• Start
  • Wiadomości
  • Sesja RMG. Gdańska ulica ma nowego patrona. Kim był profesor Jerzy Stankiewicz?

Sesja RMG. Gdańska ulica ma nowego patrona. Kim był profesor Jerzy Stankiewicz?

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, przegłosowano uchwałę, zgodnie z którą na planach Gdańska pojawi się ulica prof. Jerzego Stankiewicza. Z wnioskiem o takie uhonorowanie wybitnego architekta wystąpiło Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział w Gdańsku.
28.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z wnioskiem o nadanie nazwy ulica Jerzego Stankiewicza wystąpiło Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków -Oddział w Gdańsku. Wniosek przegłosowali gdańscy radni
Z wnioskiem o nadanie nazwy ulica Jerzego Stankiewicza wystąpiło Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków -Oddział w Gdańsku. Wniosek przegłosowali gdańscy radni
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Nowe drzewa pojawiły się na ulicy Worcella - w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego

 

Imię prof. Jerzego Stankiewicza nosi od czwartku jedna z ulic w gdańskiej dzielnicy Jasień - taką decyzję podjęli miejscy radni podczas październikowej sesji Rady Miasta Gdańska. Za przyjęciem uchwały było 31 głosujących, jeden radny wstrzymał się od głosu. Z wnioskiem o nadanie nazwy ulica Jerzego Stankiewicza wystąpiło Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków - Oddział w Gdańsku.

Jerzy Stankiewicz był wybitnym polskim architektem, konserwatorem zabytków i historykiem architektury. Urodził się 11 listopada 1923 roku w Wilnie. Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się do Gdańska. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Pracując w Pracowni Rekonstrukcji Architektury Zabytkowej, wykonał liczne dokumentacje dla odbudowanych i rekonstruowanych obiektów. Prowadził badania m.in. nad dawną architekturą Wyspy Spichrzów oraz nad tworzeniem dokumentacji kamienic i murów obronnych Głównego Miasta.

W latach 1965-1969 był prodziekanem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej do spraw naukowych. W roku 1977 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Od 1972 był przewodniczącym Rady Muzealnej Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach i członkiem Rady Naukowej Muzeum Historii Miasta Gdańska. Zmarł 20 czerwca 1994 w Gdańsku. Spoczął na Cmentarzu Oliwskim.

Oprac. AO

Sesja RMG. Cztery nowe plany miejscowe dotyczące m.in. Przymorza i Żabianki

TV

Światowa stolica bursztynu