• Start
  • Wiadomości
  • Setki gości, wiele atrakcji. To był bardzo udany Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska

Setki gości, wiele atrakcji. To był bardzo udany Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska

Była okazja do dobrej rodzinnej zabawy i udziału w ciekawych zajęciach edukacyjnych, można też było porozmawiać z radnymi i poznać historię ponad 100-letniego gmachu, w którym mieści się siedziba Rady Miasta Gdańska. - Był to bardzo udany dzień - mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - W przyszłym roku nasz Dzień Otwarty ze względu na pogodę zorganizujemy w czerwcu i spodziewam się, że przyjdzie jeszcze więcej gości.
18.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zwiedzanie biur i pomieszczeń Rady Miasta Gdańska jest żelaznym punktem programu. Można zobaczyć m.in. kunsztowny srebrny łańcuch ubierany od 1990 roku przez przewodniczących RMG tylko na specjalne okazje
Zwiedzanie biur i pomieszczeń Rady Miasta Gdańska jest żelaznym punktem programu. Można zobaczyć m.in. kunsztowny srebrny łańcuch ubierany od 1990 roku przez przewodniczących RMG tylko na specjalne okazje
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Tłumy przyszły mimo chłodnej i pochmurnej - chwilami deszczowej - pogody. Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska odbył się w sobotę, 18 września, już po raz szesnasty. Rok temu było to niemożliwe, ze względu na wysokie zagrożenie epidemiczne. Być może właśnie dlatego teraz nagromadziło się bardzo dużo atrakcji, było też więcej niż zwykle nagród w konkursach.

- Dzieciaki dosłownie biegały z torbami pełnymi nagród, były wyraźnie uszczęśliwione. Rodzice też mieli powody do zadowolenia - mówi Wioletta Krewniak, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska.

Dzieci były głównymi amatorami popcornu i waty cukrowej, które serwowano za darmo, co jest już tradycją Dni Otwartych RMG.

Przygotowano bardzo liczne atrakcje, dla każdej kategorii wiekowej gości. 

Była możliwość zwiedzenia na co dzień niedostępnych miejsc Nowego Ratusza, będącego pierwotnie siedzibą dowództwa garnizonu wojsk pruskich,  następnie siedzibą Wysokiego Komisarza Ligi Narodów, a po wojnie - m.in. siedzibą Klubu Studenckiego “Żak”. O historii budynku opowiadali licencjonowani przewodnicy PTTK. 

Goście mogli także zasiąść na miejscach radnych w Sali Obrad, dowiedzieć się na czym polegają sesje RMG. Można było wziąć udział w konkursie wiedzy „Rada Miasta bez tajemnic”.

W jednej z sal przygotowano ekspozycję poświęconą najwyższym odznaczeniom i zaszczytom, jakimi Rada Miasta Gdańska obdarza szczególnie zasłużone osoby. Można było zobaczyć, jak wygląda krzesło dla Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - zdobione na wzór dawnych gdańskich mebli. Były też oryginały Medalu św. Wojciecha i Medalu Księcia Mściwoja II. Ekspozycji towarzyszyły zdjęcia i biogramy osób, które zostały uhonorowane przez Radę Miasta Gdańska.

Część osób skorzystała z możliwości bezpośredniej rozmowy z radnymi, którzy stawili się licznie i reprezentowali wszystkie kluby RMG.

- Były to na ogół rozmowy miłe, ale zdarzało się też, że ktoś chciał wyrazić swoje niezadowolenie z niektórych spraw, a nawet podpowiedzieć alternatywne rozwiązania - relacjonuje Wioletta Krewniak.

 

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z DNIA OTWARTEGO RMG 2021:

 

W budynku Nowego Ratusza oraz na dziedzińcu odbyły się m.in. pokazy i konkursy służb mundurowych, a także prezentacja sprzętu Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej. 

Swoje stanowiska otworzył dla odwiedzających także ogród zoologiczny i Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”.

Wiele osób skorzystało z możliwości odbycia treningu na ergometrach wioślarskich, chętnie sprawdzano się też w strzelaniu - dzięki Strzelnicy LOK. Kto chciał, mógł się nauczyć udzielania pierwszej pomocy medycznej, dzięki wiedzy i umiejętnościom instruktorów z SP nr 8. na Chełmie. Pałac Młodzieży zadbał o stronę artystyczną. Dzięki temu do dyspozycji gości były stanowiska z warsztatami plastycznymi, występy muzyczne na scenie. Grała orkiestra Morskiego oddziału Straży Granicznej. Wystawiono też gorąco przyjęty 40-minutowy spektakl Teatru Miniatura „Kierunek Ziemia”, który w dowcipny i interesujący sposób poruszył problemy związane z ekologią.

Na pamiątkę można było sobie zrobić zdjęcie w fotobudce. Kto tego wcześniej nie zrobił, mógł też załatwić formalności związane z obowiązkiem udziału w Narodowym Spisem Powszechnym, który potrwa jeszcze jedynie do końca września.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka