjęć, które sami wykonamy, a wy dodatkowo otrzymacie ich wysokiej jakości kopie.
Projekt jest realizowany wspólnie z Rada Siedlce, która może pośredniczyć w zebraniu i przekazaniu zdjęć do wykonania skanów.
Komu i jak przekazać materiały?
Należy skontaktować się mailowo lub telefonicznie z redaktorką albumów:
Katarzyną Kurkowską tel. 789 449 684 k.kurowska@muzeumgdansk.pl
lub
Andrzejem Nawarą, przewodniczącym Rady Dzielnicy Siedlce, tel. 506 518 094 rada@radasiedlce.pl
Muzeum Gdańska czeka na informacje do 1 czerwca. Zdjęcia będą odbierane, gdy tylko minie zagrożenie związane z epidemią.
WIĘCEJ: Drugi tom „Historii Gdańskich Dzielnic” już do kupienia. Bohaterem tym razem Stare Przedmieście
Pierwszy tom serii “Historie Gdańskich Dzielnic” poświęcony był dzielnicy Chełm, którą w latach 70. XX wieku, za rządów Edwarda Gierka, określano mianem „Osiedla Roku 2000", a drugi - Staremu Przedmieściu.
- To jeden z najważniejszych długofalowych projektów realizowanych przez Muzeum Gdańska, Biuro Rozwoju Gdańska oraz społeczności gdańskich dzielnic - mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska przy okazji premiery drugiego tomu tego cyklu, w październiku 2019 roku. - Razem opowiadamy o naszej historii i zwracamy uwagę na najciekawsze i nieznane walory naszego wspólnego otoczenia.
To właśnie wyróżnia serię spośród innych pozycji historycznych - zaangażowanie i żywy udział gdańszczan. Wydania kolejnych albumów poprzedzają bowiem wykłady i spotkania z mieszkańcami, których relacje są ważną częścią publikacji.
- W porównaniu do pierwszego tomu o Chełmie, w drugim opowiadamy o większej ilości zagadnień - wyjaśniała podczas premiery książki Katarzyna Kurkowska, z Działu Historii Muzeum Gdańska, która odpowiada wraz z dr. Januszem Dargaczem za wybór i redakcję kolejnych tomów. - Stare Przedmieście to niezwykle ciekawa dzielnica, dlatego też postanowiliśmy oddać dobrze przygotowane, obszerne wydawnictwo, które ucieszy naszych czytelników.
I rzeczywiście - pozycja zawiera aż 550 stron, znajdziemy w niej teksty historyków, archeologów, konserwatorów i muzealników.
Kolejną dzielnicą do opisania będą Siedlce.